ŽITO

Vse dobre lastnosti ajde

Objavljeno 08. junij 2012 08.30 | Posodobljeno 08. junij 2012 08.30 | Piše: Taša Oven

Simbol skromnosti ne uspeva na gnojenih oziroma intenzivno obdelanih tleh.

Navadno ajdo (Fagopyrum esculentum) botanično uvrščamo v družino dresnovk, čeprav jo s komercialnega vidika pogosto nepravilno uvrščamo med žita. Je enoletna zelnata rastlina, ki v višino doseže od 60 do 120 centimetrov. Ima slabo razvite korenine, steblo pa je valjasto in gladko. Cveti belo ali roza, odvisno od vrste.

Ima prijeten vonj, ki nekoliko spominja na lešnike, po okusu pa jo težko primerjamo s katero koli drugo žitarico. Uporabljamo predvsem njena semena, iz katerih z luščenjem naredimo ajdovo kašo, z mletjem pa ajdovo moko. Cvetovi so odlični za pripravo medu.

Nakup in shranjevanje

Izdelki iz ajde so danes na razpolago v večini trgovin. Pri nakupu pazimo, da niso vlažni, saj bo tako njihov rok trajanja kratek. Ajdo hranimo v posodi, ki ne prepušča zraka. Postavimo jo v hladen in suh prostor. Moko hranimo v hladilniku, kadar je vroče, pa tja pospravimo tudi druge ajdove izdelke. V zrnu bo tako uporabna približno leto dni, moka pa nekaj mesecev.

Ajdova kaša in kruh

Vsi poznamo značilne jedi iz ajde, kot so kaša, žganci, štruklji in seveda kruh. Lahko pa jo pripravimo še na številne druge načine.

Pred pripravo jo speremo pod tekočo vodo, ni pa je treba namakati. Za boljši okus jo lahko pred kuhanjem popražimo v ponvi. Kuhano kašo pripravimo z gobami, s praženo zelenjavo ali slanino. Dodamo jo enolončnicam ali pripravimo v solati, ki ji dodamo tunino in radič. Za sladico jo lahko pomešamo s svežimi rezinami sadja, z medom in orehi ter vse skupaj prelijemo z navadnim jogurtom.

Če se odločimo, da bomo spekli ajdov kruh, moramo vedeti, da se ajdova moka slabo veže, zato jo mešamo z drugimi. Večinoma dodajamo belo ali črno, ki bo omogočila boljšo vezljivost v testo. Tudi ajdov kruh, ki ga danes kupimo v trgovini, je večinoma mešanica različnih vrst moke.

Za dobro prebavo

Ajda je lahko prebavljiva in odlična za srce in ožilje. Vsebuje beljakovine z visoko biološko vrednostjo in je bogat vir ogljikovih hidratov, prehranskih vlaknin in mineralnih snovi. Deluje proti diabetesu ter znižuje krvni tlak in raven holesterola v krvi. Zaradi svojih lastnosti deluje pomirjujoče in zdravilno tudi na jetra, žolč, slinavko in želodec.

Ajda danes

Uveljavlja se kot gurmanska specialiteta in nikakor ni več jed siromašnejših slojev, kot je veljalo včasih, zato se ne čudite cenam ajdovih jedi, če jih boste naročili v gostilni.

Deli s prijatelji