VSE TEČE

Vinski afrodiziak: z njim ženski pospešite dihanje

Objavljeno 18. avgust 2014 21.00 | Posodobljeno 18. avgust 2014 21.00 | Piše: Loredana Forte

Modri pinot je najbolj čutno vino na svetu, pravi afrodiziak.

Vino modri pinot je rdeča sorta, ki je doma v francoski pokrajini Burgundiji in ji zato nekateri rečejo tudi modri burgundec. Trenutno je med najbolj svetovno priljubljenimi, kar je še posebno zanimivo, saj gre za zelo zahtevno, muhasto in nepredvidljivo sorto grozdja. Njegova zgodovina je dolga, saj so ga v Burgundiji gojili že pred več kot 2000 leti. Strokovnjaki so prepričani, da je francoski pinot noir prednik vseh pinotov, tudi belih.

Najboljši svetovni burgundci so še zmeraj iz Burgundije oziroma natančneje z območja Côte d'Or, čeprav so v zadnjem času velike pridelovalke tudi dežele Novega sveta, zlasti ZDA oziroma Kalifornija, Avstralija, Nova Zelandija in Čile. Pri nas modri pinot uspeva v Goriških brdih in na Štajerskem. Velja za eno najzahtevnejših sort za gojenje, trta se lahko hitro izrodi in je dokaj neodporna proti boleznim. Vendar hkrati velja za najbolj čutno vino, predvsem zaradi njegovega vonja, ki menda zlasti pivce ženskega spola prijetno vznemiri ali celo vzburi, kakor so ugotovili nekateri raziskovalci, med njimi avstralski zdravnik Max Lake, ki v knjigi Vonji in čutnost (Scents and Sensuality) trdi, da so ob modrem pinotu pri pokuševalkah vidni znaki spolne vznemirjenosti, na primer napetost prsnih bradavic, zardelost in hitrejše dihanje. Po njegovem mnenju je lahko odlično vino (pa tudi hrana) v pravih okoliščinah afrodiziak, ugotovil pa je tudi, da je vonj vinske arome mogoče zaznati v telesnem vonju še več ur po zaužitju vina.

Čudovita aroma po cvetju

Modri pinot je vino rubinasto rdeče barve z vijoličnim odtenkom in sadno aromo. Poda se tako k ribjim kakor tudi mesnim jedem, uporablja pa se tudi pri kuhanju, na primer kot osnova omak. Njegova dolgoživost je še bolj nepredvidljiva kakor pri drugih vrstah vina, vendar pa lahko najboljši letniki zorijo v steklenici tudi desetletja dolgo. A ne le starejši, tudi mlad modri pinot je lahko čudovito vino z aromo po cvetju, mlajši se tudi podajo k več različnim jedem kakor starejši letniki, kajti te pijemo le ob izbranih jedeh in posebnih priložnostih. Ustrezna temperatura strežbe je 16–20 stopinj Celzija.

Prvi pogoj za dober modri pinot je grozdje, ki je bogato in polno ekstraktov, z visokimi sladkorji. Vendar niti dobro grozdje ni zagotovilo, da bo vino iz njega dobro. Najboljši burgundci so svilnato mehko, koncentrirano vino, s prijetno aromo po češnjah ali jagodičevju, odvisno od zrelosti letnika.

Na splošno je modri pinot vino z bogato, polno aromo, srednjo kislinsko stopnjo in trpkostjo primerno vino za staranje. Pred stekleničenjem ga običajno najmanj dve leti starajo v sodih, za polno zrelost pa še pet let v steklenici. Zreli imajo aromo po zrelem sadju, marmeladi, tudi po začimbah, gobah in podrasti, v ustih pa njihov okus še dolgo čutimo. Še bolj kakor druge sorte odraža značilnosti podnebja, geografskega položaja, osončenosti in podlage, kjer je rasla trta. Francozi pravijo, da mora imeti okus po vinogradu, ne po grozdju.

Deli s prijatelji