OKUS TEDNA

Urbajs: modri pinot 2007

Objavljeno 03. marec 2012 13.50 | Posodobljeno 03. marec 2012 13.28 | Piše: Jože Splichal

K biodinamičnemu modremu pinotu Acija Urbajsa z Rifnika na Štajerskem so v gostilni Krištof v Predosljah postregli s krompirjevimi štruklji, nadevanimi s kranjsko klobaso.

Aci Urbajs je najbolj znani slovenski biodinamični vinogradnik in vinar: k njegovemu modremu pinotu so v gostilni Krištof v Predosljah skuhali krompirjeve štruklje in jih nadevali s kranjsko klobaso ter dodali še paprično omako.

Aci Urbajs se je na starodavnem, arheološko bogatem štajerskem griču Rifnik pred leti podal na pota ekološkega kmetovanja. Danes je zanesljivo najbolj revolucionarni slovenski biodinamični vinar, ki ima na etiketah – samoumevno – tudi nalepko demeter. Njegov modri pinot pa je še izjemno biodinamičen, saj je po tej metodi leta 2000 posadil 900 trsov na visokih legah, skoraj 500 metrov nad morjem, in na zelo strmem pobočju. Njegov modri pinot letnik 2007 (ker je bila ena prvih trgatev, gre seveda za zelo majhno količino vina), ki ima 11 odstotkov alkohola, je kar precej podoben znanim južnotirolskim pinotom, ki zorijo na podobno ekstremnih legah. Urbajsovo vino ima tudi nepričakovano dovolj kislin, kar sicer ni običajnost modrega pinota.

V gostilni Krištof v Predosljah pri Kranju, kjer Tomaž in Krištof Bolka tudi vse pogosteje kuhata z biološkimi pridelki, še najraje kupljenimi v bližnji gorenjski okolici, so k Urbajsovemu modremu pinotu ponudili novo zgodbo o kranjski klobasi. Pri Krištofu namreč eksperimentirajo s kranjsko klobaso na najrazličnejše načine. Tokrat so z njo nadevali krompirjeve štruklje, nežno kremo pa so dopolnili še z malce ostrejšo paprično omako.

 

Aci Urbajs: modri pinot 2007
Štajerski vinogradnik in vinar Aci Urbajs je najbolj ekstremni slovenski biodinamični vinar; njegova vina imajo na etiketah tudi znak demeter. Modri pinot letnik 2007 ima 11 odstotkov alkohola.

 

Deli s prijatelji