NA JEDILNIK

Tudi stročnice so 
pravo superživilo

Objavljeno 05. februar 2015 14.00 | Posodobljeno 05. februar 2015 14.00 | Piše: S. I.

Fižol, leča, grah in čičerika vsebujejo veliko beljakovin, vlaknin, vitaminov, mineralov in antioksidantov.

Fižola se morda drži slab sloves, ker rad napenja, a to še ni razlog, da bi ga izločili s svojega jedilnika. Prav nasprotno: strokovnjaki priporočajo, da bi ga na teden pojedli vsaj tri skodelice, ker je dober za zdravje. In več ko ga zaužijemo, manj težav bomo imeli z vetrovi.

Vlaknine in prebava

Vlaknine nam dajejo občutek sitosti, zaradi česar pojemo manj, kot bi sicer. Ljudje v povprečju zaužijemo premalo vlaknin, nekako polovico dnevne priporočene količine (25 gramov). In pri tem nam lahko pomagajo fižol ter druge stročnice. Že v pol skodelice kuhanega navadnega belega fižola je skoraj deset gramov vlaknin. Ta stročnica vsebuje tako topne kot netopne vlaknine: prve upočasnijo prebavo, kar daje občutek sitosti, druge pa pomagajo preprečevati zaprtje. In fižol niti ne napenja tako, kakor mislijo nekateri. Udeleženci raziskave, objavljene v strokovni reviji Nutrition Journal, so tri tedne vsak dan pojedli pol skodelice črnega ali pinto fižola. Nekaj manj kot polovica jih je v prvem tednu sicer poročala o napenjanju, a se je to do tretjega tedna večinoma umirilo. Vsekakor je dobro piti veliko vode, ki pomaga, da se vse te vlaknine lažje premikajo skozi prebavila.

Krvni sladkor in holesterol

Veliko sort fižola ima nizek glikemični indeks, kar pomeni, da se inzulin počasi sprošča v kri. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin in vlaknin se ogljikovi hidrati iz fižola absorbirajo počasneje, to pa prispeva k manjši vsebnosti sladkorja v krvi, zaradi česar velja kot dobra obramba pred razvojem sladkorne bolezni. Raziskava, objavljena v reviji Archives of Internal Medicine, je celo pokazala, da so imeli ljudje z diabetesom tipa 2, ki so vsak dan pojedli skodelico fižola, nižji krvni sladkor in pritisk kakor pred začetkom študije.

Stročnice so eno od hranil, ki koristijo srcu. Topne vlaknine se v prebavnem traktu vežejo na (slabi) holesterol LDL, s čimer se ga manj vsrka v kri. Po raziskavi, objavljeni v reviji Canadian Medical Journal, lahko vsakodnevna porcija fižola, graha, čičerike ali leče raven slabega holesterola v krvi zmanjša za pet odstotkov in zniža tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj za od pet do šest odstotkov. Fižol je tudi dober vir kalija in magnezija, ključnih mineralov za srce. Kalij po naravni poti odstranjuje odvečni natrij in vodo iz telesa, s čimer znižuje krvni pritisk. Magnezij pa po drugi strani pomaga pri delovanju živčnih funkcij in (tudi) uravnavanju krvnega pritiska.

Beljakovine in železo

Veliko ljudi se za vnos beljakovin zanaša predvsem na meso, a fižol jih prav tako vsebuje kar nekaj. Pol skodelice kuhanega črnega fižola vsebuje skoraj osem gramov beljakovin. In kar je še bolje, ta stročnica ima le malo maščob, s čimer je še kako priročna pri izgubljanju kilogramov.

Pomanjkanje železa v krvi je še vedno precejšen problem tudi v razvitem svetu in eden od glavnih vzrokov za slabokrvnost. Po sedanjih smernicah bi povprečna ženska morala zaužiti 18 miligramov železa na dan. Uživanje stročnic je eden od načinov, kako povečati njegov vnos: pol skodelice kuhane leče vsebuje dobre tri miligrame železa. Težava je le, da se železo rastlinskega izvora težje absorbira kakor tisto, ki je živalskega izvora. Zato je za njegovo boljšo absorpcijo pametno uživati veliko vitamina C. Stročnice torej kombinirajmo s papriko, brokolijem, paradižnikom in citrusi.

Stročnice so poleg vsega naštetega dober vir vitaminov skupine B, ki telesu pomagajo pri predelavi hrane v energijo, krepijo koristni holesterol HDL in zmanjšujejo vnetja. Kakor da to še ne bi bilo dovolj, so bogate tudi z antioksidanti, ki varujejo telo pred prostimi radikali, ki škodijo celicam in odpirajo pot za nastanek rakavih obolenj. Kakor je ugotovila raziskava, objavljena v strokovni reviji International Journal of Cancer, so imele ženske, ki so v osmih letih vsaj dvakrat na teden jedle fižol ali lečo, manj možnosti za razvoj raka na dojki kakor tiste, ki so stročnice uživale le enkrat na mesec ali redkeje. Druga študija iz revije The Journal of Cancer Research pa je pokazala, da imajo predstavnice nežnejšega spola, ki na teden pojedo štiri ali več porcij stročnic, redkeje kolorektalne polipe, predhodnike raka na debelem črevesu in danki. Dodaten razlog, da bi morali še bolj ceniti fižol in druge stročnice. 

 

Deli s prijatelji