VRHUNSKI

Tudi kuharji so bogataši

Objavljeno 06. maj 2013 16.40 | Posodobljeno 06. maj 2013 16.42 | Piše: E. B.

Gordon Ramsay je največji zaslužkar med svetovno znanimi kuharji.

Jeznoriti Gordon Ramsay služi največ.

Sodobna kulinarika je kombinacija znanosti in umetnosti, kuhinje so laboratoriji in templji okusov, jedi eksperimentalne mešanice, ki prebudijo vse čute: vrhunski chefi pa umetniki, čarodeji in – bogatuni.

Kot namreč kažejo podatki zadnjih let, so najuspešnejši za svoje delo resnično bajno poplačani: prehrana pač prinaša posel, ki ne bo nikoli zamrl, in kdor zna ustvariti ter ponuditi najboljše, je preprosto bogataš. Med temi po najnovejših podatkih kraljuje Britanec Gordon Ramsay, ki so mu do svetovne slave nedvomno pomagale ljubezenske in finančne aferice pa tudi jeznoriti značaj, saj so njegove žaljivke podrejenim in vajencem že splošno znane – a očitno nič ne de, kajti kuharske mojstrovine mu vsako leto prinesejo milijone. Lani po Forbesu, če smo natančni, kar 38 milijonov dolarjev! Ramsay obilno služi s številnimi televizijskimi oddajami, ki so pritegnile tudi slovenske gledalce, denimo Peklenska kuhinja, pa knjigami (do zdaj jih je objavil štiriindvajset) in seveda verigo več kot dvajsetih restavracij po svetu, kjer petične goste razvajajo z nadvse domiselnimi dobrotami po seveda neskromnih cenah.

Rachael Ray z oddajami in knjigami zaslužila 25 milijonov dolarjev

Glede na to, da je edina na laskavem seznamu petih najpremožnejših, ki nima verige restavracij, bi jo lahko razglasili tudi za najuspešnejšo: Rachael Ray je namreč s svojimi priljubljenimi oddajami na ameriških televizijskih zaslonih in kuharskimi knjigami (v pripravi je enaindvajseta) zaslužila kar 25 milijonov dolarjev. Njene jedi so – v velikem nasprotju s številnimi uglednimi chefi – namenjene navadnim smrtnikom s tankimi denarnicami in pomanjkanjem časa, tako da v svojih šovih (ki so ji prinesli tudi tri emmyje; eden je klasičen, pogovoren, tri oddaje pa so kulinarične) že deset let predstavlja hitro pripravljene jedi iz cenovno dostopnih živil, izdaja pa tudi revijo, namenjeno dobri in praktični prehrani.

Wolfgang Puck, sloviti chef, podjetnik in proizvajalec zamrznjenih in polpripravljenih jedi ter posodja, občasno igralec, producent z emmyjem ter lastnik 23 ekskluzivnih restavracij, picerij, kavarn in manjših lokalov, je na tretjem mestu največjih zaslužkarjev v kulinariki, njegovo ime pa zadnjih devetnajst let najbolj odmeva po svetu konec februarja, ko Avstrijec prevzame taktirko v kuhinji zaodrja podelitve oskarjev. Njegov catering takrat pripravlja mojstrovine za največje filmske zvezdnike, ki jim – kot je njegov značilen slog – ponuja klasiko v nekoliko novi preobleki. Prav z inovativnim pristopom, a že dolgo uveljavljenimi živili je Puck zaslovel v osemdesetih letih in je verjetno edini chef, čigar premoženje, ki se je lani povečalo za 20 milijonov, izvira iz preproste juhe ali pice.

Paula Deen na cvrtje

Paula Deen je utelešenje ameriškega pristopa k hrani: ocvrto, mastno in slano so značilni pridevniki jedi, ki jih v svojih knjigah in z emmyjem nagrajenimi oddajami ponuja simpatična sivolasa gospa. Diete in kakršna koli odrekanja, ki bi jedem odvzela polnost, pač ne pridejo v poštev, je odločna Paula, ki ponuja okusne dobrote tudi v svojih dveh restavracijah. In tudi pred leti, ko so ji zdravniki diagnosticirali sladkorno bolezen, trmasta mojstrica ni odstopila od svojih prepričanj ter še naprej ponuja in uspešno prodaja – ocvrto, mastno in slano. V minulem letu so ji okusni posli nanesli kar 17 milijonov! Štiri milijone manj pa je zaslužil Američan Mario Batali, mojster italijansko-kanadskega rodu, ki se gotovo strinja s filozofijo Deenove: vzdržnost pri kalorični hrani je zanj greh, zato njegovi recepti, po katerih kuhajo v številnih restavracijah po ZDA, najslovitejša je Eataly v New Yorku, tri pa se obetajo še v Hongkongu, in ki jih predstavlja v televizijskih oddajah ter knjigah, običajno temeljijo na testeninah, siru in mesu. No, tudi Batali je očitno ugotovil, da so kdaj v prehrani potrebne omejitve, saj je pred dvema letoma – zgrožen zaradi svojega okroglega videza – shujšal za štirideset kilogramov, a se pri tem ni odrekal kakovosti zaužitega, temveč je zmanjšal količino, kot je poudaril.

Deli s prijatelji