OKUSI SLOVENIJE

Tonček, Beltinci

Objavljeno 15. september 2013 14.00 | Posodobljeno 15. september 2013 14.00 | Piše: Jože Splichal

Anton Baligač sredi Beltincev kuha tradicionalne prekmurske jedi na bolj moderen način, a vendar ne zapostavlja tradicije – ne pri receptih ne pri bogato naloženih krožnikih.

Baligačevi. Foto: Igor Mali

Pri Tončku sredi Beltincev boste dobili posodobljeno prekmursko kuhinjo, a porcije so še vedno tako obilne kot v starih časih. Pozdrav iz kuhinje, takoj po kozarcu zlate radgonske penine, pokaže vso prijaznost prekmurske duše; samo od pozdrava bi bila kakšna manj ješča mestna gospodična namreč že sita! Marinirana redkvica v domačem jabolčnem kisu, domača piščančja pašteta v črnem in belem sezamu, domača skuta s praženimi bučnimi semeni in dušena rdeča čebula z balzamičnim kisom in rozinami, so hitro razložili gostitelji poleg chefa še njegova žena in mama–, zraven pa ponudili pravkar pečene kruhove bombetke: črne in bele, pesne in še rogljičke za dobro mero.


Dobro je vedeti

Gostilna Tonček
Anton Baligač
Panonska 27
9231 Beltinci
tel.: 00386(0)2 54 22 290 ali 041 746 039
e-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Urnik
Zimski čas, od 1. oktobra: ob ponedeljkih, sredah, četrtkih in petkih od 9. do 20. ure, ob sobotah od 10. do 22., ob nedeljah od 11. do 16., ob torkih zaprto

Sedeži
60

Degustacijski meni
Da, od treh hodov naprej, od 25 do 45 evrov, brez vina

Vinska klet
35 etiket, predvsem lokalnih vinarjev

Kreditne kartice
Maestro, MC in Visa

 

Za hladno predjed so pripravili strjenko ajdove kaše na blanširanem poru, domačo slanino in kislo repo s pestom bučnih semen na repinclju (motovilcu); k tej jedi so natočili kozarček šipona letnik 2012 iz ormoške kleti Puklavec & Friends. V zaprtem kozarcu za vlaganje so potem prinesli juho: ko smo ga odprli, je omamno zadišalo, saj je bila dimljena kokošja juha bogato zakuhana z na roke narejenimi testeninami in jetrnimi žličniki. Komur je bila preredka, si je pomagal še s piščančjo kroglico v ovoju iz svinjske kožice.

Pred glavno jedjo smo dobili še eno staro jed, a na sodoben način: ajdova krvavica je bila kot nadev v krompirjevem raviolu, krvavica je nastopila še enkrat, kot čips, raviol pa so položili na bujto repo, ki je bila pretlačena v gosto čežano, zraven pa je bil še drobljenec iz goričke šunke. Vino, ki je spremljalo bujto repo: zeleni silvanec letnik 2011 iz soboške kleti Marof.

Glavna jed: lepo uležan telečji file, sušena gorička slanina, paprikaš iz lisičk, koruzna polenta, obogatena s sirom zbrincem in prekmurskim makom, ter žajbelj, ocvrt v drobtinah. Na bogatem krožniku so bili še repincljeva sekanca, prepeličji jajček in butarica sezonske zelenjave. Z bogato, nasitno jedjo se je lepo ujel krepak sivi pinot letnik 2007 iz ormoške kleti Verus.

Tudi sladica je bila v stilu: bučna pita s pečeno čokolado; sladoled iz posušenih sliv z domačo slivovko in koruzni drobljenec; marelica, poširana v ribezu; karamela in žele iz skute in jogurta s timijanom. Priporočeno vino pa večkrat nagrajeni (tudi na radgonskem sejmu) sladki rumeni muškat letnik 2011 iz Prusove kleti v Krmačini pri Metliki.

Deli s prijatelji