VEGE STIL

Soja na sto načinov

Objavljeno 10. april 2013 16.00 | Posodobljeno 10. april 2013 16.00 | Piše: Beba Splichal

Okrog soje in še posebno izdelkov iz te stročnice so mnenja zelo različna, celo nasprotujoča si; eni jo hvalijo kot izjemen vir beljakovin.

Pašta z vege hrenovkami.

Vegetarijanci namesto salame in mesne paštete pogosto sežemo po nadomestkih, ki imajo podobno ime, obliko in celo okus. Dobijo se vegetarijanske hrenovke, klobase, salame in paštete. Pred velikonočnimi prazniki sem zasledila celo vege šunko, ki je bila narejena iz sejtana in tofuja različne teksture in barvnega odtenka, tako da je bil izdelek kar najbolj podoben izvirniku. Vsak nadomestek pomeni, da nekaj pogrešamo, zato poskušamo tisto dobiti drugje. Kdor redno kupuje vege hrenovke, bi se moral nad tem zamisliti in ugotoviti, zakaj pravzaprav to počne. Lahko je vzrok le navada. Izbiro hrane in kuhanje nam zelo narekuje tradicija. Če smo navajeni, da takrat, ko smo lačni, pojemo sendvič, je treba nekaj dati med dva kosa kruha. Kjer je običajno navadna salama, se v vege sendviču pogosto pojavi rezina tofuja. Tako je prehranjevalna navada, ta železna srajca, lepo nespremenjena, sendvič napolnjen, mi pa zadovoljno siti. Če mora biti v mineštri klobasa, ker drugače ni prava, so na voljo sojine hrenovke. Namesto suhega mesa pa se obnese dimljen tofu, ki ima ustrezen prekajen okus. Pri začetnikih v vegetarijanstvu, ki morajo šele oblikovati svoj (novi) način prehranjevanja, se mi zdi to čisto v redu, sicer pa sem proti in le izjemoma kaj takega kuham.

Nadomestki mesa so največkrat pripravljeni iz soje. Poznamo drobljenec, ki nadomešča mleto meso v nadevih, omakah za testenine in polpetih. Suhe kosmiče namočimo v močno začinjeni zelenjavni juhi in uporabimo v vseh tradicionalnih receptih, ki zahtevajo mleto meso. Dobijo se tudi večji kosi, ki jim rečejo kar sojino meso, uporabni pa so v ragujih. Prej jih je treba namočiti v res dobro začinjeni marinadi, ker soja sama po sebi nima nobenega okusa.

Ko smo bili na zimskih počitnicah, smo si zaželeli pašto, kar tako, bolj za hec, pa smo v njo narezali sojino hrenovko. V tisti hribovski vasi so imeli v trgovini sojine hrenovke taifun iz Badna, jugozahodna Nemčija, kjer je Wolfgang Rainer Heck leta 1985 začel pridelovati sojo na svojih njivah. Najprej je tofu, izdelek iz soje, ponujal na lokalni tržnici – prodal je približno štiri kilograme na teden. Danes je to tovarna, kjer tedensko proizvedejo nekaj deset ton tofuja z ekološkim certifikatom, kar pomeni, da mora biti zanimanje kar veliko.

Okrog soje in še posebno izdelkov iz te stročnice so mnenja zelo različna, celo nasprotujoča si. Eni sojo hvalijo kot izjemen vir beljakovin, za zdravje pa jo še posebno priporočajo tistim, ki imajo krvno skupino A. Vsebuje snovi, ki omogočajo sprejemanje kalcija v telesu in tako podpirajo zgrajevanje kostne mase. Koristna je kot antioksidant, kar je prav tako zelo zaželeno. Seveda vse to velja le za biološko pridelano sojo, ki ni gensko spremenjena. Nasprotniki imajo prav tako veliko povedati o njej, in sicer naj bi bila najbolj problematična fitinska kislina, ki je v ovoju semena. Raziskave naj bi pokazale, da moti presnovne procese in bolj škodi kot koristi. Brez dvoma je pri soji najbolj problematično to, da je zaradi množične proizvodnje skoraj vsa gensko spremenjena. Ko hoče človek več, kot mu zemlja lahko da, se ravnovesje seveda poruši, zato bi lahko začeli razmišljati tudi o nadomestkih za sojo.

  • Pašta z vege hrenovkami

Za lonec pašte potrebujemo četrt kilograma čez noč namočenega fižola, veliko čebulo, korenček, kos gomoljne zelene, oljčno olje, paradižnikovo omako (mezgo), lovorjev list, pol žličke šetraja, čili v prahu (po okusu), sol, sveže mlet poper, 15 dag bolj drobnih testenin in zavojček vegetarijanskih hrenovk.

Vodo, v kateri se je namakal fižol, odlijemo. Skuhamo ga v večjem loncu z lovorovim listom, šetrajem in malo soli. Na olju popražimo sesekljano čebulo, da postekleni, dodamo grobo nariban korenček in zeleno, popražimo, čez par minut še paradižnikovo omako in začimbe. Ko je fižol kuhan, odstranimo lovor in začinimo s pripravljeno omako. Posebej skuhamo testenine al dente v malo vode, le toliko, da so pokrite. Solimo jih in dodamo žlico olja. Med kuhanjem kdaj pomešamo po dnu. Stresemo jih v lonec k fižolu s tekočino vred, pomešamo in pustimo stati kakšnih 10 minut, da se napnejo. Juha naj bo gosta. V ponvi medtem zlato rjavo popražimo na kolobarčke narezane vege hrenovke. Posujemo jih po pašti. 

Deli s prijatelji