V KUHINJI

Smernice: Alge, pristne pice, cvetača in amaro

Objavljeno 28. februar 2017 12.30 | Posodobljeno 28. februar 2017 12.30 | Piše: Taša Oven

Kakšne so kuharske smernice v letu 2017 in kaj je modno poskusiti? Ste vedeli, da lahko morske alge uporabljamo namesto soli? Bi si pico upali premazati s paradižnikom vrste san marzano, ki uspeva na vulkanski zemlji v okolici Vezuva?

Alge v japonski kuhinji. Foto Shutterstock

V prvem mesecu novega leta se strokovnjaki na veliko ukvarjajo s tem, kakšne bodo v novem letu smernice v modi, avtomobilizmu, telefoniji. Prav nič drugače ni na področju prehrane. Pri tem ne gre samo za to, da ugotavljamo, kaj bomo kupovali, kuhali in jedli, temveč tudi za spoštovanje priporočil glede uporabe kuhinjskih naprav, vpeljave zdravih navad in konec koncev tudi recikliranja. Med temi smernicami lahko sicer najdemo nekatere, ki so si zelo podobne, kot na primer zmanjševanje količine odpadkov, manj pitja alkohola, redno prehranjevanje, manj zamrznjene hrane.

Po drugi strani pa so priporočila prav na področju kuhanja tako različna, kot sta raznovrstni hrana in priprava te. Zato smo lahko izbrali le nekaj najpogosteje poudarjenih.

Morske alge

Prav nič novega ni priporočilo, da naj bi bila morska hrana vsaj dvakrat na teden na našem jedilniku. S tem so mišljene predvsem ribe. V tem letu pa naj bi čim večkrat posegali po morskih algah, ki jedem dajejo poseben slan okus ali so lahko celo nadomestek soli. Največkrat jih uporabljajo v japonski kuhinji pri pripravi sušija, zato ni čudno, da je Japonska po izvozu alg prva na svetu.

So koristne, ker vsebujejo veliko rudninskih snovi, vendar jih lahko uživamo le v zmernih količinah. Pripravljamo jih lahko različno – jih kuhamo, pražimo, pečemo v pečici ali zmlete dodajamo jedem, na primer rižu in različnim solatam. Najbolj zdrave so seveda sveže.

Prave pice

Da, tudi pice so se znašle med smernicami prehranjevanja v letošnjem letu. Mogoče se nam zdi smešno, da je pri tem v prvi vrsti poudarek na tem, da morajo biti pečene v krušni peči, na ognju, saj je to pri nas nekaj logičnega.

V ZDA pa ni tako, prav zato pravijo, da se morajo vrniti t. i. pice neapeljskega stila, kar zanje pomeni zoglenelo testo. Pri pici napoletana velja pravilo manj je več, brez šunke, feferonov, ribanega sira in podobno. V Evropi tako v restavracijah, ki ponujajo pristne neapeljske pice, kontrolirajo njihovo pripravo. Uporabljena morata biti poseben paradižnik vrste san marzano, ki uspeva na vulkanski zemlji v okolici Vezuva, in mocarela, ki je pridelana iz mleka italijanskega bivola.

Zmaga cvetače

Ko so v ZDA izvajali raziskavo v restavracijah, katera zelenjava bo prevladovala na njihovem jedilniku v tem letu, je postala cvetača nesporna zmagovalka. Nadomestila je brstični ohrovt, ki je bil hit v prejšnjih letih. Lastniki restavracij tako iščejo nove in nove ideje, kako pripraviti cvetačo na najbolj izviren in okusen način. Vsekakor ne bomo našli klasično kuhane, ampak se na jedilnem listu največkrat znajde pečena z različnimi začimbami ali s sirom in olivami. Ne bo več samo priloga k drugim jedem, ampak jo bodo ponujali kot povsem samostojno jed.

Po obedu pa grenčica

Med alkoholnimi pijačami najdemo tudi tiste, ki lahko v manjših količinah ugodno vplivajo na zdravje in dobro počutje. To so grenčice, pri pitju katerih pa moramo seveda biti zmerni in s katerimi zaključimo obrok in jih ne uživamo na prazen želodec. Strokovnjaki predvidevajo, da bo prevladujoči digestiv v letošnjem letu amaro. To je grenko-sladek zeliščni liker, ki ga izdelujejo z izvlečkom grenkih pomaranč ali artičok ter kardamoma.

Poudarjajo, da mora biti postrežen pri sobni temperaturi. Predlagajo tudi, da kadar se odločamo, kakšen koktajl si bomo privoščili, izberemo takega, ki bo vseboval to grenčico, saj je odličen v kombinaciji z viskijem, vermutom ali ginom. Torej, na zdravje.

Deli s prijatelji