SLADKO

Sladek pozdrav z Bleda

Objavljeno 28. maj 2012 13.10 | Posodobljeno 28. maj 2012 13.12 | Piše: Beba Splichal

Sladica izvira iz meščanske kuhinje avstro-ogrskega obdobja in jo v različicah poznajo tudi drugod po Evropi.

Kremna rezina, bolj domače ime zanjo je kremšnita, spada med najbolj priljubljene slovenske slaščice. Narejena je iz goste, vendar rahle vaniljeve kreme, ki je nadevana med dvema plastema listnatega testa. Pod vrhnjim testom je plast stepene sladke smetane. Radodarno je posuta s sladkorjem v prahu, ki se usuje po krožniku in največkrat tudi po obleki, če nisi pri mizi v vzravnani drži in s prtičkom na kolenih.

Originalno naj bi pri nas pripravljali na Bledu, še natančneje v slaščičarni hotela Park. Blejske kremšnite so skoraj tako legendarne kot razglednice z jezerom in cerkvico na sredi. Še posebno turistom jih predstavljamo kot kulinarično znamenitost goratega dela Slovenije, nanjo pa se radi odpeljemo tudi domačini. Skupaj smo pojedli že več kot deset milijonov kremšnit, ki so jih spekli v hotelu Park od leta 1953. Prvotnega recepta ne spreminjajo. Sedem krat sedem centimetrov velike rezine so v razmerju dveh delov vaniljeve kreme in enega dela smetane.

Blejski slaščičarji pa kremšnite niso izumili. V hotelsko kuhinjo je recept prinesel Ištvan Lukačević, slaščičarski mojster madžarskega rodu, ki je prišel na Bled iz Vojvodine. Sladica izvira iz meščanske kuhinje avstro-ogrskega obdobja in jo v različicah poznajo tudi drugod po

image

Evropi. Po vsej verjetnosti so jo pripravljali tudi slovenski slaščičarji. V slaščičarni Lenček iz Domžal pravijo, da je bila v njihovih vitrinah že od leta 1938, torej kar nekaj let pred slavno blejsko.

Zelo znane so tudi samoborske in zagrebške kremne rezine. Samoborske so nadevane le z vaniljevo kremo, brez smetane, ponudijo pa tople in hladne. Verjetno so jih začeli pripravljati v istem času kot na Bledu, okrog leta 1950. Zagrebške imajo podlago iz listnatega testa, povrhu pa so prelite s čokolado.

Sladica ima kratek rok trajanja. Če niso dodani konzervansi, je le enodnevnica. Vedno jo hranimo v hladilniku. V domačih receptih kremne rezine pogosto pripravljajo kar iz vaniljevega pudinga, namesto takšne količine jajc pa je še bolj izvirna krema, narejena iz sladkega krompirja. Kremšnita seveda tako ni več originalna, je pa zanimiva sodobna sladica. Če uporabimo še ovseno mleko in kokosovo maščobo, so lahko kremšnite celo veganske.

  • Kremna rezina
     
  • kulinarična priložnost: izlet na Bled
  • dobra kombinacija: jagode
  • število krožnikov: 18 kosov
  • glavna sestavina: vaniljeva krema
  • dodatki po okusu: stepena sladka smetana
  • posebnost: hitro pokvarljiva
  • čas kuhanja/peke: ena ura
  • zahtevnost: ★★★★★

     
  • Recept za kremšnite

Za 18 rezin:
50 dag maslenega listnatega testa

Krema:
liter mleka
vaniljev strok
25 dag sladkorja
7 jajc
18 dag ostre moke

Posip:
sladkor v prahu

Potrebujemo dokaj globok pravokoten pekač z ravnimi stranicami. Obložimo ga s papirjem za peko. Testo tanko razvaljamo v velikosti dveh pekačev. Vsakega posebej pečemo pri temperaturi 220 stopinj, da testo lepo porjavi. Pred peko ga enakomerno preluknjamo z vilicami. Za kremo stepemo trd sneg iz beljakov. Na koncu počasi dodajamo polovico sladkorja. Zavremo 9 dl mleka z vaniljo (strok po dolgem prerežemo in izpraskamo). Rumenjake penasto umešamo s polovico sladkorja, vmešamo moko in preostanek mleka. Z veliko, močno metlico mešamo in med stepanjem vlivamo rumenjake v vrelo mleko, da se zgosti in nato spet nekoliko razredči. Zdaj odstavimo in v vročo kremo previdno vmešamo sneg, še preden se na njej naredi glazura, le tako bo puhasto rahla. Mešamo hitro in z velikimi zamahi. Če se zgodi, da je krema preredka, jo zgostimo s škrobno moko, ki jo razmešamo v malo hladne vode. Takoj prelijemo čez testo v pekaču in pustimo, da se ohladi. Stepemo smetano, premažemo kremo in pokrijemo z drugim kosom pečenega listnatega testa. Posipamo s sladkorjem v prahu. Narežemo na kvadratne rezine in postavimo v hladilnik.

Ilustracija: Darja Malarič

Deli s prijatelji