DIETA

Shujševalni triki, 
ki resnično delujejo

Objavljeno 05. oktober 2015 13.40 | Posodobljeno 05. oktober 2015 13.42 | Piše: S. I.

Diete se je težko držati, pomagati pa zna nekaj preprostih nasvetov: od pitja vode pred jedjo do vohanja aromatične hrane.

Vok za naokrog Wok to Walk osvaja svet hitrega prehranjevanja.

Nekateri ljudje, ki želijo izgubiti nekaj odvečnih kilogramov in se na splošno bolj zdravo prehranjevati, so pripravljeni popolnoma spremeniti svoje prehranjevalne navade, marsikdo pa raje ubere bližnjico. Čeprav je res, da dolgoročno hujšanje še zdaleč ni preprosto, obstaja nekaj trikov, ki resnično znajo delovati.

Tekočina pomaga

Najlažja in najcenejša zvijača, kako shujšati, je pitje vode pred obrokom, kar dokazuje tudi sveža raziskava, objavljena v strokovni reviji Obesity. Raziskovalci so debele odrasle razdelili v dve skupini. Prva je morala pol ure pred obrokom popiti pol litra negazirane vode, druga si je morala pred jedjo predstavljati, da ima poln želodec. Na koncu preizkusa so ugotovili, da so prostovoljci, ki so pred obrokom pili vodo, povprečno izgubili po več kot štiri kilograme, tisti, ki so se morali zanašati le na svojo voljo, pa dobrega tri četrt kilograma. Ena od raziskav je celo dokazala, da se, če popijete pol litra vode v desetih minutah, metabolizem pospeši za kar 30 odstotkov. To povečano kurjenje kalorij traja od 30 do 40 minut in prispeva k hitrejši predelavi obroka.

Tudi juha zna znižati vnos kalorij pri celotnem obroku. Pogosto citirana raziskava iz leta 2007, objavljena v reviji Appetite, je pokazala, da so testiranci, kadar so pri kosilu jedli juho (ki je vsebovala od 100 do 150 kalorij), znižali celotni vnos kalorij za 20 odstotkov. Poleg tega so od mize vstali enako zadovoljni in niso bili nič prej lačni. Kaj pa poleti, bi se kdo vprašal. Če nam takrat ne prija topla juha, lahko posrebamo tako, ki se jo uživa (tudi) hladno, kot je denimo gaspačo, boršč ali bučkina.

Jejmo z očmi

Prav tako pomaga vizualizacija obroka. Ko so znanstveniki na Univerzi v Birminghamu prosili prostovoljce, naj si predstavljajo, kaj so jedli za kosilo, so tisti, ki jim je to bolje uspevalo, po obroku zaužili manj prigrizkov. Med jedjo so se morali osredotočiti na to, kako je jed videti in kakšnega okusa je, ter si zapomniti tudi občutek žvečenja in požiranja. Ko so jim pozneje ponudili prigrizke, so se morali čim natančneje spomniti jedi in občutkov med kosilom. Tisti, ki so se tega najbolj spomnili, so pojedli manj v primerjavi s kontrolnima skupinama (ena je med obrokom brala časopis, drugi pa ni bilo treba početi nič posebnega). Skratka, znanstveniki priporočajo, da se posvetimo jedi, ko začutimo napad lakote, pa si v spomin prikličemo prejšnji obrok. To zna prispevati k temu, ali bomo pojedli en piškot ali pol škatle.

Pomaga še nekaj drugega in preprostega. Na ameriški Univerzi Cornell temu pravijo hitrostne ovire, lahko pa bi jim rekli tudi »dokazno gradivo«. Študenti, ki so sodelovali v eni od prehranskih raziskav, niso smeli počistiti ostankov hrane z miz, tako da so videli, koliko piščančjih perutničk so v resnici pojedli. Rezultat? Tisti, ki so imeli pred očmi kupe kosti, ki so jih obrali, so na koncu zaužili manj kakor tisti, ki so jim sproti odnašali ostanke hrane.

Podobno tehniko lahko uporabimo pri drugi hrani, kot so denimo neizkoščičene olive, rakci s celimi repi, pice (če pustimo skorjo) in vse, kar je nabodeno na paličico ali zobotrebec. Kakor pravijo znanstveniki, pogled na ostanke hrane na mizi možganom sporoči, da smo pojedli dovolj, tudi če se tega ne zavedamo.

Barve in vonj

Druga študija Univerze Cornell je pokazala, da k temu, da pojemo manj, pripomore večji kontrast med barvo hrane in odtenkom krožnika. Testiranci, ki so si lahko sami postregli s testeninami z belo ali rdečo omako, so dobili (naključno določene) rdeče ali bele krožnike. Tisti, ki so izbrali bolj skladne barve, so si naložili za dobro petino več testenin z omako kakor tisti, ki so se odločili za kontrastno kombinacijo. Čeprav znanstveniki še ne vedo, zakaj je barva oziroma kontrast tako opazno učinkoval, lahko njihove ugotovitve vsakdo preizkusi.

Če se reče, da jemo z očmi, še kako jemo tudi z nosom. Nedavna študija, objavljena v strokovni reviji Flavour, je ugotovila, da močan vonj vpliva na to, da pojemo manj. Ko so prostovoljcem dali možnost, da si sami določijo, koliko slaščic si bodo privoščili, so tisti, ki so dobili bolj aromatične vzorce, pojedli od pet do deset odstotkov manj. Kakor koli že, vonj ima veliko vlogo pri zadovoljstvu, zato si le vzemimo nekaj trenutkov, da povohamo hrano, preden planemo nanjo, ko kuhamo, pa pogumno dodajajmo aromatične začimbe, kot so sveži ingver, bazilika, cimet in rožmarin, s čimer okrepimo izkušnjo čutov.

 

Deli s prijatelji