VEGE&EKO

Sezonska zelenjava

Objavljeno 01. julij 2014 15.00 | Posodobljeno 01. julij 2014 15.00 | Piše: Beba Splichal

Ekološko pridelana hrana ima boljši okus in drugačno energijsko vrednost, izboljšuje počutje na vseh ravneh, na fizični, čustveni in duhovni.

Lahko se pohvalim, da so naši gostje praviloma navdušeni nad rečmi, ki prihajajo iz kuhinje. Kadar dežujejo pohvale in je zbrana večja družba, pa rada povem, da ni težko dobro kuhati, če imaš kakovostne sestavine. Zame to pomeni, da je vse ekološko pridelano (s certifikatom ali brez). Takšna hrana ima boljši okus in drugačno energijsko vrednost. Izboljšuje počutje na vseh ravneh, na fizični, čustveni in duhovni, saj se hranimo z vsemi različnimi informacijami, ki jih ima hrana. Tega se bolj malo zavedamo, zato pa nič manj ne vpliva na jed, ki jo pripravljamo.

Naslednja stvar, ki jo upoštevam v kuhinji, je sezonska hrana. Takrat, ko nekaj raste, zori, je tudi najboljše kakovosti. Pri nas na primer ne jemo svežega paradižnika, dokler ga ne vidimo zoreti po vrtovih. Kuhinjo vedno prilagodim tistemu, kar nam daje sezona. Večinoma se moji jedilniki ravnajo po lokalnih kmetijah. Zdaj prodajajo že kar veliko različne zelenjave. Imajo blitvo, prve bučke, grah, bob, mlado čebulo, krompir, zelišča, zeleno solato, korenček z listi vred (odlično za smuti). Trudim se, da čim prej porabim lanski česen in lahko začnem kupovati novega. Mlad česen je kulinarična poslastica, nežen in oster hkrati.

Nazadnje sem se vrnila domov z vrečko krompirja in objavila začetek njegove sezone. Bil je zvezda kosila, zraven smo pripravili le skledo solate, zato sem ga pripravila kar veliko. To je pomenilo tudi veliko strganja, ob katerem od nekdaj kašljam, zato sem pripravo poenostavila. Namočila sem ga v vodi, močno podrgnila (dobijo se celo posebne grobe rokavice za lupljenje krompirja) in tu in tam ostrgala, če se mi je res zdelo potrebno.

image
Sveža zelišča se ne morejo primerjati s suhimi. Kadar imamo možnost, vedno uporabimo sveža, ostanek pa posušimo za takrat, ko drugega nimamo. Gojimo jih lahko na balkonu ali okenski polici, zmerno zalivamo in pogosto trgamo. V osnovnem zeliščnem šopku so timijan, peteršilj, origano, bazilika, meta in šetraj, nekoliko bolj zahtevni pa so sivka, rožmarin, lovor in koriander. 

Napol sem ga skuhala, skupaj s peteršiljem, kar krompirju zanimivo spremeni okus, nato pa popekla z zelišči in česnom (starim, priporočam novega, je še boljše). Kosilo je bilo odlično, težko bi pojedli kaj boljšega v tej sezoni.

Pečen mlad krompir

Za štiri

  • 2 kg mladega krompirja
  • manjši šopek peteršilja
  • kokosova maščoba
  • glavica mladega česna
  • šopek svežih zelišč
  • sol

Krompir ostrgamo ali samo operemo in zdrgnemo ter narežemo podolžno na četrtine. Majhne krompirje le prerežemo oziroma pustimo cele. Kuhat ga damo v hladno vodo. Ko zavre, posolimo in dodamo zavezan šopek peteršilja. Skuhamo ga napol, toliko, da ga že lahko nabodemo na vilice, ni pa še čisto mehek. Večji pekač namastimo in postavimo za kratek čas v pečico, ogreto na 200 stopinj. Če pripravljamo manjšo količino krompirja, lahko uporabimo tudi ponev s pokrovom. Krompir dobro odcedimo in stresemo na vročo maščobo. Pečemo ga, dokler se ne zmehča, vmes kdaj podrgnemo po dnu. Sveža zelišča in mlad česen drobno sesekljamo. Zamešamo v pečen krompir in vrnemo v pečico, da česen zadiši. Ponudimo s skledo hrustljave zelene solate. 

Deli s prijatelji