ZELIŠČA

Rožmarin, šetraj, žajbelj, meta, melisa ... za hladne dni

Objavljeno 09. september 2014 18.00 | Posodobljeno 09. september 2014 18.00 | Piše: Alenka Kociper

Kuhinjska in zdravilna zelišča, posušena, zamrznjena ali sveža v lončku na okenski polici, le da jih bo dovolj za vso zimo.

Če posejete zelišča na domači vrt, ne boste ravnali napak.

Vrtnarska sezona se preveša v jesenski čas, ko pobiramo plodove celoletnega dela. Kuhamo marmelade, paradižnikove omake, vlagamo kumarice, bučke, paprike ... Pri pripravi ozimnice pa nikar ne pozabimo na kuhinjska in zdravilna zelišča, ki nam bodo še kako prav prišla v zimskih mesecih. Kot začimbe v kuhinji ali za pripravo osvežujočih in zdravilnih čajev, ki nam bodo lajšali zimske zdravstvene tegobe. Vse, kar imamo na vrtu, peteršilj, origano, drobnjak, majaron, baziliko, rožmarin, šetraj, žajbelj, meto, meliso ..., lahko tako ali drugače spravimo za hladne dni. Zamrznemo, posušimo ali shranimo v olje. Nekatera zelišča lahko presadimo v lončke in prestavimo na toplo, tako bomo čez zimo nabirali sveža.

Rastline bodo suhe v tednu ali dveh, odvisno od vremena. Zlasti letos, ko imamo toliko dežja, se utegne doba sušenja zavleči zaradi vlažnega zraka.

 

Zračno in senčno

Sušimo lahko tako rekoč vsa zelišča, to je tudi najpogostejši način shranjevanja. Najbolj preprosto je, da zeli porežemo, povežemo v šopke in jih obesimo z listi navzdol v topel, senčen in zračen prostor. Zelišča, ki jih ne porežemo celih, ampak jih le osmukamo, razprostremo po bombažni krpi. Rastline bodo suhe v tednu ali dveh, odvisno od vremena. Zlasti letos, ko imamo toliko dežja, se utegne doba sušenja zavleči zaradi vlažnega zraka. A če je treba, počakajmo še kak teden, če je namreč zelišče premalo suho, lahko splesni. Suhost preverimo tako, da list pomanemo med prsti. Zelišče je primerno za skladiščenje, ko se voljno drobi. Posušena spravimo v papirnate vrečke ali steklene kozarce in hranimo v temnem prostoru.

Na hladno

Zelo dobro se obnese, če jih spravimo v zamrzovalnik. Sama tako shranjujem zlasti peteršilj, ki se mi zdi zamrznjen bolj aromatičen od posušenega. Letos, ko je sezona peteršilja precej borna, sem imela nekaj težav, da sem dobila večjo količino za ozimnico. Na mojem vrtu ga namreč ni zraslo čisto nič, na balkonu pa ga je ravno za sproti. Sicer pa tako za peteršilj kot druga zelišča, ki jih zamrzujemo, velja podobno: rastline dobro operemo, osušimo in drobno nasekljamo. Spravimo v plastične vrečke ali, še bolj priročno, v plastične posodice in zamrznemo. Peteršilj ali drugo zelišče po potrebi nastrgamo iz vrečke ali posode.

Zamrznjene se obnesejo še bazilika, drobnjak, majaron, meta in melisa. Zlasti slednji lahko zamrznemo v posodicah za led. Ko bomo gostom ponudili osvežujočo limonado, preprosto dodamo kocko ali dve ledenih zelišč.

Tekoče ali rastoče

Eden od načinov spravljanja zelišč je tudi v olju. Preprosto, zelišča damo v kozarec, prelijemo z oljem, običajno oljčnim, lahko pa tudi sončničnim ali sezamovim, in za nekaj tednov postavimo na sonce.

Lahko pa zelišča z vrta presadimo v lončke in jih postavimo v hišo, najbolje na kuhinjsko okensko polico, kjer nam bodo pri roki vso zimo. Pa še v lep okras. 

Deli s prijatelji