ZANIMIVO

Rižota s koriandrovimi semeni, ščepcem čilija in kobilicami

Objavljeno 18. marec 2013 13.30 | Posodobljeno 18. marec 2013 13.30 | Piše: E. B.

Uničile so pridelek in povzročile veliko škodo egipčanskemu in izraelskemu kmetijstvu, a gostilničarji so val milijonov kobilic sprejeli z odprtimi rokami.

Na poljih osovražene, na krožnikih dobrodošle.

Suhljate žuželke so prava specialiteta v kulinariki, ki jo pozdravlja tako judovska kot tudi muslimanska veroizpoved, najbolj priljubljene pa so ocvrte. Ko je izraelske gostilničarje dosegla novica, da milijoni kobilic vstopajo v njihovo državo, jim še na misel ni prišla morebitna škoda v kmetijstvu, temveč – rižota s koriandrovimi semeni, ščepcem čilija in, seveda, hrustljavimi žuželkami.

Če se nadloge ne moreš znebiti, jo pač poješ, se strinjajo številni lastniki restavracij, ki za izbrane sladokusce ponujajo prav posebne specialitete: kobilice, ki veljajo za košer, torej jih odobravajo judje, in obenem halal, kar pomeni, da so dobrodošle tudi v islamski kulinariki! Sreča v nesreči, se je izkazalo za nekatere, ki zdaj bajno služijo z eksotično poslastico, za katero računajo povprečno osemnajst evrov za krožnik. Kobilice, ki so preplavile Izrael, se tam zadržale več dni, potem pa odromale v Egipt, naj bi po okusu spominjale na sončnična semena z rakci, so v nekaterih kulturah stalnica v kulinariki, a val novih žuželk naj bi ponujal povsem drugačno izkušnjo, povedo poznavalci – gre namreč za posebno živahne živalce, ki so opravile neverjetno pot in so mnogo trpežnejše kakor rejene, zato ponujajo tudi več možnosti za pripravo. Kot rečeno, so izjemno priljubljene v kombinaciji z rižem, nekateri pa jih tudi ocvrejo in združijo z zelenjavo. Prav posebne pa naj bi bile s testeninami. 

Po enem od izraelskih receptov je treba kobilice žive vreči v vrelo vodo, živalce menda takrat zacvilijo kot jastogi, potem pa pordečijo. Potem jih odcedijo in jim odstranijo glave, krilca in krajše nogice, najokusnejši naj bi bili namreč daljši nogici in trup. Nato jih namočijo v jajce, povaljajo v moki, začinjeni s pekočo in sladko papriko ter soljo, in ocvrejo, dokler ne postanejo povsem hrustljave in zlato rjave barve. Posebej pripravijo paradižnikovo omako s česnom in timijanom, v kateri za dve minuti pogrejejo ocvrte kobilice, nazadnje pa postrežejo s testeninami.

Kobilice so sicer največja poslastica v Kambodži, kjer vsako leto pripravijo tudi kulinarični festival: takrat jih izurjeni lovci ujamejo po deset kilogramov in bajno zaslužijo, na prireditvi pa kobilice pripravljajo po vseh mogočih receptih, največkrat pa jih cvrejo. V Kambodži so tudi prepričani, da suhljate živali pozitivno vplivajo na zdravje in podaljšujejo življenje.

Deli s prijatelji