OKUSOJEDCI

Restavracija Primorka, Strunjan

Objavljeno 27. december 2014 15.30 | Posodobljeno 25. november 2015 17.09 | Piše: Okusojedci

Gregor Kocjančič se le nekaj deset metrov od morja spogleduje s pristnimi okusi morja, skrbi za dobra vina v kleti in jih kot priznani sommelier ubrano kombinira s hrano

 Dvojno zlato priznanje v ZDA in naslov svetovnega šampiona penečih se vin na mednarodnem ocenjevanju vin Vino Ljubljana za silveri, blanc de blancs vintage 2008, je za družino Gašparin iz Brd potrditev, da je bila njihova odločitev, da v letu 2008, ko je bil chardonnay izvrsten, naredijo letniško penino izključno iz te sorte, očitno več kot pravilna. Zato ni čudno, da je Gregor Kocjančič, eden najboljših slovenskih sommelierov, sicer pa alfa in omega strunjanske Primorke, to penino natočil za dobrodošlico. Da se Primorka spogleduje s primorskimi dobrotami, je pokazal že pozdrav iz kuhinje – gamberi, popečeni na nežno popečenem mladem olimskem siru. Medtem ko so se gamberi s sladkastim okusom odlično ujeli z zelo sadno in svežo penino, ki zaradi bogastva ekstraktov prinese tudi sladkasto noto, so okusojedci zaploskali popečenemu siru. Odlična kombinacija okusov, tudi zaradi sivkinega oljčnega olja (hišno oljčno olje iz belice, buge in lečina dela oljar Milok iz Sečovelj), je obetala zapeljivo morsko spogledovanje, pri katerem smo se povsem prepustili Kocjančičevemu izboru tako hrane kot vina.

In res: dondoli (srčanke) in škampi na ledu so s svojo svežino takoj pokazali, na kaj stavi Kocjančič. Ribji karpačo, brancin Fonda se je zjutraj še kopal v morju, je imel za družbo solni cvet, limonov in pomarančni sok, oljčno olje, črni poper in kostanjev med. Zraven je sommelier III. stopnje natočil svežo malvazijo STeraS, 2013, z domačije Bojana in Tilna Praprotnika iz Šareda nad Izolo. In medtem ko se je mineralnost školjk odlično ujela z mineralnostjo malvazije, je ta pri brancinovem karpaču dobila čisto nov obraz. Ko smo kos kruha po domače pomočili v olje, sok citrusov in med, se je isto sozvočje okusov ponovilo v kozarcu – citrusna in herbalna nota s sladko grenkobo kostanjevega medu je bila popolna kombinacija. V tej kombinaciji je bila jed tista, ki je dopolnila nežno vino.

image
 vrsta ponudbe: restavracija
  • hrana, vino: 10
  • postrežba: 9
  • cena/kakovost: 9
  • vtis skupaj: 9,3 

Polnjenemu jadranskemu kalamaru je okus podčrtala ocvrta endivija, aromatiko pa je dodal svež bel tartuf, glazirana buča je okus v ustih osvežila, kostanjev rogljiček in zdrobova posteljica pa sta zaokrožila okus. Istočasno so na mizo priromali domači fuži s škampi in dan prej nabranim belim tartufom. Za fuže uporabljajo moko iz mlina iz Ilirske Bistrice, saj so ugotovili, da je moka mehkejša, po oceni okusojedcev pa se je ponujeni sauvignon Joška Renčela, letnik 2010, bolje ujel s kalamarom kot fuži. Vino je z večjim telesom namreč malenkost preglasilo fuže, medtem pa se je čudovito stopilo z grenkobo in sladkobo, ki jo je prinesel kalamar.

Kocjančič je nato namešal osvežilno solato, s katero smo si namesto sorbeta oprali usta, in ji dodal zelišča z vrta in dolenjski jabolčni kis. Sledila sta škampa in školjke nožničarke – le redko dobimo na krožnik takšna kapitalca, kot sta se znašla pred nami, sveži Pullusov sauvignon, letnik 2013, pa je pridodal k morskemu ugodju, ki ne potrebuje velikih besed. Čeprav je Primorka ravno tisti večer gostila veliki skupini, ki sta nazdravljali novemu letu, se to ni prav nič poznalo na naših krožnikih. Tudi file orade, ki ga na solnem cvetu, pokritega s folijo popečejo na žaru (spodaj se peče, zgoraj pa počasi duši), je bil ravno prav pečen, da je ohranil sočnost, devet let stara malvazija capo d'Istria, barik iz kleti Vinakoper, pa je na nosu in v ustih pokazala, da je še danes v polni kondiciji.

Primorka pod Kocjančičevo taktirko stopa po začrtani poti; krožniki so zelo preprosti, a sveži in okusni. A čeprav pri pristnih okusih morja, ki ne prenesejo močnih dodatkov, ni treba preveč komplicirati, smo pričakovali nekaj več: kuhar bi vendarle lahko pokazal nekoliko več kreativnosti in vnesel nekoliko sodobnejši pristop pri kreiranju krožnikov (dekoracija je ista, kot se je denimo uporabljala pred 15 leti). Kljub temu obisk zaradi odličnih okusov in Kocjančičevega poigravanja z vini, s katerimi dvigne hrano, priporočamo. 

 Dobro je vedeti

  • Restavracija Primorka
  • Gregor Kocjančič
  • Strunjan 148, Strunjan
  • Tel.: 00 386 (0)31 679 479, 00 386(0)5 678 00 00
  • Splet: www.primorka.si
  • urnik: Vsak dan od 11. do 23. ure.
  • degustacijski meni: Trije hodi 33 evrov, štirje hodi 44, pet hodov 55 evrov (pri vsakem hodu kozarec vina).
  • vinska klet: 300 vinskih etiket.
Deli s prijatelji