OKUSOJEDCI

Restavracija Marco Polo, Banjaluka

Objavljeno 19. september 2015 16.20 | Posodobljeno 24. november 2015 15.19 | Piše: Okusojedci

Mlada ekipa pod taktirko chefa Relje Dimitrijevića in sommeliera Dejana Marića drzno spaja okuse

Sloviti popotnik Marco Polo, ki je meter za metrom premagoval neskončno pot, je navdihnil mlado ekipo, ki na bregu Vrbasa drzno spaja različne svetove in okuse. Večno razpravo, ali je špagete na Daljni vzhod prinesel Marco Polo ali pa jih je pustolovec v resnici iz Kitajske odnesel domov v Evropo, puščajo ob strani: chef Relja Dimitrijević je z okusi prepletel vzhod in zahod, saj Restavracija Marco Polo ponuja kitajsko in italijansko kuhinjo, za nameček pa še drugo evropsko in domačo hrano. Pri takšnem jedilnem listu obstaja velika nevarnost zdrsa v povprečje ali celo kam nižje, a Dimitrijević je s podporo sommeliera Dejana Marića iz krožnika v krožnik dokazoval svoje mojstrstvo. Ker smo želeli poskusiti vina, ki jih ne poznamo, je Marić ob našem obisku izbral izključno vina iz Srbije, saj je prepričan, da val mladih vinskih kleti lahko konkurira uveljavljenim imenom.

Začeli smo z osvežujočim konfitom tuna in poširanim jajcem, v prepletu morja in celine pa so sodelovali še inčuni, sušeni paradižnik, fižol, rukola in domači krekerji. Nenavadna, a izvrstna in domišljena kombinacija, atraktivno postrežena v kozarcu za vlaganje. Morava, 2012, iz kleti družine Jelić (okolica Valjeva) je vino iz nove bele avtohtone sorte, ki je nastala na vinogradniškem institutu v Sremskih Karlovcih. Na nosu predvsem vinogradniška breskev, v ustih pa svežega okusa, polno herbalnosti in kanček mineralnosti, zato se je vino odlično ujelo s tunom in jajcem. Kuhana hobotnica na nežni brancinovi kremi je prinesla igranje z okusi morja iz grižljaja v grižljaj. Gratianus (traminec, 2012, biodinamična proizvodnja) vinske kleti Imperator s Fruške Gore je kljub nežnemu vonju sladkega cvetja in rumenega sadja z okusom nekoliko preglasil nežni krožnik. Zato se je rose graffiti (cabernet sauvignon, merlot, marselan) iz vinske kleti Bjelica prav tako s Fruške Gore izvrstno ujel z lososom, ki ga je chef postregel s pirejem, sipino kremo in glazirano peso. Losos, kuhan v vakuumu, se je v ustih topil, vilice so šle skozenj kot skozi mehko maslo, zadržal je tudi ves svoj polni okus. Losos v svoji najboljši izdaji!

Čas je bil za rdeče vino: prokupac, 2011, vinska klet Ivanović (Aleksandrovac), na nos prinese arome suhe slive, griote, črnega popra ... Zaokroženo vino s prepoznavnimi, a dopadljivimi tanini, dolgega pookusa, je pospremilo telečjo plečko v omaki iz črnega tartufa. Če še niste jedli bosanske teletine, potem ne veste, kakšna je prava teletina, smo slišali izza sosednje mize. In res nas je ob okušanju kar privzdigovalo s stola, še posebno pa nas je navdušil zeleni kuskus, ki mu je barvo dal brokoli. Boljšega še nismo jedli! Jagnječje stegno na dveh vrstah glaziranega zelja v omaki, ki je nastala s šesturnim kuhanjem kosti in zelenjave, se je ujelo s polnim, močnim, a zbalansiranim cabernet sauvignonom iz Šumadije. Dokaz, 2011, prihaja iz vinske kleti Despotika. Jagnjetina je v vakuumu obdržala poln okus in očarala tudi tiste, ki niso ljubitelji te vrste mesa.

image
 vrsta ponudbe: restavracija
  • hrana, vino: 10
  • postrežba: 9
  • cena/kakovost: 10
  • vtis skupaj: 9,6 

Dekonstrukcija pasulja je bila v resnici potrebuševina, ki jo imajo zadnje čase kuharji precej v čislih. V vakuumu so jo kuhali 36 ur, pire iz pasulja pa je bil odišavljen z rdečo čebulo in česnovo kremo. V kozarec nam je Marić natočil projekat X, 2009, iz vinske kleti Budimir (Aleksandrovac): prokupac, merlot in cabernet sauvignon so zastopani s po 30 odstotki, desetino zapolni modri pinot. Vino je 24 mesecev odležalo v sodih barik, na nos je prineslo arome zrele borovnice, divje češnje, kutine, smole, v ustih pa smo začutili okus slivove marmelade in kompota ... Lepo zaokrožena dekonstrukcija in nadvse lepa kombinacija z vinom.

Melonov osvežujoči sorbet z ingverjem so postregli z neverjetno okusno bananovo marmelado, skutno peno in čokoladnim prahom. Kostanjev kolač z javorjevim sirupom in čokolado pa so oblikovali kot gobice in jih postregli na štoru. V kozarec so natočili rdeči bermet, 2014, vinska klet Kiš (Sremski Karlovci), likersko vino, v katerem se je namakalo več kot 20 zdravilnih zelišč in začimb. Delajo ga po starem družinskem receptu. Prvi okus je sladek, nežen, kot da bi pili sok, že po tretjem požirku pa se začne ofenziva s 17 odstotki alkohola, ostankom sladkorja in aromami zelišč.

Relja Dimitrijević je dokazal, da v kuhinji živi svoje sanje. Njegove vizije na krožniku razkrivajo pustolovski duh, filigransko natančnost in perfekcionizem. Pri 32 letih svoje znanje prenaša na številne učence, saj je delo zastavil kot nekateri veliki evropski chefi, ki imajo v kuhinji številno moštvo. V Marcu Polu se je tako že zgodilo, da je 14 kuharjev ustvarjalo za 17 gostov. Prevzeli nas niso le bosanska pregovorna prijaznost in gostoljubnost ter polni in skladni okusi, temveč tudi prezentacija, v katero je bilo vloženega veliko truda, znanja in spretnosti. 

 Dobro je vedeti

  • Restavracija Marco Polo
  • Chef Relja Dimitrijević
  • Sommelier Dejan Marić
  • Bulevar Stepe Stepanovića 185a, Banjaluka
  • Tel.: +387 51 238 040
  • Splet: restoranmarcopolo.com
  • urnik: Vsak dan od 8. do 23. ure.
  • degustacijski meni: Pet do 6 hodov (odvisno od sestavin) 33,33 konvertibilne marke (17 evrov).
  • vinska klet: 170 etiket, 30 vin ponujajo na kozarec.
Deli s prijatelji