SUPERHRANA

Redkvice z nami od antike

Objavljeno 11. maj 2012 17.00 | Posodobljeno 11. maj 2012 17.00 | Piše: Andrej Predin

Redkvica, Raphanus sativus, je užitna zelenjava iz družine križnic, v kateri sta tudi brokoli in navadni hren.

Rdeče redkvice naj na krožniku ne bodo zgolj za dekoracijo.

Ima užitni koren, ki je povrhu značilne rdečkaste barve, znotraj pa bel, poznamo pa tudi redkvice drugih barv (roza, bela, siva, rumena), oblik (podolgovate in okrogle) in velikosti. Obstajajo celo vrste, ki jih gojijo zaradi njihovih semen, iz katerih pridobivajo olje, ali kalčkov. Ločimo štiri osnovne vrste redkvic, poletne, jesenske, zimske in pomladanske. Gojili so jo že stari Grki in Rimljani, divje oblike pa izvirajo iz zahodne Azije in Evrope. 

Mnogi se ne zavedajo dobro njihovega zdravilnega in hranilnega potenciala. Še posebno zdravilni so njeni listi, ki imajo več vitamina C, beljakovin in kalcija od priljubljenega korenčka. Najpogosteje jih svetujejo pri zdravljenju bolezni ledvic in kože, priporočajo jih tudi za preprečevanje in boj z najrazličnejšimi rakavimi obolenji ter za blaženje pikov žuželk. Vsebujejo veliko folne kisline in antocianov, zato so še posebno učinkovite v spopadih z rakom v ustni votlini, rakom črevesja, rakom ledvic in rakom na želodcu.

Dobre tudi za kožo

Odlične so pri zunanji rabi; v kozmetični industriji so znane predvsem obrazne maske iz zmečkanih svežih redkvic, ki pomladijo kožo in odpravljajo izpuščaje, sušenje kože pa naj bi preprečevala visoka vsebnost vitamina C, cinka, vitaminov B-kompleksa in fosforja.

Redkvice pa ne čistijo zgolj kože, temveč razstrupljajo celotno telo. Še posebno so učinkoviti sokovi, ki uravnavajo delovanje prebavil, delujejo kot diuretik in zdravijo mehur, sečevod, ledvice ter jetra. Z zmernim uživanjem se lahko znebimo pekočega občutka ob uriniranju.

Zaradi veliko vlaknin in malo kalorij so redkvice priljubljena sestavina najrazličnejših shujševalnih diet.

Zdravniki jih svetujejo pri obolenjih dihal in za lajšanje težav, povezanih z astmo, kašljem in hripavostjo, priporočljive so tudi v boju z zlatenico in za zaviranje propadanja rdečih krvničk. Po njih naj posežejo bolniki s putiko in sklepnim revmatizmom.

Imajo moč in svojo noč

Najbolj priljubljeni del redkvice je njen koren, čeprav je užitna celotna rastlina, nadzemni del lahko uporabljamo kot preostalo listnato zelenjavo, čedalje bolj priljubljeni pa postajajo tudi kalčki. Na našem jedilniku se najpogosteje pojavlja surova kot dodatek k solatam ali jedem z žara, iz njih lahko izdelamo namaz in jih vključujemo v najrazličnejše zelenjavne sokove. V Mehiki 23. decembra praznujejo tako imenovano noč redkvic: domačini iz njih rezljajo nabožne figure in popularne osebe, nato pa jih razstavljajo na osrednjem trgu.

Deli s prijatelji