KUHARICA TEDNA

Recept za koroške žgance

Objavljeno 01. februar 2015 15.30 | Posodobljeno 01. februar 2015 15.30 | Piše: Špela Ankele

Ne samo okus, čuti se tudi razlika v barvi jedi, ki je ob uporabi domače ajdove moke veliko bolj prijetna.

Foto: Špela Ankele

Po diplomi na ekonomski fakulteti in študiju na Biotehniškem centru Naklo se Polona Virnik Karničar vse bolj intenzivno ukvarja s turizmom. Je predsednica domačega turističnega društva, na Zgornjem Jezerskem pa skupaj z možem Drejcem vodi Šenkovo domačijo. S te starodavne kmetije, na kateri najstarejša zgradba nosi letnico 1517, izhaja Polonina družina. V zadnjih letih Šenkova domačija dobiva vse prijetnejšo podobo, saj sta Polona in Drejc tu že uredila prostor za kampiranje in poskrbela tudi za skrbno prenovo Preužitkarice, v kateri so od tega poletja dalje novi apartmaji in sobe. »Kuhanja domačih jedi me je učila babica Marija Virnik, po domače Šenkova Mimi. Žgancev drugače kot na opisan način na Jezerskem sploh ne pripravljamo. In ko se jih navadiš tako pripravljati, ti vedno uspejo,« zatrjuje kuharica tega tedna.

Za 4 osebe:

  • 250 g ajdove moke
  • voda
  • sol
  • 1 žlica masti (po želji)
  • 2 žlici ocvirkov (po želji)

Najprej v večjem loncu zavremo vodo, in to kar liter ali dva. Ko zavre, dobro solimo.

Medtem ko se voda v loncu greje, na štedilnik postavimo še eno posodo – kuharica tega tedna pri kuhanju koroških žgancev prisega na klasično črno posodo s prostornejšim dnom. Vanjo stresemo zgolj moko.

Na zmernem ognju moko nenehno mešamo, dokler ne zadiši. To traja kakih deset ali petnajst minut oziroma toliko časa, dokler prepražena moka nekoliko spremeni barvo.

Kako vemo, da smo dovolj pražili? Naredimo preizkus: moka mora zacvrčati, ko jo eno žličko vržemo v vrelo vodo. Nikakor je ne smemo prežgati, sicer bodo žganci grenki!

Ko je moka prepražena, lonec odstavimo.

Zdaj vzamemo v roke leseno lopatico. Z njo mešamo moko, medtem ko vanjo počasi dolivamo slan krop. Potrebovali bomo kake tri decilitire kropa, morda malo več ali nekoliko manj.

Če še vedno ostaja suha moka, dolijemo malo vode.

V kozici segrejemo mast, na njej prepražimo suhe ocvirke, če nam ti seveda teknejo. Z njimi zabelimo žgance. Zabele ne potrebujemo, če bomo žgance postregli z mlekom.

Namig: Kuharica tega tedna pri pripravi koroških žgancev vedno uporablja moko, zmleto v bližnjem mlinu: »Ne samo okus, čuti se tudi razlika v barvi jedi, ki je ob uporabi domače ajdove moke veliko bolj prijetna.« 

Deli s prijatelji