VEGE & EKO

Recept: špageti s konopljinimi semeni

Objavljeno 23. maj 2013 17.10 | Posodobljeno 23. maj 2013 17.12 | Piše: Beba Splichal

O konoplji se zadnje čase veliko sliši, a verjetno še vedno premalo.

Špageti, ki sem jih uporabila, so imeli etiketo polnovredne testenine iz pšeničnega durum zdroba iz nadzorovanega ekološkega kmetijstva. Poleg škroba torej še delež vlaknin in nič drugega (neželenega). Pesto smo naredili kar doma, iz kopriv in čemaža, oreškov in oljčnega olja, kar je nedvomno superhrana. Uporabili smo približno pol čemaža in pol kopriv, nabranih nekje v Halozah. Koprive so izjemno zdravilne, treba je le poiskati še zdravo rastišče. Narežemo jih na čim bolj drobno. Ker koprive pikajo, pridejo prav tanke rokavice. Nasekljane zeli stresemo v posodo, dodamo nasekljane orehe ali lešnike, oljčno olje, sol in sveže mlet poper. S paličnim mešalnikom sestavine malo obdelamo, ne spremenimo ravno v pasto, le toliko, da se povežejo in še malo sesekljajo. Če nameravamo pesto shraniti, dodamo več soli in olja.

Ko zmešamo špagete s pestom, odličen bi bil tudi klasičen italijanski pesto iz rukole in pinjol, na krožnikih jed prehransko obogatimo še s konopljinimi semeni.

 

Oluščena konopljina semena vsebujejo dobrih 34 odstotkov proteinov, zato jih lahko primerjamo s sojo in tudi z živalskimi beljakovinami. Zaželena so v vegetarijanski in še posebno v veganski prehrani, saj zagotavljajo obe esencialni maščobni kislini, potrebni za uravnoteženo prehrano, in primerno količino vseh aminokislin, ki jih potrebuje človeško telo za uravnoteženo delovanje. Zanimiva sta proteina arginin (123mg/g proteina) in histidin (27mg/g proteina), ki sta pomembna za rast v otroštvu. Med vitamini, ki jih prinašajo konopljina semena, so B-kompleks, vitamin E in provitamin A.

O konoplji se zadnje čase veliko sliši, a verjetno še vedno premalo. Na slabem glasu je še iz srednjega veka, ko so jo povezovali z zeliščarji, torej čarovniki, z njimi pa je na grmadah zgorelo tudi spoštovanje te zelo zdravilne rastline. Nekaj ekoloških kmetovalcev v Prekmurju je obudilo nasade konoplje, kljub temu da se morajo ubadati s še vedno srednjeveško miselnostjo zakonodaje. Oluščena konopljina semena, ki so na prodaj v ekoloških trgovinah, ne vsebujejo nobenih halucinogenih snovi – tega se menda bojijo, prav nič pa jih ne skrbijo nekateri zares strupeni dodatki v prehrambni industriji.

Koristna konoplja je izjemna rastlina, hitro raste, je nezahtevna, odporna proti boleznim in škodljivcem, prava uporna zmagovalka časa. Za prehrano se uporabljajo semena, iz katerih stiskajo olje in jih meljejo v moko. Oluščena uporabljamo tako kot sončnična, v mislijih, namazih, smutijih, posipana po solati, z mletimi pa lahko delno nadomestimo orehe ali lešnike pri sladki peki.

Špageti s pestom in konopljinimi semeni (za štiri)

  • špageti iz polnovredne pšenične moke
  • lonček poljubnega pesta (iz čemaža, kopriv ali rukole)
  • dve žlici oluščenih konopljinih semen
  • žlica olja
  • sol

Potrebujemo ožji lonec, primeren za kuhanje testenin. Špagete stresemo v soljeno vrelo vodo, ki smo ji dodali žlico olja. V visokem loncu se zmehčajo v sopari, da jih lahko takoj potisnemo v vodo. Zaradi olja se špageti ne bodo zlepili med seboj, zato jih lahko kuhamo v bistveno manjši količini vode, kot smo navajeni. Kuhane odcedimo, stresemo v skledo in z dvema žlicama premešamo s pestom. Na krožnikih jih posipamo z oluščenimi semeni konoplje.

Deli s prijatelji