VEGE & EKO

Prvi letošnji poganjki

Objavljeno 11. april 2015 14.00 | Posodobljeno 11. april 2015 14.00 | Piše: Beba Splichal

Okrog hiše imamo naravni, bolj divji vrt, kdaj se zdi tudi malo zapuščen, ampak spomladi je popoln; v grmovju imamo celo svoje velikonočne zajce, ni pa rečeno, da se nam bodo pokazali za praznike.

Spomladi, ko po dežju posije sonce in vse oživi in zacveti, naravo najbolj občudujem – to neverjetno moč in željo po življenju, ki požene korenine v zemljo in dvigne rastlino proti nebu. Ni to čudež? Okrog hiše imamo naravni, bolj divji vrt, kdaj se zdi tudi malo zapuščen, ampak spomladi je popoln. V grmovju imamo celo svoje velikonočne zajce, ni pa rečeno, da se nam bodo pokazali za praznike. Prve so zacvetele divje slive, ki jih poleti obirajo le ptiči. Njihovo cvetje je daleč najlepše in diši po medu. Ko pridejo čebele, je pod drevesi kot v čebelnjaku, ko zapiha veter in se usuje dež cvetnih lističev, pa kot v raju. Večkrat me kdo vpraša, zakaj ne posekam teh divjakov. Rada bi povedala, ampak največkrat ne najdem primernih besed, da narava ni le zato, da imamo mi kaj od tega. Včasih je prijetno, če lahko pustiš, da preprosto je, kot je. Tudi v tem lahko najdeš kaj zase. Jaz recimo najdem na vrtu regrat, marjetice in vijolice, v grmovju pa divje šparglje. Prav te dni poganjajo kot nori, polni grenkih, zdravilnih sokov. Za praznično mizo sem jih pripravila s pomako – vzameš špargelj in ga pomočiš v gosto smetano. Recept je preprost, da bolj skoraj ne bi mogel biti, okus je poseben in všečen. Krasna kombinacija: z malo truda velik učinek, to je moja afirmacija za praznovanje pomladi in za naslednje mesece.

image
Zvezdnati janež ali janeževa zvezda ni pogosta začimba v naših kuhinjah. Največkrat ga uporabimo kot dekoracijo ali v posebnih sladicah v kombinaciji z vaniljo, cimetom in ingverjem, zato njegov vonj in okus spominjata na praznike. Ima sladek, močno aromatičen okus, podoben janežu. Tudi v tem receptu ga lahko nadomestimo z janeževimi semeni. 

Za pripravo tega recepta ne porabiš več kot pet minut, malo dlje pa traja, če greš nabirat šparglje, tudi če rastejo v grmovju okrog hiše. To je podobno kot z gobami. Moraš vedeti, kje približno rastejo, a še potem se ti lahko zgodi, da stojiš zraven, vendar jih ne vidiš. Da bi imel zajeten šopek v rokah, se moraš kar pogosto skloniti in seči z roko med bodičaste ovijalke. Saj pravim, če imaš divji (zaraščen) vrt okrog hiše, je to velika prednost.

Šparglji s pomako

  • šopek divjih špargljev (ali zelenih gojenih)
  • zvezdnati janež
  • dve žlici olja
  • smetana za kuhanje (na primer sojina)
  • sol in sveže mlet poper
  • rdeča čebula (najboljša šalotka)

Maščobo segrejemo v ponvi (jaz sem uporabila kokosovo) in na njej popražimo cel zvezdnati janež, da se z njim odišavi. Odstavimo in zvezdnati janež poberemo iz ponve, prilijemo smetano ter prevremo. Solimo in popramo po okusu (sveže mlet poper je bistveno bolj aromatičen). Omako mešamo, da se zgosti, nato odmaknemo z ognja, da se ohladi. Čebulo narežemo na obročke. Šparglje zložimo na krožnik ali pladenj, posipamo s čebulnimi obročki in ponudimo s pomako. Jemo z rokami.

Šparglje bi lahko tudi blanširali. Za divje zadostuje minuta ali dve, gojene, če so debelejši, blanširamo tri do pet minut. Vsekakor naj ostanejo čvrsti. Pomako uporabimo kot preliv, čebulne obročke posujemo na koncu in jed v tem primeru ponudimo s priborom. 

Deli s prijatelji