VEČNI KLASIKI

Provansa na krožniku

Objavljeno 14. julij 2012 15.00 | Posodobljeno 14. julij 2012 15.00 | Piše: Beba Splichal

Glavne sestavine v receptu so bučke, jajčevci in paradižniki, poleg tega so zraven še čebula, oljčno olje, maslo in začimbe.

V francoski pokrajini Provansa pripravljajo preprosto zelenjavno zloženko, ki ji rečejo ratatouille (približna izgovorjava ratatuj). V slovenščino ime največkrat prevajamo kot provansalski zelenjavni ragu. Kljub temu da na prvi pogled res ni nič posebnega, je ratatouille ena izmed najbolj znanih francoskih jedi in kulinarična znamenitost Provanse oziroma še natančneje njenega drugega največjega mesta Nice. Polno ime jedi je namreč ratatouille nicoise (niški ratatouille, tako kot niška solata).

Glavne sestavine v receptu so bučke, jajčevci in paradižniki, poleg tega so zraven še čebula, oljčno olje, maslo in začimbe. Nekateri klasični recepti navajajo tudi papriko, čeprav je v originalu verjetno ni. Zloženka je kar pravo ime za ratatouille, saj se po originalnem receptu pripravlja tako, da vsako zelenjavo pražijo ločeno in šele na koncu sestavijo v eno jed. Druga možnost je, da se zelenjava pripravi ločeno le napol, nato pa se strese v pekač oziroma ognjevarno posodo in dokonča v pečici. Poznavalci pravijo, da je le tako pripravljen ratatouille vreden svojega kulinaričnega ugleda.

Kuharji večinoma recept poenostavijo in vse sestavine bolj dušijo kot pražijo v isti kozici. Nekateri okusi tako prevladajo, bolj nežni pa se izgubijo. Prepoznavnost jedi lahko takrat rešujejo le še začimbe, najbolj pomembna sestavina ratatouilla.

Provansalske začimbe so timijan, lovor, šetraj, rožmarin, žajbelj in origano. Suhe začimbe prodajajo že pomešane v ustreznem razmerju, ki zagotavlja pravi francoski okus. Uporabljamo jih v zmernih količinah, še posebno če jih nismo navajeni, vendar kljub temu bolj po žličkah kot ščepcih, da imajo v jedi lahko pomembno vlogo. Vsaj v tem receptu naj bi bilo tako.

Ratatouille je običajno priloga, s testeninami, rižem ali kruhom pa je lahko tudi samostojna jed. Pogosto ga uporabljajo kot nadev za slane palačinke, omlete ali zelenjavo. Z njim na primer napolnijo izdolbene paradižnike in jih gratinirajo v pečici. V ta namen pripravljamo ratatouille iz manjših, enako velikih kockic, tekočino pa reduciramo.image

Vrsta jedi
priloga
Kulinarična priložnost
večerja
Dobra kombinacija
testenine
Število krožnikov
4
Glavne sestavine
bučke, jajčevci, paradižnik
dodatki po okusu
nariban sir
Posebnost
provansalska zelišča
Čas kuhanja/peke
ura in pol
Zahtevnost
**

Ratatouille (provansalski zelenjavni ragu)

2 dolgi bučki
2 srednje velika jajčevca
4 zreli paradižniki
večja čebula
pol glavice česna
0,5 dl oljčnega olja
žlica masla
poper
timijan
šetraj
žajbelj
origano
peteršilj

Paradižnike križno zarežemo na nasprotni strani od peclja in za kratek čas (minuto ali dve) potopimo v vrelo vodo, tako da so pokriti. Stresemo jih na cedilo, oplaknemo z mrzlo vodo in olupimo nad posodo, da prestrežemo sok. Čebulo drobno sesekljamo. Na oljčnem olju popražimo polovico čebule, le toliko, da oveni, dodamo na kocke narezan paradižnik, solimo, popramo in začinimo z origanom. Premešamo in odstavimo. V drugi ponvi na mešanici oljčnega olja in masla prepražimo preostanek čebule in na rezine (kolobarje) narezane bučke. Ko se bučke nekoliko zapečejo, jih solimo (spustijo vodo), posujemo z nasekljanim peteršiljem in pri zmanjšani temperaturi dušimo do mehkega. Sesekljamo (ne stisnemo) česen. Jajčevce narežemo na kocke in popražimo na oljčnem olju. Ko popijejo olje, kar se zgodi hitro, dodamo česen, da zadiši, premešamo in zalijemo z minimalno količino vode in podušimo do mehkega. Začinimo s timijanom (osmukamo lističe, stebelca niso uporabna), žajbljem in šetrajem ter solimo. Zmešamo vse tri ponve v eno, po okusu še začinimo in pustimo, da se okusi povežejo. Ponudimo nekoliko ohlajeno.

 

Deli s prijatelji