OKUSI SLOVENIJE

Pr‘ Belici, Medana

Objavljeno 17. marec 2014 14.00 | Posodobljeno 17. marec 2014 14.00 | Piše: Iztok Umer

Na domačiji Belica diši po Brdih, v zorilnici pršutov pri Meri in Zlatku Mavriču visijo tudi posušena svinjska stegna, težka do 40 kilogramov, kuharji pa vsak dan pripravijo dvanajst vrst sladic.

Z desne Katjuša Vlačič, Aljoša Besednjak, Vanja Torož, Meri Mavrič in Deni Rupnik. Foto: Igor Mali

Vse se je začelo v vinogradih in v kleti. Začeli smo razmišljati, kaj bi ob prodaji vina lahko še ponudili. Okoli leta '90 smo uredili prvi prostor, v katerem smo poleg vina ponujali še suhomesnate dobrote in prvo kuhano hrano. Povpraševanje je preraslo ponudbo in dobrih deset let pozneje smo se odločili za odprtje restavracije, ob njej pa zgradili in stilsko opremili še deset sob, ki jih vse več gostov uporablja tudi za počitnikovanje v prelepih Brdih. Belico Turizem smo zagnali pred natanko desetimi leti,« je v nekaj stavkih opisal zgodovino turističnega objekta v Medani, ki se ga je oprijelo ime Pr' Belici, njegov gospodar Zlatko Mavrič. In seveda ne pozabi omeniti žene Meri, ene izmed edinih dveh sošolk v prvem razredu osnovne šole, ki mu je bila očitno usojena. »Jaz sem imel vsaj dve na izbiro, onidve samo mene,« se rad pošali Zlatko.

Čeprav se ob jasnem vremenu s terase in dvorišča domačije Belica blešči sinja črta Jadranskega morja med Gradežem in Lignanom, se po Zlatkovih zagotovilih v njihovo kuhinjo nikoli ne bodo preselili morski sadeži. Razlog je en sam: vztrajali bodo pri hrani, ki že stoletja zaznamuje Goriška brda.

Za predjed ponujajo salame ali šalam, kot jim pravijo v Brdih, pršut, panceto in klobase. Surovine dobijo od prašičerejcev iz Vipavske doline. Poleg vinske kleti so na domačiji Belica še trije sveti hrami: sušilnice in zorilnice pršutov, salam in klobas ter sirov. Kravji sir nabavljajo pri sirarjih na Tolminskem, kozjega in ovčjega pa pri drugih najbolj priznanih sirarjih z različnih koncev Slovenije. »Ni dneva, da ne bi preverjal in urejal vlage in temperature v sušilnicah in zorilnicah. Upam si trditi, da je vsak proizvod, ki ga narežemo na krožnik, stoodstoten, tako kot sta moje kuharsko in strežno osebje. Med dvanajstimi zaposlenimi nas ima kar osem naziv sommelier, kar pomeni, da sva z ženo vzgojila kader, ki gostom zna pripraviti, ponuditi in tudi razložiti, kakšno hrano in pijačo so dobili na mizo,« pojasnjuje Zlatko.

Ponudba se prilagaja letnim časom. Pr' Belici imajo vsak dan na voljo po dva menija. Ob našem obisku so prvega sestavljali ješprenj s porom, regrat s krompirjem in popečenim pršutom, svinjska ribica s prilogo in sladico; drugi je ponujal sezonsko mineštro, krompirjeve tortelone s skuto, ocvrt šalam z belo polento, taljato iz govejega fileja v solati in sladico. Vsak dan štirje kuharji pripravijo dvanajst vrst sladic in le pri sladkem repertoarju so se izneverili briški tradiciji, saj med drugim ponujajo prekmursko gibanico, tiramisu in druge sladice. Za to so se odločili izključno zaradi povpraševanja, saj ko je na primer na dnevnem jedilniku prekmurska gibanica, jo gostje snedejo še isti dan.

Z izjemo dveh penin je vinska karta Pr' Belici hišna, saj ponujajo le vina iz lastnih vinogradov. Pri svežih belih rebulo, tokaj (zdaj sauvignonasse), chardonnay, sivi pinot, pri rdečih svežih merlot in cabernet sauvignon. Izbrano belo je zvrst rebule, tokaja, chardonnaya in sivega pinota, ki ga zorijo najmanj dve leti v akacijevih sodih, izbrano rdeče pa zvrst merlota, cabernet sauvignona in modrega pinota, ki je zorel najmanj dve leti v hrastovih sodih. Na vinski karti sta še polsuhi rose in polsladki muškatni cvet.

Triinštiridesetkilski pršut!

Zlatko Mavrič je mojster za pripravo suhomesnatih izdelkov. Prašičerejca iz Vipavske doline posebej zanj vzrejata kruljače, na njihovem jedilniku ni kemije. Pri pripravi klobas, salam, pancete in pršutov mu pomagajo izkušeni mesarji, za dobrote pa potem skrbi sam. V sušilnici in zorilnici pršutov visijo tudi posušena svinjska stegna, težka do 40 kilogramov. Najtežji pršut, ki so ga načeli Pr' Belici, je tehtal kar 43 kilogramov, sušil se je in zorel polna štiri leta. Trenutno visi v zorilnici kar nekaj primerkov, ki tehtajo med 35 in 38 kilogrami. 

Dobro je vedeti

  • Belica Turizem, Zlatko Mavrič, s. p.
  • Zlatko in Meri Mavrič
  • Medana 32, 5212 Dobrovo v Brdih
  • Tel.: 00386(0)5 30 42 104
  • E-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
  • urnik: Vsak dan razen ponedeljka od 12. do 22. ure.
  • sedeži: 60, prav toliko na terasi.
  • degustacijski meni: Dva dnevna menija od 24 do 28 evrov.
  • vinska klet: Z izjemo penin samo vina Belica.
  • kreditne kartice: Vse razen diners in american card. 
Deli s prijatelji