SOMMELIERI

Povezuje jih ljubezen do vina

Objavljeno 19. februar 2015 18.30 | Posodobljeno 19. februar 2015 18.33 | Piše: U. S.

Slovenija ima že 23 novih sommelierov, ki so končali zahtevni tečaj tretje stopnje; ne le veselje, tudi večja obveznost za strokovno delo.

Ivan Peršolja, predsednik 
društva Sommelier Slovenije. Foto: Igor Mali

Slovenija je bogatejša za 23 novih sommelierov. Društvo za razvoj pivske kulture sommelier Slovenije je vsem, ki so uspešno opravili tečaj tretje stopnje, na slavnostni večerji v restavraciji JB v Ljubljani podelili diplome. Podelitev je bila prvič 2009., letos prvič v Ljubljani, zahteven tečaj so opravili: David Alaimo, Rok Bohinc, Nina Bratovž, Valentin Bufolin, Katarina Colnar, Igor Debevec, Deboravon Kastelmur, Bogdan Deželak, Martin Gruzovin, Lili Jarc, Martin Krapež, Sebastijan Mavrič, Franci Opara, Sašo Pejić, Primož Repnik, Gregor Repovž, Marjan Smrtnik, Sandra Štrucelj, Otmar Šturm, Dragan Trivić, Marko Uran, Bogdan Valentinčič in Irena Žvokelj.

Društvo je po letu 2009 lani znova izvedlo tečaj za sommeliere 3. stopnje. Med obema letoma so izpeljali več tečajev prve in druge stopnje, kar je pogoj za vključitev v izobraževanje na tretji stopnji, je pojasnil predsednik društva Ivan Peršolja. Od 1993. do danes je osnovni tečaj uspešno končalo 761 kandidatov. Na štirih tečajih druge stopnje jih je bilo uspešnih 113, v letu 2009 pa je prvih 27 končalo tudi tretjo stopnjo. Skupaj z novimi so na obeh tečajih usposobili 50 sommelierov tretje stopnje. Peršolja je ob čestitki poudaril, da naziv sommeliera tretje stopnje poleg veselja pomeni tudi večjo obveznost za strokovno delo, stalno nadgrajevanje znanja in vzorno raven obnašanja.

Tečaj je trajal 71 ur v obliki 17 delavnic. Najprej so strokovnjaki za posamezna področja živil in jedi podajali teoretična znanja. Priznani sommelier SergijCesar je predstavil posebno metodologijo za ugotavljanje in ocenjevanje arom, okusov in drugih lastnosti jedi. Doseženo soglasje, poroka med jedjo in vinom, mora dati novo dimenzijo občutkov na še višji ravni. Strokovna ekipa, ki je skrbela za pripravo in izvedbo tečaja, je posvetila posebno pozornost slovenski kulinariki, tipičnim jedem ter slovenskim vinom. Veliko pozornosti je bilo posvečene tudi področju odnosov z gosti, kjer višja raven znanja prinaša tudi nove zahteve. K visokemu nivoju tečaja je pripomogla tudi strokovna pomoč kuharskega mojstra Janeza Bratovža z ekipo, ki je po podelitvi diplom pripravil slavnostno večerjo v kulinaričnih presežkih, če omenimo le nekaj jedi: hobotnico na zelenjavno-ribji omaki z balzamičnim kisom, ocvrtim rižem, krompirjem; bučno kremno juho z raviolom grenkih mandeljnov in bučnim oljem; mehko kuhano polento z goriškim radičem, sirovo omako, praženo polento in prekajeno skuto; dimljen file lososa s sojo in medom, žafranov pire, morska omaka; pasijonkine perlice z ananasovim sladoledom, džin-tonik pena, zraven pa so postregli vrhunska vina in penine. 

Deli s prijatelji