SIR

Potres stresel tudi parmezan

Objavljeno 02. junij 2012 21.00 | Posodobljeno 02. junij 2012 21.00 | Piše: E. B.

Velika italijanska parmezanska konzorcija sta znova na robu preživetja.

Fotografija je simbolična.

Potres, ki je v zadnjih dveh tednih kar dvakrat prizadel severno Italijo, je terjal visok davek tudi pri proizvodnji sira: slovitega parmezana, namreč, saj je že v prvem potresu na tla zgrmelo kar 300.000 hlebcev parmigiana reggiana med silovitim tresenjem, škoda za tamkajšnje proizvajalce enega od sinonomov kakovosti italijanske prehrane pa je neizmerna.

Le petina sira ni uničena

»Police, na katerih so se starali hlebci, so se dobesedno sesedle, preživelo je le okoli dvajset odstotkov sira,« je potožil eden od zasebnih podjetnikov Ivano Chezzi, kot pa je pojasnil predstavnik konzorcija Parmigiano Reggiano, ki zajema 355 proizvajalcev, naj bi bili zaradi naravne katastrofe ob približno pet odstotkov skupnega letnega prihodka, ki doseže skoraj poldrugo milijardo evrov, izguba pa bo s stroški popravil skladišč, v katerih se sloviti sir stara do 36 mesecev, znašala okoli osemdeset milijonov evrov! Hlebci, ki so se razpolovili, so za odpis, saj se bo na njih kaj kmalu začela nabirati plesen, so pojasnili strokovnjaki, tisti z blažjimi poškodbami, denimo razpokicami, pa bodo vseeno romali v prodajo, a po občutno znižani ceni.

Potres je prizadel 10 proizvajalcev

Parmigiano Reggiano vsako leto proda okoli 40 milijonov kilogramov parmezana, ki velja za kralja med siri, od tega pa sta dve tretjini kupcev Italijanov. Vsak hlebec iz Reggio di Emilie, ki je seveda iz polnomastnega kravjega mleka in tehta okoli štirideset kilogramov, lahko doseže vrednost več kot 400 evrov, v gospodarsko perečih časih pa nekatere banke sprejmejo dragoceni parmezan celo kot jamstvo pri posojilu! Potres je prizadel deset proizvajalcev, ti so nedotaknjene hlebce že shranili v zasilnih skladiščih z ustrezno temperaturo in vlažnostjo, kjer bodo nadaljevali staranje, dokler ne bodo primerni za prodajo, zelo verjetno pa je, da bodo cene enega od vrhuncev italijanske kuhinje poskočile v višave.

Prizadeti so tudi tekmeci Parmigiana Reggiana, Grana Padano, kjer so izgubili 130.000 hlebcev, Emilija Romanja, ki slovi tudi po odličnem pršutu, pa se je morala sprijazniti še s poginom številnih prašičev; in ker so številne farme tako poškodovane, da so se morali stanovalci izseliti vsaj do umiritve vremenskih razmer in tresočih se tal, so ogrožene še številne domače živali, za katere oblasti še niso poskrbele ali pa so jih dosegle, ko so bile že zelo onemogle. Dodatna škoda, ki pa jo je nanesel torkov vnovični potres, pa še ni ocenjena.

Naj spomnimo, slovitemu parmezanu je sicer trda predla že pred tremi leti, a takrat ga je ogrozilo težavno gospodarstvo: z zajetno finančno injekcijo ga je rešila banka Credem, ki je konzorciju Parmigano Reggiano posodila 132 milijonov evrov, proizvajalci pa so ji za jamstvo izročili – 400.000 dragocenih hlebcev. In če do leta 2011 ne bi povrnili dolga, bi Credem postal največji trgovec s parmezanom na svetu.
 

Deli s prijatelji