RIBE

Postrvi: Najlepše so pozimi, okusne pa vse leto

Objavljeno 11. maj 2016 15.00 | Posodobljeno 11. maj 2016 15.00 | Piše: Urška Splichal

Srebrni medalji sta dokaz, da v družinski ribogojnici Špegelj delajo dobro: v zadnjih letih je vse več povpraševanja po njihovih mavričnih postrveh, šarenkah, odlično so sprejeti tudi namazi in dimljene ribe, ki jih dimijo s češnjevim ali hruškovim lesom.

Potočna postrv, na suhem za fotografiranje. Foto: Dejan Javornik/Novice

Kar se je ljubiteljsko začelo pred desetimi leti, je danes uspešen družinski posel. Stanka in Rudi Špegelj sta leta 2005 v Malih Braslovčah iz ljubezni do rib ob Letuški strugi, umetnega rokava Savinje, osnovala ribogojnico, v bazenih so rastle in plavale šarenke, ameriške postrvi. Počasi se je začelo vse več ljudi zanimati za naše ribice, pravi Sanja Pihler, ki bo z možem Tadejem Špegljem nekoč prevzela domačo ribogojnico, zato so jo obogatili: s pomočjo slovenskih in evropskih sredstev so postavili nove bazene, nenehno širijo gojitvene zmogljivosti. Staro ribogojnico bodo zdaj spraznili in očistili ter čez čas spet napolnili z vodo (in ribami), nova je že polna. V bazenih plava kakih 60.000 rib, največje, tiste, po katerih gostinci največ povprašujejo, so težke od 25 do 30 dekagramov. Pred dvema letoma so naredili lastno vališče, tako da zdaj kupujejo samo še ikre z očmi, kar pomeni, da se ribica razvije v tednu ali dveh, od 16 do 18 mesecev pa traja, da zraste, pojasnjuje Sanja, ki se je šarenke zelo razveselijo, ko ob bazenih hodi z velikim vedrom v rokah in jih hrani – največje z največjimi briketi, hrana za ikre je kot drobno seme –; voda v trenutku vzvalovi, ribe se borijo za svoj delež, tlesknejo z repom po gladini.


Namaz iz dimljene postrviimage

Šarenko, celo ali file, najprej za od 6 do 8 ur položijo v slanico in začimbe, katere, ostaja hišna skrivnost. Potem jih za 2 do 3 ure dimijo, nad 85 stopinjami Celzija, da so ribe termično obdelane, les je češnjev ali hruškov.

Za namaz potrebujete dimljeno postrv, maslo, kisle kumarice, hren, majonezo, gorčico, peteršilj in mleto rdečo papriko. Vse dobro premešajte (zmešajte), da dobite homogeno, mazljivo zmes. Pa dober tek! 
 

Poleg hrane je pomembna tudi voda, ne sme biti premrzla in ne prevroča – idealna temperatura, pravi Pihlerjeva, je od 12 do 14 stopinj Celzija, v tem času ribe najlepše delajo, jedo, rastejo: »Najlepše so pozimi, prav mavrične so.« Ravno po tej mavri??nosti so dobile ime – šarenke.

Toda pri Špegljevih ne prodajajo le rib (in filejev): osnovno dejavnost so obogatili in ponujajo več hišnih specialitet iz postrvi. S temi sta Sanja in Tadej navdušila mnoge, ki so jih poskusili. »Hvalili so nas, pa sva rekla, da pogledava, če bi nas tudi zunaj hvalili,« pravi Sanja o podvigu, ki sta se ga lotila pred tremi leti. Takrat so v okviru strokovnega dela kmetijskega sejma Alpe-Jadran v Celovcu izvedli ocenjevanje ribjih izdelkov in olj, ocenjenih je bilo 88 izdelkov iz 28 ribogojnic, med temi je bi njihov ribji namaz. Nič nisva pričakovala, pravi Sanja in še, da sta bila zelo presenečena in presrečna, ko sta izvedela, da sta dobila nagrado: srebrno medaljo. Pa ne le ene, dve sta odnesla domov – v dokaz, da delata dobro! In okusno. Tudi letos sta se prijavila, »da preveriva, ali sva še na pravi poti,« pove Sanja. Očitno sta, menijo ocenjevalci in vsi drugi, ki prisegajo na njihove izdelke: tudi letos sta bila nagrajena z dvema srebrnima medaljama, in sicer za dimljeno potočno postrv in izdelek iz dimljenih postrvi. Mimogrede: lani v času božično-novoletnih praznikov so naredili in prodali 200 kilogramov namaza. Vas zanima, kakšnega okusa je? Nič lažjega: sedite v avto in se odpeljite v Braslovče, na ribogojnico vas bo opomnila velika riba, znak, ki stoji prav ob cesti. Za zdaj o dostavi na dom po vsej Sloveniji (še) ne razmišljajo, ob večjih naročilih pa seveda sedejo za volan in naročeno odpeljejo. V ribogojnici Špegelj se držijo strogih predpisov in evropskih standardov, ves proizvodni proces v ribogojnici Špegelj temelji na načelih in principih sistema HACCP. »Stranka je zakon,« pravi Pihlerjeva, »sploh pa naše ribice jedo tudi otroci v šolah in morajo biti zdrave.« Da so, dokazujejo z vzorčenji, ki jih opravljajo redno, ne le rib, tudi vode. Tako lahko njihove ribe, ne le sveže, tudi namaz in tiste prekajene, pove Pihlerjeva, jedo tudi nosečnice.


Dimljena postrv v krompirjevi solati

  • 100 ml oljčnega olja
  • 50 ml limonovega soka
  • 1 žlička rdečega kisa
  • 1 strok česna
  • sol, poper
  • drobno narezan peteršilj
  • drobno narezana meta
  • drobno narezana čebula
  • 1 žlica kaper
  • 500 g krompirja
  • 250 g dimljene postrvi brez kože in kosti
  • žlica majoneze

Oljčno olje, limonov sok, kis, česen in poper dobro zmešamo. Dodamo drobno narezano meto, peteršilj in čebulo ter kapre. Krompir skuhamo v osoljeni vodi, olupimo in narežemo na kolobarje. Še toplemu dodamo pripravljen zgornji preliv in zmešamo. Dodamo koščke dimljene postrvi ter prelijemo z majonezo in limono. 

 

Deli s prijatelji