BOVLA

Pijemo in jemo jo tudi z očmi

Objavljeno 19. julij 2014 15.10 | Posodobljeno 19. julij 2014 15.12 | Piše: Loredana Forte

Bovlo vedno postrežemo hladno, vendar ji ne dodajamo ledu.

Bovla je pripravljena iz vina, sladkorja in na koščke narezanega svežega sezonskega sadja. Zanjo je mogoče uporabiti vsako sveže sadje, če je le dovolj aromatično in zrelo, na primer melona, breskve, marelice in nektarine, jagodičasto sadje, kakor so borovnice, maline, jagode in tako naprej. Vedno postrežemo hladno, vendar ji ne dodajamo ledu. Za boljši okus ji lahko dodamo liker ali konjak. Pripravimo jo v veliki prozorni stekleni skledi, da se živahne in pisane barve sadja lepo izrazijo, saj jemo in pijemo tudi z očmi. Iz sklede jo s stekleno zajemalko skupaj s koščki sadja nalijemo v steklene kozarce z ročajem, iz katerih tekočino pijemo, sadje pa jemo z žličko. Zaradi vsebovanega alkohola seveda ni primerna za otroke ali tiste, ki alkohola ne pijejo, lahko pa recept prilagodimo tako, da namesto vina uporabimo mineralno vodo. Prava stvar je seveda bovla z vinom, ki je lahko rdeče ali belo, mirno ali peneče se. Osladimo jo po okusu, namesto sladkorja lahko uporabimo tudi med ali agavin ali javorjev sirup. Ljubitelji piva jo lahko pripravijo tudi s pivom.

Za breskovo bovlo potrebujemo šest dobro zrelih breskev, tri steklenice dobro ohlajenega šampanjca ali kakovostne penine, deciliter brendija in sladkor. Olupljene sadeže namočimo v brendi in jih v njem nekaj časa mariniramo. Nato koščke naložimo v stekleno skledo, potresemo s sladkorjem (ne preveč), dolijemo brendi in pustimo stati, medtem ko vino dolijemo tik pred postrežbo, še posebno če jo naredimo s penečim se vinom.

Ne ve se, katera
je kateri dala ime

Najlepše in najboljše lahko bovlo pripravimo v posebni stekleni skledi s stekleno zajemalko, ki ji prav tako pravimo bovla, čeprav ni znano, katera ima ime po kateri. Druga možnost je, da marinirano sadje naložimo v kozarce, nato pa nanje nalijemo vino. Včasih, zlasti v 19. stoletju, ko so bile bovle zelo modne, so jih pripravljali z žganjem, zato je imela nekdaj sloves močne pijače, ki povzroča glavobol, kar pa zdaj ne drži več. Še posebno je primerna kot pijača dobrodošlice, na primer ob začetku zabave namesto aperitiva, ko se gostje šele zbirajo. Postreže si jo lahko vsak sam. Poleg aperitiva je lahko bovla tudi prijetna in aromatična osvežitev in poživitev za odrasle. V lokalih je skoraj ni mogoče naročiti, zato si jo lahko privoščimo doma.

Če v pijačo z vinom, sadjem in sladkorjem damo kocke ledu, dobimo ameriško bovlo. Če je sadja malo, a vinu dodajamo druge alkoholne pijače, pa taki pijači rečemo kupa. Znana je kupa s šampanjcem, ko v stekleno posodo nalijemo dobro ohlajen šampanjec in dodamo malo šerija, brendija in pomarančnega likerja ter nekaj majhnih koščkov ananasa in pomaranče ter dve žlici medu, nato pa vse sestavine narahlo premešamo, ob čemer pazimo, da ohranimo mehurčke, ter nazadnje okrasimo z lističi sveže mete.

Deli s prijatelji