VODA

Pijača, ki življenje vrača

Objavljeno 26. julij 2013 19.20 | Posodobljeno 26. julij 2013 19.21 | Piše: Špela Verovšek

V poletni vročini se zdi, da telesu prepotrebna pijača prav vsaki naši celici vrača življenje in živost.

Posamezniki, ki pijejo več vode, nimajo tako pogostih in intenzivnih glavobolov.

V dneh, ko vročina ne pojenja od jutra do poznega večera, je v resnici ključnega pomena, da popijemo dovolj tekočine, ki nato prek potu ohlaja naše telo. Pri tem ni zanemarljivo dejstvo, da s potenjem izgubljamo tudi mineralne snovi, zato pretirano nalivanje s samo vodo ni zelo priporočljivo, saj si lahko v določeni situaciji iz organizma izperemo večji del potrebnih snovi za delovanje in kljub zadostnim količinam vode dehidriramo. Verjetno ste že slišali modrost, da dehidriranemu človeku sredi puščave ni dajati samo vode, ampak je treba za učinkovitost dodati nekaj soli in sladkorja, ki jo zadržita v organizmu. Saj veste: preveč soli otežuje njeno odvajanje iz telesa in tako velja tudi obratno – premalo soli in sladkorjev pospeši njeno izločanje.

Prava mera pri vsem

Ker poleti pijemo tekočine v velikih količinah, je dobro premisliti, s čim bomo vsak dan zalivali svoj organizem. Kot že rečeno, ni dobra ne ena ne druga skrajnost; pretirano konzumiranje sladkih pijač se vam bo –– če ne drugje –– kaj hitro poznalo na trebuščku, sama voda pa ne bo zelo učinkovita. Zato je najbolje reči tako: tisti, ki ste preveč navajeni na razne sladke pijače iz plastenk in pločevink, poskušajte kdaj pa kdaj popiti kozarec vode ali vsaj zamenjati plastenko ali dve za manj sladkano doma narejeno limonado. Obratno pa vsi tisti obsedenci z vodo kozarec te obogatite z zmletim sadjem, nekaj limone, listom mete, malo medu, rezino ananasa... Za dobro in zelo osvežilno pijačo ne potrebujete veliko, priprava je hitra, odžejala pa vas bo veliko bolj kot na primer pretirano sladek sok ali navadna voda.

image

Nepotrebni dodatki

Poleg že stereotipno slabih brezalkoholnih pijač z mehurčki, ki so po navadi v rjavih odtenkih in se začnejo na C in K, obstaja še kup drugih, ki kljub dodanim vitaminom nimajo prav nič bolj blagodejnega učinka na naše telo. Če pri prvih vsaj vemo, pri čem smo in jih niti nihče ne oglašuje kot zdrave ali prijazne do telesa, tega za tiste druge potuhnjene ne moremo trditi. Nemalo pijač na policah trgovin se namreč oglašuje za zdrave, z manj kalorijami, brez sladkorja, z vitamini in celo brez maščob (?!), pa se pogosto izkažejo za čisto povprečne in za nameček še izdatno obogatene z barvili, drugimi aditivi ter umetnimi sladili. No, eno je zagotovo: če je predlog uvedbe dodatnega davka na sladke pijače naravnan zgolj proti sladkorju, bi brez večje škode verjetno lahko kaznovali vsaj še nekaj nepotrebnih dodatkov.

Najbolj hvaležni potrošniki

Za največje in najbolj tipične potrošnike slabih pijač nedvomno veljajo Američani. Ti menda v povprečju popijejo kar osemkrat toliko sladkanih industrijskih zvarkov na osebo na leto kot prebivalci stare celine. Objavili so celo lestvico sto najbolj kaloričnih in redilnih tekočih izdelkov, pri katerih že en kozarec zadovolji poldnevno potrebo po energiji normalnega človeka. Ravno zaradi tega so Američani verjetno tudi vodilni v raziskovanju učinkov sladkih pijač na telo ter njihovo povezanost s spremembo teže posameznika. Raziskovalci z Louisiana State University so preverjali povezavo med količino zaužitih pijač in spremembo teže. Po vsebnosti kalorij in hranilnih značilnostih so tekočine razdelili v več kategorij: sladkane, dietne, mleko, 100-odstotni sok, kava in čaj s sladkorjem ali brez sladkorja, alkoholne pijače. Izsledki so pokazali, da so sladkane pijače tiste, pri katerih je povezava med uživanjem in povečevanjem telesne teže značilno najočitnejša.

Še ena nedavna študija kanadskih gastroenterologov je pokazala povezavo med uživanjem sladkih brezalkoholnih pijač in povečanim tveganjem za zamaščena jetra. Tako pri sodobnem človeku menda že davno ni več problem le ciroza jeter zaradi pretiranega pitja alkohola, ampak so ta ogrožena zaradi nalaganja maščob, ki nastajajo kot posledica pretiranega vnosa kalorij.

Čas za domače zvarke

Bi radi pili kaj res osvežilnega? Osvežilnega za telo in duha? Potem bodite sam svoj stvaritelj pijač. V poletnem času je na tržnici in vrtu na voljo od sadja in zelenjave ter zelišč skorajda vse, kar vam srce poželi, zato ni ovir, da z malo truda in domišljije ne bi tudi sami pripravili kaj užitnega za v kozarec. In tu nimamo v mislih ničesar preveč kompliciranega. Ne, ne cela stvar je lahko zelo preprosta, a kljub vsemu osvežilna: liter vode, limona, žlica sladkorja, par listkov mete in nekaj kock ledu, pa že imate poln vrček osvežitve za vse popoldne. Meta je sploh zelo uporabna zel, ki jo lahko dodajate vsem vrstam limonad in ledenih čajev, njene arome pa se človek zlepa ne naveliča. Tudi limona in limeta sta skoraj nepogrešljivi, saj že rezina ali dve hitro pojačata okus manj izrazitim napitkom.

Deli s prijatelji