OBVEZNO

Pet vrst olj, ki sodijo v vsako kuhinjo

Objavljeno 08. junij 2012 14.00 | Posodobljeno 08. junij 2012 14.00 | Piše: M. F.

Repično, oljčno, kikirikijevo, orehovo olje in tisto iz semen grozdnih pešk vsebujejo zdrave in za telo nujno potrebne maščobe.

Maščobe so pomembna sestavina naše prehrane, a izbrati moramo prave.

Nekateri vitamini se ne raztapljajo v vodi, ampak samo v maščobi. Prav zato telo te snovi potrebuje, zmeren vnos dobrih maščob pa pomaga pri absorpciji vitaminov A, D, E in K ter betakarotenov. Poleg tega maščobe upočasnjujejo prebavo in smo dlje siti. Katere maščobe torej izbrati? Katero olje je najboljše za praženje, kuhanje ali za pripravo solat? Če se želite resnično dobro prehranjevati, obogatite svojo shrambo s petimi vrstami olj. Zanje tako gastronomi kot svetovalci za prehrano trdijo, da ne smejo manjkati v nobeni kuhinji. 

Repično olje

Repično olje je izvleček iz repičnega semena. V primerjavi z oljčnim v njem res ni antioksidantov polifenolov, ki varujejo pred rakom, a zaradi veliko nenasičenih maščobnih kislin ugodno vpliva na stopnjo holesterola v krvi ter ščiti pred srčno-žilnimi obolenji. Poleg tega vsebuje tudi maščobne kisline omega 3 in je dober izvor vitamina E.

Oljčno olje

Oljčno olje je zelo priljubljeno in ima med olji nedvomno posebno mesto. Upravičeno, saj je bogato z nenasičenimi maščobnimi kislinami in naravnimi oksidanti polifenoli, ki preprečujejo pojav srčnih in rakavih obolenj. Najboljše je za pripravo rib in solat, velja pa, da ga ne smemo preveč segrevati, saj se tako skvari (oksidira). Vročina, zrak in svetloba skrajšujejo njegov rok trajanja, zato ga je treba hraniti v temni steklenici in na hladnem mestu.

Kikirikijevo olje

Po sestavi je zelo podobno oljčnemu, vsebuje linolensko maščobno kislino, vitamin E, kalij in folno kislino, ki pomaga pri obnavljanju celic. Vsebuje 20 odstotkov nasičenih, 50 odstotkov nenasičenih in 30 odstotkov polinasičenih (omega 3 in omega 6) maščobnih kislin. Primerno je za praženje, kajti obstojno je tudi pri zelo visokih temperaturah.

Olje iz grozdnih semen

Zelo zanimiv stranski proizvod pri pridelavi vina. Za kuhanje je primernejše od oljčnega, ker je obstojnejše tudi pri višjih temperaturah. Na krvožilni sistem deluje podobno kot vino, vendar brez stranskih učnikov, ki jih prinaša uživanje alkohola.

Orehovo olje

Ima trpek okus in aromo praženih orehov. Primerno je za hitro praženje hrane, na visokih temperaturah pa se ne obnese najbolje. To olje vsebuje alfalinolensko in maščobne kisline omega 3. Bogato je z vitaminom K, ki je odličen za kosti. Obilje nenasičenih maščobnih kislin pozitivno vpliva na dihalni sistem, jetra in žolčnik.


 

Deli s prijatelji