PRAZNIČNO

Pet korakov do popolne velike noči

Objavljeno 25. marec 2012 12.30 | Posodobljeno 25. marec 2012 12.30 | Piše: M. F.

Na praznični mizi kraljujejo jajca, hren, šunka in potica.

Brez pirhov seveda ni velike noči.

V prebujajoči se pomladi praznujemo veliko noč. Čeprav gre za največji krščanski praznik, se tako ali drugače dotakne skoraj vseh. Po Sloveniji ga obeležujemo na različne načine, so pa povsod na velikonočni mizi nepogrešljive jedi, ki simbolično ponazarjajo pomen tega praznika. Prepričani smo, da ga vsi že z nestrpnostjo pričakujete.

Pogrinjek

Velika noč je čas obilja in zabavne dekoracije. Okrasite mizo primerno prazniku in ustvarite prav posebno vzdušje. Izberite prt v živi, rdeči, oranžni ali rumeni barvi. Pripravite stole za toliko ljudi, kolikor bo pogrinjkov, postavite krožnike, dodajte jedilni pribor ter kozarce za vino in vodo. Priskrbite si barvaste prtičke z velikonočnimi motivi in jih zložite na zabaven način. Mizo okrasite s pomladanskim šopkom narcis in forzicij, ki ga lahko domiselno dopolnite z okrasnimi jajčki. Dodajte še kakšen detajl, ki bo poudaril vaš slog.

Brez pirhov ni velike noči

Na sredino mize vsekakor sodi košara s pobarvanimi jajci. Jajca, ki jih barvamo in krasimo, so pomemben simbol, saj se za jajčno lupino skriva čudež življenja, medtem ko barve simbolizirajo veselje. Krašenje pirhov se je razvilo v pravo umetnost, kakšni bodo vaši, je seveda vaša odločitev, pomembno je le, da na velikonočni mizi ne manjkajo.

Hren za predjed

Hren je nedvomno živilo, ki ga največ pojemo prav ob tem prazniku. Za kristjane ima simbolični pomen in ne sme manjkati na nobeni velikonočni mizi. Pripravite ga lahko na različne načine, nekaterim bolj prija blagi, drugim pekoči, postrezite pa ga kot hladno predjed.

Smetanov hren

Naribajte hren, dodajte kislo smetano, skuto in sesekljan drobnjak ter vse skupaj dobro premešajte. Tisti, ki jim bolj ustreza močan okus hrena, bodo dodali manj smetane, drugi seveda več.

Kaj pa šunka?

Uradno meso velike noči bi sicer morala biti jagnjetina, vendar pa je v mnogih državah postala pogostejša šunka. Njena priprava se razlikuje od doma do doma, največkrat je na mizi kuhana ali v testu. Morda bi si letos takšno omislili tudi vi. Potrebujete plast listnatega testa, ki ga razvaljajte in premažite s kislo smetano. Vanj zavijte surovo šunko in pri 200 °C pecite približno 50 minut. Najlepše se bo narezala nekoliko ohlajena.

Obvezna sladica

Največkrat velikonočno mizo krasi tudi orehova potica, predvsem na Primorskem pa jo pogosto nadomesti velikonočna pinca oziroma sladek kruh. Kaj bo na vaši mizi, je vaša odločitev, če se boste odločili za pinco, pa vam ponujamo recept.

Šest rumenjakov, 10 dag sladkorja, rum in sol penasto umešajte v kotličku in nekoliko ogrejte nad soparo, med stepanjem prilivajte 3 dl mlačnega mleka. Stepajte toliko časa, da dobite gosto zmes. Iz 4 dag kvasa pripravite kvasec, primešajte ga jajčni zmesi, dodajte kilogram moke, dobro premešajte, nato prilijte še 10 dag raztopljenega masla. Dobro pregnetite in pustite vzhajati na toplem. Vzhajano testo zvrnite na pomokano desko in ga razdelite na 3 ali več hlebčkov. Položite jih na pekač obložen s papirjem peki, pokrijte z ogretim prtičem in še enkrat vzhajajte. Pred pečenjem jih namažite z jajcem in na vrhu malo prerežite. Postavite v ogreto pečico in eno uro pecite pri 180 stopinjah.

In zapomnite si, praznik naj bo predvsem prijetno druženje z ljudmi, ki jih imate radi – to je največji čar.

Deli s prijatelji