KULINARIKA

Okuševalnica za brbončice in tudi za oči

Objavljeno 21. oktober 2013 14.10 | Posodobljeno 21. oktober 2013 14.12 | Piše: Aleš Fevžer

Na Oblikovalski okuševalnici znotraj ljubljanskega meseca oblikovanja je bila letos tema Svetloba na mizi: 13 ekip je prikazalo celovite in izvirne zgodbe.

Nagrada za najboljši izdelek: Aleksander Lužnik in Ana Ocvirk, Nava arhitekti, v sodelovanju s kuharskim mojstrom Tomažem Polencem iz restavracije Brioni. Foto: Aleš Fevžer

Da Slovenija premore veliko kreativnih chefov, je znova dokazala Oblikovalska okuševalnica, ki je že šestič predstavila kreativne rešitve 13 sodelujočih ekip na posebnem večeru znotraj meseca oblikovanja. Edinstven kulinarično-oblikovalski dogodek združuje strokovna znanja kuharjev, oblikovalcev in izdelovalcev v okusni predstavitvi sodobne kuhinje, izvirnih pogrinjkov in inovativnih izdelkov. Letos je bilo med sodelujočimi mnogo novih obrazov. Strokovna komisija, ki jo je vodila dr. Irena Fonda, v njej pa so bili še Andrej Kuhar, Vladimir Pezdirc, Damjan Uršič in Zmago Novak, je podelila pet nagrad.

Množica obiskovalcev je uživala v kulinaričnem performansu, ki je združil idejno zasnovo pri pripravi jedi in oblikovalsko domišljijo v celovito zgodbo in originalno izkušnjo. Sodelujoče ekipe so svojo odličnost dokazovale na temo Svetloba na mizi. Večkratni nagrajenec dogodka Tomaž Bolka iz gostilne Krištof je letos predstavil že delujočo Večerjo na zajli, ki jo skupaj z Jezerškovimi pripravljajo v krvavških gondolah, in zasluženo prejel nagrado za inovativnost. Večerja na zajli je namreč velik logistični zalogaj, saj je časa za pripravo mize in strežbo jedi med enim in drugim hodom zgolj dve minuti, ko se gondola ustavi na spodnji ali zgornji postaji Krvavca. To pa je premalo, da bi lahko natakarji gostom predstavili posamezno jed. Namesto njih to stori svetloba: ob vsaki jedi svetlobni žarek osvetli točno določen kraj na mizi, na kateri so napisane in razložene vse jedi in vina. Izvore svetlobe na baterijsko napajanje so vgradili v gondolo tako, da so se zlili z okolico in tako postali nevidni in nemoteči. Vse to v želji, da bi svetloba osvetlila samo hrano, medtem ko gostje lahko nemoteno uživajo v gledanju zvezd in štetju luči v dolini. Ker hladnejše mesece leta zaznamujejo nižje temperature, je Tomaž poiskal rešitve tudi za to. Sedeže gondole je oblekel v seno z njihovega travnika (v tako nastale udobne fotelje je skril še lesene posode za vino in pribor), pod njih pa je namestil izvor tople, vijoličaste svetlobe. Za piko na i je vse jedi postregel v kozarcih za vlaganje različnih velikosti, ki so poskrbeli za tople roke gostov.

Krištofova zgodba je tudi med obiskovalci požela največ odobravanja, med sodelujočimi ekipami pa so bili najbolj zadovoljni Simon Komel (Kraljestvo pršuta), Matej Colja in Damjan Komel, ki so dokazali, kaj vse zmore domišljija na najvišji oblikovalski ravni, saj so postali zmagovalci dogodka po izboru strokovne žirije.

Deli s prijatelji