KUHINJA

Obujanje spominov v Shambali

Objavljeno 10. marec 2012 15.00 | Posodobljeno 10. marec 2012 15.00 | Piše: Jože Splichal

Spomin na potovanja po Aziji.

V Shambali kuha Bojan Darda (foto: Dean Dubokovič).

Ljubljanska Shambala je dežela azijskih okusov, v kateri vam kuhar Bojan Darda pričara spomin na potovanja po Aziji: vietnamski zavitki, tempure, tajski kari, in našega favorita: biftek na žaru, mariniran v limonski travi.

Shambala se v podnaslovu ponaša z zapisom: dežela azijskih okusov. Ne gre za mistično deželo, izgubljeno nekje na daljnem Tibetu, ampak za azijsko restavracijo, ki goste razvaja v Stari Ljubljani.

Vietnamski zavitki

Kuhar Bojan Darda nam je najprej postregel s svežimi vietnamskimi zavitki: zeleno papajo, kisli mango in sojo je zavil v rižev papir, zraven pa ponudil ananasovo omako. K temu okusnemu vegetarijanskemu krožniku so nam priporočili kozarec pinele letnik 2010 iz kleti Guerila na Planini nad Ajdovščino. Mimogrede: pred dvema tednoma so imeli posebno ponudbo s po petimi Kupljenovimi vini in vini iz kleti Guerila.

Tempura z različno azijsko zelenjavo in gamberi, ki so jih panirali v japonskem testu in na hitro ocvrli, so bili za predjed z omako, ki so jo naredili iz riževega kisa in soje. Zraven pa vino iz Brd: rebula letnik 2011 Zlatka Mavriča - Belice.

Začimbe

Rdeči tajski kari z zelenjavo in piščancem je ena najbolj priljubljenih jedi v Shambali – primerno začinjen, da ni brez barve in okusa, kot to radi delajo po Evropi, ko posnemajo pekočo tajsko kuhinjo. K ostremu in bogatemu kariju pa Simčičev sauvignon, selekcija letnik 2008.

Med obiskovalci te azijske kuhinje je bržkone absolutni favorit biftek na žaru, mariniran v limonski travi, z mladim grahom in s krompirjem taro. Začinjen, nežno zapečen se je zelo lepo ujel s Kupljenovim rdečim vinom red star of styria.

Posladkov ne gre izpustiti

Posladki so takšni, da jih ne gre izpustiti. Če ste vsaj malce ljubitelji eksotike in imate težave, kako bi se odločili med čokoladnim suflejem z mangovim sladoledom in kokosovo peno ter monsunskim sladoledom, ki ga v resnici sestavljajo pasijonkin sladoled s kokosovo peno in zmletimi indijskimi oreščki, potem izberite oboje. Sladici nista težki, nasprotno – zelo osvežilni. K čokoladnemu sufleju so natočili več kot 10 let stari portovec iz najstarejše kleti Kopke, k monsunskemu sladoledu pa so priporočili Kupljenov polsladki renski rizling letnik 2008.

Deli s prijatelji