PEKA

O domačem kruhu

Objavljeno 31. januar 2015 17.00 | Posodobljeno 31. januar 2015 17.06 | Piše: Matjaž Magajna
Ključne besede: kruh peka

Gotovo se vam kdaj zgodi, da v nedeljo zjutraj, ko začnete pripravljati zajtrk, nepričakovano ugotovite, da ste ostali brez kruha.

Zoprno, otroci pa povrhu sitnarijo, da k zajtrku nujno spadajo sveže žemlje. Tudi pri nas doma se zalomi, čeprav sem iz pekovskega ceha. Večina si tega ne jemlje prehudo k srcu, saj je bržkone v bližini kakšna pekarna, kjer je mogoče kupiti vse sorte pekovskih dobrot. A tudi če je ni ali se vam preprosto ne ljubi odpraviti od doma, lahko zadrego rešite dokaj hitro, z malo spretnosti bo v dobri uri ali najpozneje dveh po kuhinji že omamno dišalo.


Da le imamo kvas, v vsaki shrambi pa se gotovo najde kakšen kilogram moke, in nič hudega, ali še bolje, če ni bela. Iz polnozrnate pšenične ali moke iz katerega drugega žita, denimo ržene ali pirine, lahko pripravimo odlične žemlje, take, ki bodo zagotovo teknile tudi ljubiteljem klasičnih hrustljavih belih kruhkov.

Lanena semena pa janež in koromač

Da bodo naše domače žemlje bolj bogate in bolj polnega okusa, moki primešamo različna semena, sezamova, lanena, bučna ali sončnična, in začimbe, na primer janež ali koromač. Ljubitelji ostrejših okusov lahko dodajo malo popra ali celo ščepec čilija.

Tudi kumina, ki jo sicer povezujemo s kislim črnim kruhom, bo našim hitrim žemljam dala svojstven okus, zato jo le pogumno primešajmo moki, zlasti se lepo poda k pšenični ali rženi. Ker se mulci nad kumino radi zmrdujejo, malce pogoljufajmo in uporabimo mleto, čeprav je najboljša cela, ki nam tu in tam nehote zaide med zobe.

Mesenje testa prepustimo otrokom

Tako pripravljene oziroma zmešane žemlje, lahko pa oblikujemo tudi štručke ali bombete, bodo vselej unikatne. Čeprav po istem preverjenem receptu, z različnimi dodatki zmeraj pripravimo nekaj novega in drugačnega. Za prav posebne priložnosti jih spečemo tudi v Deveti vasi.

Da bo čakanje na sveže dobrote manj mukotrpno, k pripravi povabimo vso družino. Skupaj določimo mešanico mok, semen in začimb, mesenje testa pa mirno prepustimo otrokom.

Iz vsakdanje rutine zajtrka bomo nevsiljivo pričarali družabni družinski dogodek, neopazno zaposlili otroke in tako mimogrede poskrbeli še za zdrav obrok. In ubili celo več kot dve muhi na en mah. 

Deli s prijatelji