SOOČENJE

Nova vina so oranžna

Objavljeno 26. november 2012 17.40 | Posodobljeno 26. november 2012 17.42 | Piše: Petra Kancler

V prestižnem dunajskem hotelu Radisson Blu Palais je potekalo najtemeljitejše soočenje z oranžnimi vini doslej, na katerem so se s slovenskimi vinarji pomerili kolegi iz Avstrije, Hrvaške in Italije.

Filip Koletnik se je predstavil s šardonejem (letnik 2010) z imenom Atimo, ki prihaja iz kleti Valterja Sirka iz Višnjevika, veliko pozornosti pa je požela tudi etiketa steklenice, na kateri je fotografija akta Augusta Bertholda iz leta 1907.

Oranžna je postala četrta barva vin. Naj pojasnimo: to so bela vina, narejena s postopki za rdeča, torej s podaljšanim stikom jagodnih kožic z moštom. Za njih je značilna pridelava, ki je čim bolj usklajena z naravo – tako v vinogradu kot v kleti. Čeprav oranžna vina tvorijo majhno, a pomembno nišo v vinski ponudbi, imajo številni vinarji certifikat ekološke pridelave, nekateri tudi certifikat Demeter. Zavezanost naravi in zdravemu, zrelemu pridelku je filozofija, ki jo ljubitelji vin z veseljem sprejemajo.

image

Najpomembnejši svetovni epicenter pridelave naravnih vin s podaljšano maceracijo je področje severnega Jadrana v Sloveniji, Italiji in na Hrvaškem. Tako ne preseneča, da so na dogodku na Dunaju naši vinarji več kot navdušili. Čez 500 obiskovalcev, ki so se zbrali v čarobnem ambientu dveh starih palač na dunajskem Ringu, je pokušalo oranžno zlato kapljico ter izbrane slovenske dobrote. »Po aprilskem izolskem festivalu je Orange Wine Festival Vienna 2012 sloves odličnih oranžnih slovenskih vin ponesel v svet. Množičen obisk ljubiteljev vina z vseh koncev Avstrije in celo tujine pa priča o tem, da je organizatorjem uspelo animirati zahtevno dunajsko publiko, ki ima vsak dan, še posebno v predbožičnem času, izjemno bogato izbiro,« je bil zadovoljen slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina.
 

Deli s prijatelji