CIKORIJA

Narezane korenine cikorije v pečico za eno uro

Objavljeno 25. avgust 2015 15.00 | Posodobljeno 25. avgust 2015 15.00 | Piše: Branka Bizjan

Cikorija je pri nas nekoliko zapostavljena rastlina. Ko slišimo njeno ime, največkrat pomislimo na belo kavo in pa na tisto pesem Moja mati kuha kafe.

Foto: Branka Bizjan

Takšno belo kavo so iz korenin cikorije kuhale naše babice. Pred njimi pa so tak kavni nadomestek pripravljali že v 18. stoletju v času velike krize in morda je prav zdaj prišel čas, da na novo prepoznamo cikorijo in jo začnemo uporabljati.

Sorodnica endivije

Cikorija je sorodnica endivije, po okusu je grenka kot radič, po videzu pa podobna regratu. Je bogat vir vitaminov A, B, C, vsebuje še kalij, cink, magnezij, grenčine, pektine, cikorijino kislino, inulin in morda še kaj. Inulin čisti telo, deluje na žolč in jetra. Zelo dober je za diabetike, ki lažje prenašajo fruktozo kot glukozo. Pospešuje prebavo, izločanje žolča in vode iz telesa. Tako stimulira metabolizem in celo pospešuje hujšanje.

Porabimo vso rastlino na različne načine. Mlade cikorijine liste lahko dodamo solatam, pečemo jo lahko na žaru, kuhamo kot špinačo ali blitvo, dodajamo zelenjavnim juham, rižotam, uporabimo jo pri pripravi pic, smutijev in še bi lahko naštevala.

Čaj in kava, korenine pečemo v pečici

Iz cikorijinih korenin lahko pripravimo čaj. Na drobno jih narežemo, damo v mrzlo vodo, kuhamo pet do deset minut in pijemo sveže pripravljen pred jedjo. Narezane korenine lahko pečemo v pečici približno eno uro oziroma dokler ne postanejo temno rjave, ohlajene zmeljemo v mlinčku za kavo in si skuhamo cikorijino kavo. Za skodelico uporabimo kavno žličko zmlete cikorije.

Zdaj je še pravi čas, da na svojem vrtu posejete cikorijo in jo uživate vse do pozne jeseni. Če vam je kaj ostane, jo lahko za zimo shranite v zamrzovalnik.

Deli s prijatelji