VEGE STIL

Naredimo piknik

Objavljeno 01. maj 2012 15.00 | Posodobljeno 01. maj 2012 15.00 | Piše: Beba Splichal

Odlično je, če lahko najdeš lokacijo za piknik, kjer se sliši, kako trava raste.

Vsaka priložnost, ki se ponudi, da bi preživeli nekaj časa brez običajnih obveznosti, je več kot dobrodošla. Slovenci na splošno nismo ravno nagnjeni k brezdelju, zato se moramo te veščine šele naučiti. Opažam, da je nujno potrebna za preživetje, saj telo drugače enkrat preprosto pregori. Poznam Dalmatinca, ki bi bil lahko inštruktor odklopa. V trenutku, ko zagleda stol, sede, iztegne noge, kar se da, najde najbolj udoben položaj, ki je možen, sprosti vrat, čeljust, obrazne mišice in dobi pogled zaspanega mačka. Zanimalo bi me, kateri film se takrat vrti v njegovi glavi. Prepričana sem, da ne razmišlja o ničemer, vse dokler to spet ne postane neizbežno. Njegova bližina me zabava, vendar le kratek čas. Potem postanem nemirna, ker imam še toliko dela, da lenarjenja niti opazovati nimam časa. Takšni potrebujemo piknike. Spakiraš nekaj hrane in steklenico vode, vzameš piknik odejico (ima plastificirano podlago, zato jo lahko položiš praktično kamor koli) in greš nekam v naravo. Odlično je, če lahko najdeš lokacijo za piknik, kjer se sliši, kako trava raste, in ne, kako vozijo mimo avtomobili. Tam ležeš vznak in ves ljubi dan spremljaš prelete ptic, morebitnih oblakov in zelo oddaljenih letal.

Najprej je žar

Piknike pri nas radi povezujemo s peko nad žerjavico, kar povzroči kup težav. Najprej je treba imeti žar. Potem moramo poiskati primeren prostor, kjer se sme kuriti. Nekdo mora vsaj približno obvladati ogenj, da vsega ne zažge. Potem ostaneta zamaščen žar in kup žerjavice, mi pa smo na primer v neokrnjeni divjini. Krasno bi bilo, če bi takšna ostala tudi po našem pikniku. Povrhu hrana z žara ni preveč zdrava. Predvsem pa je treba delati. Če vas kljub temu zanese na roštiljado, si izborite svojo vege varianto. Najprej naj spečejo zelenjavo in šele potem preostalo. Preverjena izbira so nabodala, kjer uporabimo gobe, čebulo, sladek krompir, bučke, češnjeve paradižnike, jajčevce in papriko. Na žar gre lahko tudi sir, ki se ne topi. Za tak namen mi je ljubši tofu, sojin sir. Izberemo tršega, da ga lahko narežemo na kocke. Mariniramo ga v mešanici limonovega soka in soli, oljčnega olja, strtega česna in suhega origana, spravimo na varno v posodico s pokrovom za vsaj eno uro in tik pred peko nabodemo izmenično z zelenjavo. Pripravite ga veliko, ker ga bodi jedli tudi tisti, ki so se pred tem zmrdovali. Če hočemo na vsak način na pikniku delati, je žar morda res najbolj primerna zaposlitev. Druga možnost je, da hrano pripravimo že doma in jo prinesemo s seboj. Tako je ideja o pikniku sploh nastala, in sicer v Angliji. Menda so na prapiknikih izletnikom postregli z izbranimi jedmi, sendviči in tudi z likerjem. Pripeljali so se s kočijami, s čolni, kolesi ali pa so se malo sprehodili peš. Temu, da so v naravi pomalicali in se zabavali v dobri družbi, so rekli piknik. Idilično podeželje, kariraste odejice in pletene košare so zaščitni znak klasičnega piknika, ki ga lahko zmoti le slabo vreme. V takem primeru nam preostanejo še alternativne oblike, na primer piknik na balkonu, v postelji, v otroški sobi. Pomembno je le, da se odklopimo. Z malo vaje in ponavljanj bi moralo uspeti tudi najhujšim deloholikom.

Zelena pita

Za testo oziroma podlago pripravimo 20 dag ostre pirine moke, 8 dag masla, jajce, ščep soli, za nadev pa 10 dag parmezana, 5 dag naribanega topljivega sira, jajce, 1dl kisle smetane, pol dl sladke smetane, 20 dag mlade rukole, 30 dag divjih špargljev, šop peteršilja, 20 dag mlade čebule, ščep soli in žlico oljčnega olja. Zamesimo testo. Če ne drži skupaj, dodamo kakšno žlico mrzle vode. Počiva naj pol ure v hladilniku. Namastimo nizek okrogel pekač za pite. Testo sploščimo po dnu in robovih pekača, večkrat preluknjamo z vilicami in pečemo pri 180 stopinjah 15 minut. Medtem popražimo čebulo in nalomljene šparglje razen vršičkov. Prilijemo nekaj žlic vode, da se zmehčajo. Potem dodamo narezan peteršilj ter rukolo in kuhamo, da vsa tekočina izpari. Zmešamo kislo in sladko smetano, sol in jajce, prihranjene vršičke ter zlijemo v ponev, premešamo in s tem nadevamo napol pečeno testo. Vrnemo v pečico in pečemo še 15 minut. Pito razrežemo na osmine in ponudimo kar iz pekača.

Deli s prijatelji