GROG

Napitek, ki ogreje

Objavljeno 29. november 2012 20.10 | Posodobljeno 29. november 2012 20.12 | Piše: Beba Splichal

Brez sodčka ruma se ni nihče več odpravil na morje; angleška mornarica je vse do leta 1970 delila dnevni obrok ruma, ki je pripadal vsakemu mornarju.

Grog je tradicionalna zimska alkoholna pijača, ki je pripravljena iz mešanice ruma in sladkane vroče vode. Namesto sladkorja pogosto uporabijo med, ki da napitku poseben okus. Rum nadomestijo tudi s konjakom (cognac), češnjevim žganjem (kirsch) ali viskijem (whisky).

Originalno je grog preprosto kozarček ruma, prelit z vročo vodo. Pijača je dobila ime leta 1740, nastala pa je približno 100 let prej, natančneje leta 1655, ko je Anglež William Penn priplul na Jamajko. V tistih časih velikih odkritij, ko so potovanja po morju trajala celo večnost, je bilo preživetje na ladji odvisno tudi od tekočine. Običajno so imeli s seboj zalogo vode in piva. Voda je kmalu postala algasta, pivo pa se je rado skisalo, zato je bilo odkritje Jamajke veliko presenečenje, saj so tam namesto vode pili kar rum. Izkazalo se je, da ni spremenil okusa niti na dolgi poti vse do doma, in tako je postal uradna pijača pomorščakov in tudi njihov zaščitni znak. Brez sodčka ruma se ni nihče več odpravil na morje. Angleška mornarica je vse do leta 1970 delila dnevni obrok te pijače, ki je pripadal vsakemu mornarju.

image
Ilustracija: Darja Malarič

Rum je bil dobrodošlo poživilo, razkužil je postano vodo in popravil okus skisanemu pivu, res pa je žejne mornarje včasih preveč razgrel, zato so bili pretepi na palubi skoraj vsakdanja stvar. Rešitev je našel Edvard Vernon, admiral kraljeve mornarice. Sredi vročega avgusta 1740 je izdal odlok, da lahko mornarjem izročijo rum le razredčen, in sicer malo piva, požirek ruma in čez veliko vode. Delili so ga dvakrat na dan. Da bi bila pijača okusnejša in da bi imeli mornarji manj težav zaradi pomanjkanja vitamina C, so napitku dodali še precej limone. Kapitan je bil pravi Anglež, vedno je nosil klasičen telovnik iz tkanine grogram, stkane iz grobe svile in volne, in prav takšno ogrinjalo, ki ga je dobro varovalo pred vlago. Znan je bil kot zagovornik boljših življenjskih razmer za mornarje. Na palubi je bil potem mir, kapitan pa ni bil ravno priljubljen. Začeli so ga klicati po njegovem oblačilu Old Grogram, kar se je spremenilo v vzdevek Grog, takšno ime pa je dobila tudi pijača. Od takrat z grogom po vsem svetu nazdravljajo kapitanu Vernonu.

Za odličen grog potrebujemo kakovosten rum, skrivnost pravega okusa pa je menda tudi način priprave. Da bo pijača avtentična, naj bi rum zlili v vrelo vodo in ne nasprotno. Vroči pijači dodajajo sladkor, med, sok limone ali limete, cimet, nekaj posebnega pa je grog z muškatnim oreškom. Takšnega so menda radi pili pirati.

  • vrsta jedi: grog
  • kulinarična priložnost: hladni dnevi
  • število krožnikov: 2 kozarca
  • glavne sestavine: rum
  • dodatki po okusu: limona
  • posebnost: s cimetom
  • čas kuhanja/peke: priprava tri minute
  • zahtevnost: ★ 

Za dva kozarca:

  • 1 dl ruma
  • 3 dl vode
  • žlica rjavega sladkorja 
muscovado
  • dve palčki cimetove skorje
  • eko limona

Za serviranje groga potrebujemo kozarce, ki so odporni proti visokim temperaturam. Običajno so stekleni, v kovinskih podstavkih in imajo ročaj. Vodo zavremo s cimetom in sladkorjem. Ožamemo polovico limone, iz druge polovice pa narežemo dva kolobarja. V kozarca nalijemo vročo vodo, prilijemo limonov sok, rum in takoj ponudimo, da se aromatični hlapi ne izgubijo prehitro. Če steklo ni primerno za vroče tekočine, damo v kozarec žličko in prelijemo vročo vodo. To pomaga, da kozarec ne poči. Na rob kozarca zataknemo kolobar limone, ki smo ga zarezali do sredine. Kozarce brez ročaja ovijemo v papirnate prtičke, da vroče lahko držimo v rokah.

Deli s prijatelji