PO FRANCOSKO

Največja francoska večerja že tretjič v Sloveniji

Objavljeno 31. marec 2017 15.30 | Posodobljeno 31. marec 2017 15.30 | Piše: Špela Ankele

Po svetu je v ritmu francoske kulinarike utripalo prek 2000 restavracij, od tega 15 slovenskih; chef Blaž Švigelj (Kult316) osredotočen na ostrige, gosja jetra, prepelico, sire in sladico Paris-Brest.

Na koledarju je bil označen začetek pomladi, ko je v več kot 2000 restavracijah po vsem svetu zadišalo po francoski hrani. Med restavracijami, ki so se letos pridružile razvejanemu večeru francoske kulinarike, je bilo tudi petnajst slovenskih. Brez baretke na glavi, a z diskretnim odtenkom parfuma Chanel smo se na večerjo povabili v Kult316, ki v Šentvidu deluje pod okriljem Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana.

A pojdimo na začetek. Prve večerje, ki jih danes objema projekt Goût de France/Good France, so v Sloveniji pripravili pred tremi leti, zametki tega svojevrstnega poklona francoski kulinariki pa imajo več kot sto let stare korenine. Leta 1912 je Auguste Escoffier organiziral prvi dogodek, ki ga je poimenoval Les Dîners d'Epicure. Tedaj so na isti dan različne restavracije gostom postregle z identično večerjo. Več kot sto let pozneje, 2015., so si promocijo turizma in širjenje francoske kulinarike zastavili tako, da so francoska veleposlaništva, razprostrta po svetu, k projektu povabila številne restavracije z vsega sveta, dogodku so dodali tudi dobrodelno noto.

Projektu, prežetem s francosko kulinariko, se je mlada kuharska ekipa v ljubljanskem Šentvidu pridružila že lani. V Restavraciji Kult316 so podobno kot lani tudi letos značilne francoske sestavine in jedi začinili s ščepcem sodobnosti in slovenskosti. Da se ni večerja ustavila samo pri hrani, so poskrbeli študentje turizma, ki so natresli koš zanimivosti, povezanih s francosko kulinariko. Simpatični scenarij, prežet z drobci francoskih zanimivosti, je pripravila študentka turizma Anja Turk, vlogo voditeljice večera je odigrala Nina Suhoveršnik, njun kolega Lucijan Praprotnik pa je pripravil okrasne galske petelinčke, ki so jih gostje – skupaj z makroni v barvah francoske trobojnice, spečenimi v šolski slaščičarski delavnici – domov odnesli v ličnih kartonastih škatlicah.

Od ostrig do kolesarske dirke

Uvodne takte so večerji dale ostrige. Iz njih je chef Blaž Švigelj sestavil tartar, ki mu je dodal ostrigovo majonezo, kandirano rdečo pomarančno, osočnik, boreč in grahove kalčke. Zatem so bila tu gosja jetra, spremenjena v terino in postrežena z mandlji, rabarbaro, češnjevim paradižnikom in trobenticami. Na osrednjem krožniku se je konfit prepelice pridružil krebuljici, praženim mavrahom, regratu, prepeličjemu jajcu in omaki, pripravljeni s konjakom. Ker na francoski kulinarični sceni pomembno mesto pripada sirom, je bilo naslednje poglavje namenjeno francosko-slovenski trojici sirov: kozji sir s plemenito plesnijo je bil slovenski, iz Francije pa sta na obrobje Ljubljane prišla znameniti camembert in trdi kravji sir.

Zaključek francoske večerje je chef Blaž Švigelj prepustil znameniti sladici Paris-Brest, imenovani po kolesarskih dirkah. Ideja, da paljeno testo nabrizga v obliki kroga, se je leta 1910 porodila slaščičarju Louisu Durandu. Na ta način je želel ovekovečiti krožno kolesarsko dirko, ki je kolesarje od Pariza popeljala v mesto Brest in jih nato obrnila nazaj do francoske metropole. V krog so kuhano testo nabrizgali tudi v Restavraciji Kult316 in naredili Paris-Brest z lešnikovo kremo. Vse skupaj so popestrili z oljčnim oljem, sladoledom praženih lešnikov in bele čokolade, jagodnimi koščki in prahom črnih oliv.

Najprej šampanjec, na koncu pikolit

Po pričakovanju je bila vinska spremljava pretežno francoska. Prvi je bil na vrsti po klasični metodi pridelan zelo suh šampanjec z nalepko Piper-Heidsieck. Zatem je bil čas za belo vino iz doline Rone, pozneje pa še za kapljico ali dve rdečega s posestva Château Le Pey. Ob lešnikovi sladici se je niz francoske kapljice prekinil, saj so študentje gostinstva za konec v kozarce natočili malce pikolita, sladkega vina iz Vipave. Tako se francoska gastronomija, prežeta s slovenskimi vplivi, v Restavraciji Kult316 ta večer ni ujela le na krožnik, ampak se je njun preplet zalesketal tudi v kozarcu.

Preplet francoske in slovenske kulinarike

Mednarodna strokovna žirija, ki jo je vodil znani francoski chef Alain Ducasse, je v projekt Goût de France/Good France vključila petnajst slovenskih restavracij. Poleg restavracije Kult316 so ta teden po francosko kuhali še v Gostilni in vinoteki Danilo (Reteče pri Škofji Loki), Galeriji Okusov (Petrovče), Gostilni Na gradu (Ljubljana), Gostilni pr' Matičku (Kranj), Gostilni pri Lojzetu (Vipava), Gostilni Vovko (Brusnice pri Novem mestu), JB Restavraciji (Ljubljana), Restavraciji Primorka (Strunjan), Restavraciji Manna (Ljubljana), Restavraciji Sophia (Portorož), Restavraciji Strelec (Ljubljana), Restavraciji Tomi (Portorož) in Restavraciji Maxim (Ljubljana), v projekt se je vključila tudi Srednja šola za gostinstvo in turizem Ljubljana. V vsaki od naštetih kuhinj so pričarali prav poseben preplet francoske in slovenske kulinarike, in to tako, da so ob bok francoskim v ospredje postavili tudi sveže, sezonske in lokalne pridelke ter izdelke.

Za 10 oseb:

Kuhano testo

125 g mleka

125 g vode

125 g masla

5 g soli

10 g sladkorja

150 g moke

250 g jajc

sladkor v prahu


V kozici zavremo mleko, maslo, sladkor in sol. Odstavimo ter vmešamo moko, da dobimo homogeno testo.

V rahlo ohlajeno testo postopoma vmešavamo jajca in nato testo prestavimo v dresirno vrečko.

Na pekač, obložen s papirjem za peko, nabrizgamo manjše kroge s premerom 8 cm. Posujemo jih s sladkorjem v prahu in spečemo v segreti pečici (180 stopinj Celzija, 40 minut).

Pečeno testo ohladimo na sobni temperaturi in ga nato vzdolžno prerežemo na pol.

Lešnikova krema

350 g mleka

60 g rumenjakov

80 g sladkorja

20 g moke

20 g škroba

160 g masla (na sobni temperaturi)

50 g oljčnega olja

240 g lešnikove paste


Mleko segrejemo do lahnega vrenja. Z metlico skupaj vmešamo rumenjake in sladkor, nato dodamo še moko in škrob. Počasi vmešamo malo segretega mleka in premešamo.

Vse skupaj dodamo preostanku segretega mleka in med stalnim mešanjem na zmernem ognju kuhamo do vrelišča. Ko zavre, kuhamo še dve minuti, vmešamo polovico masla in nato prelijemo na pekač, obložen z živilsko folijo. Stično prekrijemo z živilsko folijo in ohladimo.

Ohlajeno kremo hitro zmešamo z električnim mešalnikom oziroma metlico. Nato dodamo drugo polovico masla, oljčno olje in lešnikovo kremo ter mešamo na veliki hitrosti do gladke in zračne teksture. Prestavimo v dresirno vrečko in shranimo v hladilniku. Za 10 oseb:

Konfit prepelice

2 kg prepelice

1 kg gosje masti

50 g grobe morske soli

10 g timijana

5 g črnega popra

Prepelicam odstranimo drobovino in jih dobro očistimo. Natremo jih z grobo mleto morsko soljo in črnim poprom ter jih počasi kuhamo v segreti gosji masti (na temperaturi pod 100 stopinj Celzija, od 8 do 10 ur).

Kuhanim prepelicam odstranimo kožo in kosti ter jih shranimo. Meso natrgamo na koščke.

Natrgano meso dodatno začinimo s soljo in poprom ter mu dodamo kožo, ki smo jo prej zmleli do gladke teksture.

Pripravljeno mešanico mesa in kože prepelice tesno zavijemo v živilsko folijo in dobro ohladimo. Ohlajeno meso narežemo in spaniramo v moki, jajcu in grobih krušnih drobtinah.

Spanirano prepelico lahno ocvremo v segretem olju in jo nato spečemo še v pečici (175 stopinj Celzija, 5 minut).

Pire krebuljice

350 g korena krebuljice

150 g pastinaka

100 g mleka

100 g masla

sol, poper

Koren krebuljice in pastinak olupimo in narežemo na tanke kolobarje. Skupaj do mehkega skuhamo v mešanici vode in mleka skupaj z maslom in začimbami.

Kuhano zelenjavo zmeljemo v gladek in homogen pire ter ga precedimo skozi fino cedilo.

Praženi mavrahi

300 g mavrahov

100 g masla

50 g oljčnega olja

25 g česna

10 g timijana

5 g soli

Mavrahe očistimo. Stroke česna olupimo in rahlo stremo. Pripravljene mavrahe prepražimo na segretem maslu in oljčnem olju. Dodamo česen, timijan in sol. Mavrahe odcedimo na kuhinjskem papirju.

Regrat

100 g regrata

10 g oljčnega olja

5 g solnega cveta

Regrat dobro operemo in osušimo. Začinimo z oljčnim oljem in solnim cvetom.

Prepeličje jajce

10 prepeličjih jajc

repično olje

solni cvet

Prepeličje jajce ocvremo na razgretem repičnem olju in ga na koncu začinimo s solnim cvetom.

Omaka s konjakom

1 kg temne piščančje osnove

700 g kosti prepelic

sol

30 g konjaka

Očiščene kosti prepelice prelijemo s piščančjo jušno osnovo in povremo do primerne gostote.

Nato omako začinimo s soljo, mletim črnim poprom in povretim konjakom. 

 

 

Deli s prijatelji