V PREMISLEK

Najstarejši kruh tekne 
še danes

Objavljeno 14. maj 2014 20.00 | Posodobljeno 14. maj 2014 20.00 | Piše: Matjaž Magajna
Ključne besede: komentar kruh

O mlincih, tortiljah in drugih ploščatih.

Mlinci - prakruh. Foto: Shutterstock

Daj nam danes naš vsakdanji kruh... Zdi se, da je z nami od nekdaj in za vekomaj. A kako se je v resnici začelo? Moka, voda in morda ščepec soli, zmešano, zgneteno in spečeno na vročem kamnu. Kruh je ena prvih pripravljenih jedi, ki so v naši prehrani prisotne že tisočletja.

Zgodovina pravi, da so ga pekli že stari Egipčani 5000 let pred našim štetjem. Vzhajan kruh so, kot mnoge druge reči, odkrili po naključju, osnovni, nevzhajani, pa je po svetu dobil mnoge različice, ki so se ohranile do današnjih dni.

V naši pekarni Deveta vas smo pred tedni poskusno spekli mlince, najstarejšo obliko kruha, ki je v tradicionalni kuhinji še vedno priljubljena. Preprosta jed, ki jo lahko pripravimo kot slano prilogo, nepogrešljivo pri Martinovi pojedini s pečeno gosjo in rdečim zeljem, ali na sladko, s sladkorjem, medom ali smetano.

Indijci podobnemu kruhu pravijo čapati, kar v dravidianskem jeziku pomeni ploščat, in je pri njih vsakodnevna jed tako kot pri nas kruh. Mehičani tortilje postrežejo s pikantnimi omakami, pripravljajo pa jih iz pšenične ali koruzne moke. In ne nazadnje, kruh je tudi hostija, kot noževo rezilo tanki nekvašeni kruh v obliki okroglih lističev, ki v krščanskem obredju simbolizira sveto rešnje telo.

Spomin iz otroštva mi sicer prikliče sliko mlincev, a priznam, da sem se pred peko v pekarni malce naivno bal, kako jih bomo spekli, da bodo lepi, svetlorjavi, in ne zažgani. Testo je namreč tanko. A moram vam povedati, da je stvar dokaj preprosta, zato bo uspelo tudi manj spretnim. Osnovni recept za vse te vrste kruha ali kakor koli jim že pravimo, je povsod enak: moko zmešamo z vodo, solimo in dobro pregnetemo, da dobimo gladko, dobro vlečljivo testo.

Razvaljamo na tanko, oblikujemo kot manjše palačinke in spečemo, nekoč na razbeljenem kamnu, pozneje v krušni peči, danes na električni plošči oziroma v ponvi. Brez maščobe, dovolj bo nekaj minut na vsaki strani. Mlince posušimo in nalomimo na manjše kose.

Preden jih ponudimo, jih poparimo z vročo vodo in zabelimo, lahko pa grizljamo suhe, kar je modra izbira namesto obče priznano nezdravega čipsa. Tortilje in čapatije postrežemo še tople, z različnimi zelenjavnimi ali mesnimi prilogami in omakami.

Testo za nevzhajan kruh lahko pripravimo iz moke katerega koli žita, tudi polnozrnate, še okusnejši bo, če bomo vanj vmesili zelišča ali semena. In povsem vseeno je, kako ga poimenujemo, slovensko, špansko ali hindujsko. Tako na hitro pripravljen bo obogatil naš vsakdanji jedilnik, v sili pa nas bo rešil zagate pred nepričakovanimi, a lačnimi obiski.

Priprave se brez strahu pred neuspehom lahko lotijo tudi popolni kuharski začetniki, če le imajo dovolj spretne prste in dlani, da bodo testo dobro umesili. In kot radi pravimo, edina omejitev pri pripravi je domišljija. 

Deli s prijatelji