ZA NOVEMBRSKE DNI

Najboljše stvari za jesensko regeneracijo moči

Objavljeno 23. november 2014 08.00 | Posodobljeno 23. november 2014 08.06 | Piše: Špela Verovšek

Med živili obstajajo stvari, ki še posebej dobro pašejo v mrke novembrske dni.

Jabolka so prava zakladnica vitaminov A in C, kalija in likopena, najmočnejšega antioksidanta, ki preprečuje nastanek kardiovaskularnih bolezni. Foto: Shutterstock

Jabolka - Jabolka so dobrodošel domač, tako rekoč lokalni proizvod naših krajev, ki ga mirno lahko uvrstimo med superživila za pozno jesen. Pa saj niso nič novega v prehrani zdravega človeka, kajne! Seveda ne, ravno zato jih je kdaj pa kdaj treba postaviti spet na piedestal, da ne bi kar padla v pozabo. Torej ta tradicionalno slovenski in jesenski sadež se zelo dobro odreže pri čiščenju organizma in spodbujanju delovanja jeter in mehurja. Ker vsebujejo precejšnje količine prehranskih vlaknin, preprečujejo nihanja krvnega sladkorja, obenem pa vlaknine spodbujajo občutek sitosti in poskrbijo za dobro prebavo. Jabolka so prava zakladnica vitaminov A in C, kalija in likopena, najmočnejšega antioksidanta, ki preprečuje nastanek kardiovaskularnih bolezni.

Granatno jabolko - Tu je tudi granatno jabolko. Slednje ni ravno tradicionalni slovenski proizvod, a je prav tako zelo uspešen regenerator telesa in ga jemo predvsem med jesenskimi in zgodnjezimskimi meseci. Snovi v granatnem jabolku so naravni regenerator kožnih celic, ki preprečuje nastajanje gub, otrdevanje žil in je bogatejši vir antioksidantov kot vino, čaj ali naravni sokovi. Zavira nastanek srčnih obolenj, obenem je tudi zelo nizkokalorično. Kroglice, ki jih naluščimo iz ploda, so obilno založene s polifenoli, ki zmanjšujejo in preprečujejo škodo, ki jo na naših celicah povzročajo prosti radikali. Ker vsebuje veliko vitaminov C, B2 in B3 ter rudnin, kot sta kalij in fosfor, se njegov sok priporoča tudi proti povišani telesni temperaturi ter za blaženje kašlja in astme. S posušenimi semeni je mogoče celo odpraviti črevesne zajedavce, nekateri pa nanj prisegajo pri težavah z ledvičnimi kamni.

Rdeča pesa - Jesen je pravi čas za rdečo peso in njene čistilne učinke. Že dolgo se med generacijami širi mnenje, da je dobra za kri, kar je tudi znanstveno potrjeno. Vsebuje visoke koncentracije železa, kalija in folne kisline, znane kot vitamin B9. Železo je pomembno za nastanek rdečih krvnih celic, ki oskrbujejo telo s kisikom. Kalij pomaga pri reguliranju krvnega pritiska in utripa, folna kislina pa pri preprečevanju slabokrvnosti. Kot nam je hitro jasno, ko imamo opravka s peso, ima ta vrtnina tudi nadvse močan rdeč pigment, ki zlahka obarva prste in jezik. Nadležna barva je spet točno tisto najbolj koristno – pigmenti v pesi so namreč močni antioksidanti, zaradi njih pa spada rdeča pesa med deset vrst zelenjave z največjim antioksidativnim učinkom.

Kokos - Kokos je nekakšen gigantski oreh in ima precejšen delež maščob. V primerjavi s trenutno najbolj popularnimi nenasičenimi maščobami ga večinoma sestavljajo nasičene. Čeprav je slišati precej nezdravo, pozna brezkompromisna znanost drugačno zgodbo. Večino nasičenih maščob v kokosu sestavljajo srednje dolge verige maščobnih kislin. Strokovnjaki za prehrano pojasnjujejo, da jih telo raje porablja za energijo, miselno in fizično delo, kot pa da jih skladišči v obliki trebušne maščobe, kar pomeni tudi, da z njimi lahko uravnavamo prehranjenost možganov in boljše počutje ter osredotočenost. Kokosovo olje je odlično za kuhanje, saj njegove maščobe dokaj dobro prenašajo višje temperature, kar pomeni, da ne oksidirajo premočno. To je proces, pri katerem nastajajo zdravju škodljivi prosti radikali.

Kakav v prahu - Marsikomu se verjetno ob kupu sadja in zelenjave, ki naj bi ga jedli, kot v posmeh potoži po čokoladi. Hja, je že tako, da imajo sladke pregrehe svoj čar, vendar si tudi brez sladkorja in nehvaležnih maščob lahko pričarate tipični čokoladni vonj in okus. Rešitev je v pristnem kakavu! Sam kakav je posušeno in polno fermentirano ter zmleto seme rastline kakavovca in velja za enega bolj aromatičnih in zelo zdravih semen. Vsebuje znatne količine flavonoidov – snovi, ki ima dokazano močne antioksidativne in antidepresivne učinke in se odlično odreže v boju proti boleznim srca in ožilja. Azteki so ga poimenovali yollotl eztli, kar v dobesednem prevodu pomeni kri srca; očitno so se še predobro zavedali močnih učinkov tega superživila na kardiovaskularni sistem. Po teži ima surov menda celo več antioksidantov kot borovnice, rdeče vino in zeleni ter črni čaji. Kar škoda bi bila, da ga ne bi kakšno žličko stresli v naš jutranji napitek, tudi zato, ker nadvse blagodejno vpliva na naše počutje, saj stimulira izločanje endorfinov, naravnih regulatorjev bolečine in stresa, ki prinašajo sproščenost in ugodje.

Sladki krompir - Sladki krompir je dobro živilo, ko gre za življenjsko energijo. Vsebuje seveda veliko ogljikovih hidratov, ne glede na to, kako ga pripravite, ima tudi veliko antioksidantov, ki zavirajo nastanek infekcij. Obenem to živilo pozitivno vpliva na vaše počutje celo v najbolj turobnih dnevih. Bogato je z vlakninami, železom, kalcijem, magnezijem, betakarotenom in vitamini. Samo en pečen sladki krompir vsebuje petkratno odmerek vitamina A, ki ga telo vsak dan potrebuje.

Deli s prijatelji