POLETNI GRIŽLJAJI

Na plažo z oranžno malico

Objavljeno 06. julij 2013 16.00 | Posodobljeno 06. julij 2013 16.00 | Piše: Beba Splichal

Oranžna hrana, marelice, korenček in melone, ki nas oskrbi z betakarotenom, naj bi bila poleti vsak dan na jedilniku: vsem dostopen korenček je lahko vedno na zalogi.

Namesto dragih in včasih čisto vprašljivih krem za sončenje se lahko to poletje proti preveč žarkom zaščitite bolj preprosto in po pameti: s primernimi oblačili, dobrimi očali in gosto tkanim klobukom, s senco ob nevarnih urah sredi dneva in tudi z izbiro prave hrane. Vodilo pri hrani za sončenje je barva, in sicer oranžna. Vse, kar je naravno oranžne barve, vsebuje betakaroten. Ta snov spodbuja tvorbo melanina v koži in jo tako pripravi na sončenje, porjavelost bo lepša, dlje bo trajala in manj možnosti imamo za opekline. Betakaroten je znan tudi kot antioksidant, lovilec prostih radikalov, kar ni pogost kulinarični izraz, čeprav ima precej opraviti s hrano. Zelo neradi slišimo, da to, kar pojemo, dolgoročno vpliva na naše zdravje pa tudi na trenutno počutje.

Korenček

Korenček vsebuje natrij, kalij, kalcij, magnezij, selen, železo, fosfor, žveplo in silicij, vitamine A, B, C, D, E, G in K ter folno kislino. Za poletne mesece je najzanimivejši betakaroten, ki ščiti pred posledicami pretiranega sončenja. Največ ga je v oranžnem korenčku, manj v rumenem in belem, vse vrste pa vsebujejo različne antioksidante, ki krepijo imunski sistem. Snov karoten je dobila ime po korenčku (grško karoton).

Oranžna hrana, marelice, korenček in melone, ki nas oskrbi z betakarotenom, naj bi bila poleti vsak dan na jedilniku. Vsem dostopen korenček je lahko vedno na zalogi, saj brez težav počaka v hladilniku, če ima dovolj vlage (zavit v papir in shranjen v plastični vrečki). Tudi ekološko pridelan je cenovno in po ponudbi dostopen, zato bo težko najti primeren izgovor, zakaj ga ne bi pogosto uživali. Jemo sveže naribanega na zeleni solati, zmešanega z žlico kisle smetane v namazu za kruh, dodajamo ga smutijem in narezanega na palčke pomakamo v dipe. Dušen nariban korenček in pire krompir je morda že pozabljena jed, ki pa je čisto zanimivo poletno kosilo. Skratka, če boste opazili, da vam rumenijo dlani in podplati, ste ga pojedli preveč. Na srečo je povsem neškodljivo, obarvanost mine takoj, ko nehamo pretiravati s korenčkom, čisto druga pesem pa je, kadar smo na soncu predolgo in nezaščiteni. 

Korenček z jogurtovim prelivom (za enega)

  • šopek 4–5 mladih korenčkov
  • tri šalotke
  • strok česna
  • žlica oljčnega olja
  • zeliščna sol
  • poper
  • žlica pinjol
  • žlica jogurta (ali veganske smetane)
  • vejica peteršilja

Korenčke operemo s krtačko, če je treba, ostrgamo. Drobne korenčke pustimo cele, večje prerežemo po dolžini in razpolovimo. Česen in šalotko narežemo na osminke. Na oljčnem olju popražimo česen in čebulo, le toliko, da zadiši, nato dodamo korenček. Pazimo, da šalotka in česen ne porjavita, ker bi postala grenka. Posipamo z zeliščno soljo in sveže mletim poprom, pokrijemo in dušimo pri nizki temperaturi, dokler se korenček ne zmehča. Takoj, ko se toliko zmehča, da ga lahko nabodemo z vilicami, ga preložimo iz ponve. V oranžno obarvano maščobo zamešamo jogurt in polijemo po korenčku. Ponev operemo in v njej suho, brez maščobe, popražimo pinjole. Natrgamo lističe peteršilja. Korenčkovo jed posipamo s pinjolami in peteršiljem in še toplo ponudimo s kosom kruha. 

Deli s prijatelji