FIGE

Na krožnik in v kozarec

Objavljeno 23. julij 2013 13.55 | Posodobljeno 23. julij 2013 13.57 | Piše: Sara Femec

Poletje. Vonj borovcev. Šum morja. Spokojni občutki. Fige.

Ja, fige, sočni in sladki plodovi, ki spremljajo naše počitnice ob morju. Fige so odlična popestritev sadnega menija, še posebno, če jih lahko bolj ali manj redno sveže trgamo. Pot pod noge do svojega, lahko tudi drevesnega dobavitelja teh okusnih plodov.

Iz Azije po svetu

Izvirajo iz Male Azije, cenjene so bile že v stari Grčiji in Rimu. Iz domovine so se odpravile po svetu in naselile predvsem toplejša okolja, kot je Sredozemlje (kjer tudi najbolje uspevajo), pa vse do Indije in Avstralije. Sprva so jih dolgo uporabljali kot sladilo. Rade imajo toplejše podnebje, vendar so tudi po Sloveniji, kjer je njihova sezona, če je obdobje sončnega vremena dolgo, po večini pomaknjena v zgodnjo jesen, ko se lahko s hranilnimi sadeži spominjamo preteklih sončnih dni. Fige ljubijo sončne žarke, in če jih želite uživati tudi doma, jih je najbolje posaditi na s soncem bogat prostor, recimo tik ob steno hiše.

Adam in Eva

Drevo lahko v višino doseže deset metrov, poleg tega se bohoti v širino. Njegova življenjska doba je sto let in v tem času pridela ogromno fig: v ugodnem okolju lahko z enega drevesa naberejo do 300 plodov, kar znese nekaj kilogramov v sezoni. Nekateri strokovnjaki celo trdijo, da ni bila jablana tista, ki je obrodila prepovedani sad, temveč figovec. Obstaja več sto vrst fig, razlikujejo se po barvi, okusu in uporabi.

Hranilna vrednost

Sadeži so bogati s kalijem, ki pomaga uravnavati krvni tlak, z železom, vlakninami in s kalcijem, katerega količina dosega najvišje vrednosti med sadjem. Pri čezmernem uživanju posušenih fig je potrebna pazljivost, saj vsebujejo do 60 odstotkov sladkorja. Uporabljajo jih tudi v medicinske namene, kot diuretik in odvajalo.

Z drevesa

Najbolje je uživati sveže, a ker so hitro pokvarljive, jih je dobro hraniti v hladilniku, kjer ob idealnih razmerah zdržijo do sedem dni. Njihova koža je občutljiva in se pogosto poškoduje, kar pa ne škodi samemu plodu. Dlje bodo zdržale, če jih zamrznemo ali posušimo.

Sladkosti

V kulinariki je njihova uporaba povezana s slaščicami. Odlične so za džeme, marmelade, pite, torte in drugo pekovsko pecivo. Priležejo se tudi v sladoledu. Manj sladkosnedi jih boste dali v govedino, dobro se ujamejo s temnimi omakami ali pa jih narežite in dodajte solati. Na trgovskih policah pa vas čakajo tudi čokoladne: fige Prešernove, z njimi so nepoboljšljivim »čokoholikom« približali tudi aromo teh sadežev. 

Figov napitek

  • 50 dag fig
  • 2 žlici medu
  • 4 dcl jabolčnega soka
     
  • Fige očistimo, razkosamo in stresemo v mešalnik.
  • Dodamo med in jabolčni sok.
  • Zmešamo in se odžejamo.

(Vir: 101 zelenjavni jedilnik, založba Modrijan

Deli s prijatelji