PEČE NA VELIKO

Na dan speče do 20 potic

Objavljeno 14. april 2017 18.00 | Posodobljeno 14. april 2017 18.03 | Piše: Ajda Janovsky

Ivanka Brodar s Hudega pri Radomljah zna pripraviti potico iz skorajda vsega; kadar ne peče, razmišlja o novih okusih, tako se je rodila tudi njena bezgova potica in takoj postala pravi hit.

Dobre stvari so preproste. Za dobro potico so dovolj navadna pečica, potrebne sestavine in velika mera ljubezni do peke. In te Ivanki Brodar s Hudega pri Radomljah zagotovo ne primanjkuje. Prav vsaka potica, ki pride iz pečice katerega od štirih štedilnikov, ki kukajo iz različnih kotov po hiši (»Pri nas imamo skoraj v vsaki sobi štedilnik,« se pošali hčerka Ivi), je pripravljena skrbno in z veseljem, saj pekarica svojo dejavnost resnično rada opravlja. O peki pogosto razmišlja tudi, kadar ne peče, in tako ji uspeva premagati marsikateri izziv. Pred leti se je domislila posebnega postopka, po zaslugi katerega se skorjica v njenih poticah med peko ne loči od nadeva, kar je velika težava pekaric, ki potico rade obogatijo z dobro mero sočne sredice. Pred dvema letoma se ji je pred spanjem porodila ideja, da bi spekla bezgovo potico. »Premišljevala sem, kakšno potico bi še lahko spekla. Ker je bil ravno tak čas, bilo je maja, sem se spomnila na bezeg. Naslednji dan sem ga šla nabrat, poskusila, in uspelo je,« se spominja. Bezgova potica je postala pri kupcih pravi hit, nad njo so bili navdušeni tudi kulinarični strokovnjaki. Nov okus ji je prinesel še eno v vrsti zlatih priznanj za domače dobrote.

Peče od rane mladosti

Gospa Ivanka, ki bo 25. aprila praznovala 85. rojstni dan, je prvo potico spekla, ko je bila stara 18 let. »Vpisala sem se na tečaj peke. Ko sem začela peči, smo potico, ker ni bilo orehov, delali kar iz drobtin in smetane,« se spominja. Danes pripravlja potice skoraj iz vsega. Poleg klasičnih orehove in pehtranove peče tudi makovo, kokosovo in zeliščno – slednji doda med drugim drobnjak. Doma trenutno najraje jedo bezgovo. Ker so jo dobro sprejeli tudi kupci, je treba nabrati kar precej cvetov, da pokrije potrebe vseh ljubiteljev bezgovih potic. »Imam štiri otroke in devet vnukov in vsi so pridni. Tako da meni ni treba sami loviti težje dostopnih vej,« ponosno pove.

Pekarna v objemu narave

Ko se razkadijo zimski oblaki in posije spomladansko sonce, se kuhinja gospe Ivanke, če je le dovolj toplo, preseli na prosto. Na svežem zraku, v objemu domačega dvorišča, obdana z naravo – priprava slaščic je čisti užitek, ki smo ga ob našem obisku, ko je sonce grelo že skoraj s poletno toploto, lahko okusili tudi mi. »V testo dam za dva štruklja približno en kilogram moke (gospa Ivanka uporablja pšenično moko tip 500 op. a.), sedem jajc in pol litra mleka, sol, štiri žlice sladkorja in kvas,« razlaga Ivanka, ki včasih na dan speče do 20 potic. Sestavin nikoli ne meri oziroma tehta – vse dodaja po lastnem občutku.

Skrivnost dobre potice se, pravi, začne z mesenjem testa. »Pri mesenju moramo imeti lahko roko,« pravi in doda, da je to ena od skrivnosti dobrih potic. Ko je testo pripravljeno, najprej pol ure vzhaja, nato ga razvaljamo.

Osnova nadeva za potico je skuta s smetano, ki so ji dodani jajca in sladkor. Ko je nadev razmazan po testu, se nanj v tankem sloju potrese bezgove cvetove. »Ko je bezeg zrel, ga naberemo in pustimo nekaj dni, nato potrgamo cvetove. Lahko jih uporabimo sveže ali jih posušimo,« razlaga pekarica. »Iz suhih je skoraj bolje. Tudi močneje dišijo,« doda. Nekaterim bezgovim poticam doda brusnice, ki jih pokaplja z malce ruma. »Nekateri imajo raje brez,« razloži.

Ko ja nadev namazan, štrukelj pa zavit in razrezan v z maščobo pomazanim pekačem, Ivanka uporabi svojo posebno tehniko. »Potico namažem z mlekom in rumenjakom – nekatere uporabljajo beljak, jaz imam rajši to – nato pa vanjo naredim luknjice, da zgornja sredica ne odstopi. Vedno je treba potico najprej premazati, šele nato s paličicami preluknjati ob robovih in po sredini – če potica prej ni namazana, poči,« razkrije postopek, ki ga je izumila ob svojih pekovskih začetkih.

Potica iz korenja

Čeprav je ponosna dobitnica številnih zlatih priznanj (»Na začetku sem dobivala bronasta, potem samo še zlata,« pove brez kančka bahavosti), ne sedi na lovorikah. Prav v teh dneh predstavlja na Ptuju najnovejšo domislico, potico z nadevom iz korenčka. »Čudovita je, res,« navdušeno pohvali novost, v kateri se skrivata tudi eksotični ingver in kurkuma.

Za šest ptičkov:

500 gramov moke

42 gramov kvasa

2 žlički sladkorja

ščepec soli

2,5 dl mleka

100 gramov masla

1 jajce

Za premaz potrebujemo rumenjak, za oči ptičkov pa rozine.

Priprava testa za ptičke ni zahtevna. V posodo damo vse sestavine, ki morajo imeti sobno temperaturo, tudi zmehčano maslo (ne sme biti raztopljeno). Nato zamesimo testo in ga pustimo, da vzhaja, vendar le toliko, da se podvoji. Na pomokani površini ga znova pregnetemo, nato razvaljamo za prst debelo in razdelimo na šest delov. Vsak del zvaljamo v 40 cm dolg valj. Vsak valj zavežemo v vozel. En konec vozla oblikujemo v ptičjo glavo, drugi konec pa narežemo s škarjami v pahljačast rep. Vozel predstavlja telo, ki ga zarežemo s škarjami, da dobimo ptičja peresa. Premažemo jih s stepenim rumenjakom in postavimo za 15 minut na hladno, da ne vzhajajo preveč. Pred peko dodamo še dve rozini za oči. Pečemo 20 minut na 200 ºC. 

Testo

1/2 kg moke

1/4 l mleka

3 do 4 jajca

sol

2 žlici sladkorja

kvas

Nadev:

2 dl skute

2 dl smetane

3 jajca

1/4 kg bezgovih cvetov 
(svežih, posušenih ali zamrznjenih)

Zamesimo testo in pustimo vzhajati pol ure. Na pomokani površini ga razvaljamo približno pol centimetra debelo. Pripravimo nadev iz skute, jajc in sladkorja. Razporedimo ga po testu in posujemo z bezgovimi cvetovi. Testo zvijemo v štrukelj in damo v namaščen pekač. Po vrhu ga premažemo z mešanico rumenjaka in mleka. Ob robu in po sredini potice izdolbemo drobne luknjice. Pečemo na 150 stopinjah približno eno uro. Testo:

1/2 kg moke

1/4 l mleka

3 do 4 jajca

sol

2 žlici sladkorja

kvas

Nadev:

2 dl skute

2 dl smetane

3 jajca

1/4 kg bezgovih cvetov 
(svežih, posušenih ali zamrznjenih)

Zamesimo testo in pustimo vzhajati pol ure. Na pomokani površini ga razvaljamo približno pol centimetra debelo. Pripravimo nadev iz skute, jajc in sladkorja. Razporedimo ga po testu in posujemo z bezgovimi cvetovi. Testo zvijemo v štrukelj in damo v namaščen pekač. Po vrhu ga premažemo z mešanico rumenjaka in mleka. Ob robu in po sredini potice izdolbemo drobne luknjice. Pečemo na 150 stopinjah približno eno uro. 

 

Deli s prijatelji