VEGE & EKO

Malo bolj izrazit okus z gobami

Objavljeno 18. april 2015 16.00 | Posodobljeno 18. april 2015 16.00 | Piše: Beba Splichal

Kdor si predstavlja, da je vegetarijanstvo skleda solate ali pest semen, naj se pusti presenetiti v kakšni res dobri vege kuhinji.

O vegetarijanskih jedeh kroži veliko neresnic. Ena je recimo, da vegetarijanci jemo le zelenjavo, celo samo solato. To seveda ni res, pridejo dnevi, ko na žalost jem zelo malo zelenjave ali nič, ker je na primer takšna sezona, da je komaj kaj zraslo in še manj dozorelo. Takrat pridejo na vrsto stvari, ki jih sicer ne uživam pogosto, na primer šampinjoni, šitake, tofu ali zelo okusen, zdrav in lep sadež avokado. Naslednja zmota: vegetarijanski krožnik je enako zelenjavni krožnik. Mnogi, celo nekateri, ki se poklicno ukvarjajo s prehrano, to tako poenostavijo, kar ne drži. Brezmesna so vsa žita, stročnice, oreščki, gobe, semena, olja in seveda sadje. Vegetarijanci uživajo mleko, maslo, sire, skuto, jogurte in večina tudi jajca. Prehrana popolnoma brez sestavin živalskega izvora se imenuje veganska. Za takšno sem se odločila pred približno dvema letoma, po daljšem obdobju vegetarijanstva, in lahko rečem, da mi zelo ustreza.

Kdor si predstavlja, da je vegetarijanstvo skleda solate ali pest semen, naj se pusti presenetiti v kakšni res dobri vege kuhinji. Popolnoma se strinjam, da ni bolj puste stvari, kot je redka juha, po kateri plavajo koščki zelenjave, ali – še huje – krožnik z razkuhanim korenčkom, cvetačo, brokolijem in grahom iz konzerve. Ampak to samo pomeni, da nekdo nima veselja s kuhanjem vegetarijanskih jedi ali pa morda še nima izkušenj in znanja. Začetnikom vedno priporočam, da izberejo jedi, ki jih že poznajo in so brezmesne ali pa meso brez težav izpustijo iz recepta. Temu naj potem dodajajo nove okuse. Napaka je, kadar postavimo v kuhinji vse na glavo in se pojavijo sredi mize jedi s čudnimi imeni in neznanimi okusi. Malo je takšnih, ki bi radi jedli amarant, kuskus, kvinojo, konopljina semena, batato, alfa kalčke in pečeno rdečo peso, še včeraj pa so živeli od špagetov s paradižnikovo omako in sendvičev s salamo.

image
Rjavi šampinjoni so vrsta gojenih gob. Med šampinjoni imajo rjavi najbolj izrazit okus in vonj. Običajno uporabimo le klobuke, kratke betke odrežemo. Gob ne peremo, le obrišemo. Šampinjoni so dober vir beljakovin, vsebujejo tudi selen, redko snov, ki je izjemen antioksidant. Poiščite košarico ekološko pridelanih, saj tako prispevate k zmanjšanju uporabe kemičnih dodatkov v pridelavi, sebi pa prihranite vnos škodljivih snovi. 

Pripravite na primer omako z zelo izrazitim, polnim okusom, radodarno jo začinite in ponudite z nečim znanim, na primer s pire krompirjem ali ajdovo kašo. Takšno vegetarijansko jed bo verjetno poskusil tudi kakšen dvomljivec pri vaši mizi.

Gosta omaka s šampinjoni

Za štiri

  • 25 dag rjavih šampinjonov iz ekološke pridelave,
  • skodelica svežega ali zamrznjenega graha,
  • 5 dag indijskih oreščkov,
  • 1 čebula,
  • 2 lovorjeva lista,
  • košček ingverjeve korenine,
  • 3 stroki česna,
  • kozarec paradižnikove omake iz shrambe (ali 2 res zrela paradižnika),
  • pol žličke kurkume,
  • pol žličke mletega koriandra,
  • čili v prahu,
  • sol in poper po okusu,
  • olje ali druga maščoba (vsaj 3 žlice),
  • smetana za kuhanje (po želji)

Najprej namočimo indijske oreščke. Preden jih uporabimo, naj bodo v vodi vsaj pol ure.

Gobje klobuke obrišemo z vlažno papirnato brisačo, nato jih narežemo na četrtinke ali osminke, odvisno od velikosti. Pražimo jih na maščobi, da spustijo tekočino in se malo zapečejo, nato odstavimo. Grah skuhamo v čim manj vode. Naj ostane čvrst.

Čebulo, česen in pol od pripravljenega ingverja zblendamo. Blenderji so zelo različne zmogljivosti, zato boste morali morda vse prej nasekljati in/ali doliti malo vode, da bi nastala gosta pasta. Podobno naredimo pasto tudi iz namočenih indijskih oreščkov. Če uporabljamo svež paradižnik, ga dodamo v blender.

Iz ponve poberemo gobe in v njej popražimo lovorjeva lista, ingverjevo pasto, takoj nato indijske oreščke in paradižnik. Počasi kuhamo in mešamo, dokler se ne začne ločevati maščoba. Zdaj vrnemo v ponev gobe, dodamo grah in kolikor želimo tekočine, v kateri se je kuhal. Odstranimo lovor in omako bogato začinimo. Za pikantnejši okus preostanek ingverjeve korenine narežemo na zelo tanke palčke – julienne. Pokuhamo še par minut, po želji zgostimo s smetano in ponudimo z rižem, ajdovo kašo, polento, pire krompirjem... 

Deli s prijatelji