KUHARSKE BUKVE

Luka Novak in Valentina Smej Novak: Preprosto slovensko

Objavljeno 16. december 2012 14.30 | Posodobljeno 16. december 2012 14.30 | Piše: Iztok Ilich

Ljubezen skozi želodec – ne kot rek, temveč kot zgled – tretjič.

Foto: Arjan Pregl.

Preprosto in še slovensko povrhu – ključni besedi, ki knjigo s takšnim naslovom kar obsodita na tedne in tedne vztrajanja v vrhu najbolje iskanih priročnikov v slovenskih knjigarnah in knjižnicah. Seveda ne zgolj na račun dveh obetajočih besed, temveč predvsem v povezavi z zgodbo, ki je postala prepoznavna med deset in deset tisoči spremljevalcev TV-nanizanke zakonskega para Novak Ljubezen skozi želodec. Zlasti po tem, ko je po občasno malce zatikajočih se začetkih začela teči čedalje bolj gladko in sproščeno. Za marsikoga je postala zakon, kar se je seveda pokazalo tudi na knjižnem trgu. Ob tej že tretji knjigi o pregovorni povezavi ljubezni z želodcem sta avtorja s prekmurskimi in primorskimi družinskimi koreninami (kar sploh ni nepomembno!) tudi sama spoznala in izrekla: »Končno sva naredila tisto, kar so mame ves čas govorile: preprosto slovensko.« S tem nista mislila le ponovnega odkrivanja preprostih, zdravih in dostopnih jedi, temveč tudi na posodobitev receptov – pa tudi nekaterih izrazov v njih – za priljubljene klasike »od pehtranovke do žlikrofov, bograča in zlatega frika«, ter obenem na poustvarjanje mednarodne klasike z domačimi sestavinami in ne nazadnje na pogledovanje čez plot za raznovrstnimi najbolj priljubljenimi hiti svetovne kuhinje, kot so suši, musaka, lorenska pita ali pariški makaroni.

Brez juhe ni kosila

V tako začrtan okvir sta Luka in Valentina zložila 18 poglavij, ki že z naslovi povedo, kaj vsebujejo. Na primer: Brez juhe ni kosila, Trnovske solatarice, Repa in zelje, to je veselje, Krepki petki, Nedeljska kosila, Retro fast food, Na žlico itn. Recepte tu in tam spremljajo s spomini in izkušnjami prednikov podložena dodatna pojasnila pod rubriko Halo, mama, ki pomagajo iz negotovosti in predvsem svetujejo pri nakupih živil. Posebnost za priročniške knjige te vrste pa je sklepno poglavje Domača lekarna, ki se ne ustavlja zgolj pri blagodejnih in zdravilnih poparkih, temveč priporoča tudi obilnejše obroke. Med drugim hitro zdravilno juho, katere učinkovitost je, kot navajata avtorja, odkrila neka newyorška zdravnica, ki je desetletja preživela v amazonskem pragozdu in proučevala prehranjevalne navade tamkajšnjih domorodcev, vso svojo nadaljnjo strokovno kariero pa posvetila iskanju hrane, ki nas zdravi. Začudeni pacienti s simptomi gripe in prehlada so tako iz njene ordinacije namesto z receptom za antibiotike ali močne odmerke paracetamola odhajali z receptom za zdravilno juho z ingverjem in gobami.

Če si to juho narediš pravočasno – in ta čas v letu je ravno pravi! –, zagotavljata Luka in Valentina, si naslednji dan spet na nogah. Sestavine so odmerjene za dve osebi, v pripisu Halo, mama pa je dodano še priporočilo iz prve roke: »Vsak, ki si je do zdaj pripravil to juho, ga je navdušila. Tudi obe najini mami, ki se azijske hrane sicer izogibata s senenim vozom.«

Hitra zdravilna juha

za palec ingverja

2 žlici paste miso

4 gobe šiitake

4 šampinjoni

mini suh feferonček, po želji

sojina omaka

pol limone

oljčno olje

Ingver olupimo in narežemo na tanke lističe. Šiitake in šampinjone oščetkamo in narežemo na rezance. V kozico nalijemo oljčno olje, nanj stresemo ingver ter na hitro popražimo. Dodamo še gobe in feferonček (po želji, vendar učinkuje) in pražimo nekaj minut, da se malo obarvajo. Zdaj dodamo miso pasto in zalijemo s 4 dl vode. Čim zavre, nalijemo v skodelice. Začinimo s sojino omako in nekaj kapljicami limonovega soka.

Deli s prijatelji