KUHAJMO SAMI

Kuhinja za začetnike: skutno pecivo z rozinami

Objavljeno 04. oktober 2013 17.00 | Posodobljeno 04. oktober 2013 17.00 | Piše: Mo. S.

Preprost sočni priboljšek s pridihom jeseni.

Skutno pecivo z rozinami.

Vsak teden vam bomo iz skrivnostnega zvezka, polnega enostavnih receptov, izdali takega, ki vam bo uspel tudi, če ste se za kuhinjskim pultom znašli prvič. Brez eksotičnih sestavin, zapletenih postopkov in enormnih stroškov se izkažite z doma pripravljenimi dobrotami. Začenjamo s skutnim pecivom. 

Z enostavnim postopkom in malo truda pripravite preprosto, sočno in okusno pecivo.

Sestavine
image

Za srednje velik pekač potrebujemo:

  • 4 jajca
  • 12 žlic sladkorja
  • 12 žlic mleka
  • 12 žlic olja
  • 12 žlic moke
  • 1 pecilni prašek
  • 1 vaniljev sladkor
  • 250 gramov skute
  • 1 lonček kisle smetane (180 gramov)
  • rozine
     

Z električnim mešalnikom v posodi najprej penasto umešamo jajca in sladkor, saj želimo čim bolj rahlo pecivo. Mešanici dodamo mleko, olje, vaniljev sladkor in moko, ki smo ji primešali pecilni prašek. Moko dodajajte po občutku (in okusu): če se vam zdi, da je je 12 žlic premalo, je lahko brez slabe vesti dodate še malo, pazite pa, da v biskvitni mešanici ne bo grudic in da bo, ko jo boste zlivali v pekač, še vedno tekla gladko. Pekač pripravimo tako, da v njem raztopimo košček masla, povrhu pa posujemo kanček moke, da se biskvit pekača ne bo oprijel. Pečico ogrejemo na 170–180 stopinj Celzija, nato pa v pekač vlijemo tri četrtine pripravljene mase za biskvit.

Med peko, ki naj traja 20 minut, pripravimo preprost nadev, in sicer v skodelici zmešamo kislo smetano in skuto. Ko je biskvit že skoraj pečen, ga namažemo s pripravljeno skutno mešanico, po njej pa potresemo pest ali dve rezin (po želji). Po vrhu polijemo še preostanek (eno četrtino) biskvitne mešanice in še pečemo od 10 do 15 minut – spet se ravnajte po svojem občutku, saj zažgano pecivo ni privlačno na pogled, še manj pa okusno. Podobno seveda velja tudi za napol surove jedi.

Pečeno sladico razrežemo na poljubno velike kose in jih posujemo s sladkorjem v prahu.

Namig: namesto rozin lahko seveda uporabite tudi drugo sadje, morda pa velja poskusiti celo s kokosovimi kosmiči, ki jih vmešate v skutno mešanico.

Rozine

To pogosto po krivem prezrto suho sadje znižuje krvni tlak, zato naj bo na našem jedilniku čim pogosteje. Ker niso zelo kalorične, na zdrav način zadovoljijo našo potrebo po sladkem, zato je strah, da se boste zaradi njih zredili, ker so pač sladke, odveč. So kot energijske bombice – majhni sladki paketki. Vsebujejo veliko antioksidantov, ki ščitijo pred prezgodnjim staranjem, poleg tega pa vplivajo na zdravje kosti, pomagajo v boju proti slabokrvnosti, spodbujajo prebavo in še kaj.

Da boste imeli kar najbolj zdrave in ekološko pridelane rozine, jih posušite doma. Tako boste vedeli, kaj jeste, pa še prihranili boste. Grozdne jagode, ki naj bodo brez pešk (v teh dneh grozdja res ne manjka), potrgajte s pecljev, jih operite in nekaj dni (dva do tri) sušite na soncu. Vmes jih večkrat obrnite, ponoči pa jih pospravite v stanovanje, saj so noči na prostem vlažnejše in hladnejše kot dnevi. Če želite sočnejše rozine, sušenje prekinite, ko se vam zdi, da so za vas ravno pravšnje. Shranite jih na suho, hladno in temno mesto.

 

Deli s prijatelji