KUHAJMO SAMI

Kuhinja za začetnike: dobri stari janeževi upognjenci

Objavljeno 11. oktober 2013 15.00 | Posodobljeno 11. oktober 2013 15.00 | Piše: Mo. S.

Za ta slastni priboljšek potrebujemo le nekaj povsem običajnih sestavin.

Janeževi upognjenci.

V kuhinji za začetnike, v kateri smo prejšnji teden spekli slastno skutno pecivo, nadaljujemo sladkanje. Tokrat nam bo prijazni zvezek zaupal recept za priljubljene piškote.

Sladke janeževe upognjence naredimo iz najosnovnejših kuharskih sestavin, ki jim ima vsaka povprečna gospodinja skoraj gotovo vedno pri roki. Edina morebitna izjema je janež, ki pa tudi ne povzroča posebnih stroškov. Navsezadnje lahko njegova semena pozno poleti naberete na bližnjem travniku, jih posušite in uporabite.

Sestavineimage

  • 4 jajca
  • sladkor (za težo štirih jajc)
  • moka (za težo treh jajc)
  • žlica ruma ali limonovega soka
  • janež

Stehtamo štiri jajca, saj je od tega odvisna količina sladkorja in moke. V našem primeru so štiri jajca tehtala 240 gramov, zato smo odtehtali še 240 gramov sladkorja in 180 gramov moke (toliko so namreč tehtala tri jajca). Sladkor in jajca penasto umešamo ter postopoma dodajamo moko in žlico ruma za aromo. Če se nam zdi masa pregosta, ji lahko dodamo kanček tekočine (žlico ali dve vode na primer). Ker bomo z gostejšo maso dobili debelejše, z redkejšo pa tanjše kekse, gostoto prilagodite svojim željam.

Na pekač položimo papir za peko (pekač lahko tudi namastite, vendar boste tako imeli več težav z odstranjevanjem keksov), nato pa z žlico naredimo poljubno velike kupčke, ki se bodo razlezli po dnu – redkejša bo masa, bolj se bodo. Po njih posujemo po ščepec janeža in pečemo 10 minut (oziroma toliko časa, da dobijo všečno barvo) pri temperaturi 200 stopinj Celzija. Medtem ko je prvi pekač v pečici, lahko pripravimo že drugega.

Ko so keksi pečeni, jih moramo seveda upogniti, saj drugače pač ne bodo upognjenci. S pekača oziroma papirja jih odstranimo ob pomoči noža, nato pa vsakega posebej potisnemo v kozarec, kjer se bodo upognili. Iz kozarca jih vzamemo, ko se ohladijo, saj tako obdržijo tudi svojo obliko. Da ohranijo okus in teksturo, jih hranimo v kovinski posodi za piškote. Pa veliko užitkov ob pripravi in pokušanju!

Deli s prijatelji