PROSTOR

Kuhinja – srčika doma

Objavljeno 22. september 2012 15.00 | Posodobljeno 22. september 2012 15.00 | Piše: Špela Verovšek
Ključne besede: kuhinja

Kuhinja, kitchen, la cucina … prostor, kjer so se vedno in povsod poleg kuhanja dogajale vse najpomembnejše reči.

Kuhinja je že po svoji naravi prostor, ki je živ, vitalen in centralen in ki vsakemu stanovanju daje dušo in pečat. Tam se vse zgodi. In resnično pomembno pri tem prostoru je tudi, da je funkcionalen; če je ob tem še lep, toliko bolje. Nedvomno se moramo v kuhinji dobro počutiti, ozračje mora biti sproščeno, prijetno in domače, saj tako ustvarimo pogoje za uživanje ob obedovanju ter prijetno druženje z najbližjimi. Pa vemo, v kaj se spuščamo, ko kuhinjo kupujemo in opremljamo? Če se v vsakem primeru težko izognemo tornadu v denarnici, pa si z nekaj premišljenosti lahko prihranimo marsikatero nevšečnost ali slabo voljo, ki jo povzročijo malenkosti, na katere pred nakupom nismo bili pozorni.

Načrtovalske osnove

Če je morda pri kakšni dnevni sobi še najbolj pomembno, kam boste stlačili svojo super veliko plazmo in kje boste centrirali naslonjač, da si zagotovite najbolj ugoden dostop do skupne posode čipsa, je pri kuhinji treba biti bolj natančen. Za vaše dobro psihično zdravje v nadaljevanju opremljanja kuhinje je namreč najprej treba zelo natančno premeriti prostor in preveriti postavitev vseh odtokov, dotokov, stikal (voda, elektrika, plin, zrak …). Le natančen tloris vam bo omogočal tudi točen izris kuhinje in njeno montažo ter prihranil marsikateri sivi las. Še preden se vržete v izbiranje barve omaric, je vredno premisliti o osnovnih elementih, ki si jih v kuhinji želite, ali bolje, ki jih potrebujete oziroma si jih lahko privoščite. Pri tem je ključno, da definirate svoj življenjski slog, potrebe članov družine in navade, ki jih v gospodinjstvu imate. Tako boste zagotovili najbolj optimalno porabo finančnih sredstev ali po domače – kupili in vgradili boste točno tiste in take elemente, ki jih za užitke pri kuhanju potrebujete in so pomembni za maksimalno funkcionalnost prostora po vaši meri.

Načrtovanje se začne pri beli tehniki

Tako ne bo odveč sprva premisliti o štedilniku, hladilniku in pečici: bodo elementi samostoječi ali vgradni? Kako velik hladilnik pravzaprav potrebujete, da ne boste pozneje po nepotrebnem trošili elektrike za prazno hladilno omaro? Na kakšnem štedilniku se najbolje znajdete (plin, steklokeramika, indukcijska plošča – te so najhitrejše in najvarnejše ter v primerjavi s klasično steklokeramiko tudi najvarčnejše, saj delujejo le, ko je na kuhališču posoda) in kakšen štedilnik je najbolj varen za morebitno uporabo, če imate otroke? Tudi pri pečici je vredno razmisliti o prioritetah – ali jo v resnici sploh potrebujete ali bi zadostovala mikrovalovna pečica? Če pečete veliko, je dobro misliti tudi na svojo hrbtenico in bo morda prav prišla dvignjena pečica; taka je priročna ob majhnih otrocih, saj ni možnosti, da bi jo dosegli in se opekli. Vendarle se tu pogosto stori napaka, da se pečico dvigne previsoko, tako da je spodnji rob poravnan z nivojem pulta. Estetsko sicer dovršeno, vendar nepraktično in potencialno nevarno, saj je pečica že previsoko za uporabnika povprečne višine, pladnje pa se iz nje težje izvleče. Pečica naj bi bila dvignjena na tako višino, da je spodnji rob približno 15 cm nižje od pulta. Če jo montirate povsem v spodnji nivo in imate majhne otroke, potem problem lahko rešite z nakupom malo dražje s stalno hladnimi vratci in varnostno ključavnico. Če finance niso ovira, si lahko za prijetnejšo peko omislite pečico s pirolizo oziroma samočiščenjem in čim večjo prostornino, ki omogoča istočasno peko v več nivojih. Podobno razmislite tudi o potrebah pri pomivalnem koritu (enojni/dvojni, material – čiščenje) in željah pri pomivalnem stroju. V splošnem bodite pri vseh napravah pozorni na porabo energije in glasnost, saj se vam utegne to še kako obrestovati.

Še ena stvar, na katero pogosto pozabimo, je kuhinjska napa, ki se lahko izkaže za enega pomembnejših faktorjev kuhinje, saj hitro reši problem neželenega vonja kakšne prežgane čebule ali sopare pri daljšem kuhanju. Pri načrtovanju je treba predvideti zračnik velikosti 150 mm, pri napah pa je najbolj pomemben podatek o glasnosti in pretoku zraka ter morebitni povezanosti odvodnega zračnika s kaminom.

Barve, oblike, materiali

Šele potem, ko veste, kaj vse bi torej radi vkomponirali v kuhinjo, je smiselno začeti načrtovati razpored in sistem omaric, predalnikov ter zelo pomembno – pulta! Premislite o barvah, materialih in funkcionalnosti. Včasih je bolje malo globlje seči v žep, pa smo zato dlje in bolj zadovoljni. Kuhinja vendarle ni kratkoročna naložba in kakšen evro več vložka se vam utegne še kako povrniti. Malenkosti, kot so dobra vodila in nosilnost pri predalih, udobna oblika in material ročajev ter trpežnost pulta, so že nekatere od stvari, pri katerih bi morali bolj kot na ceno gledati na uporabno vrednost. Seveda ni treba pretiravati. Nekateri materiali in dizajn nimajo prav nobene uporabne vrednosti, a toliko večjo estetsko ali trendovsko, kar zagotovo nosi svojo ceno. Pri tem je zlata klasika za večino še vedno na prvem mestu, saj se je spričo mlačnosti skoraj ne moremo naveličati.

Ne glede na to, ali je kuhinja med dražjimi ali cenejšimi, modnimi ali klasičnimi, se pozanimajte, kateri proizvajalci, dobavitelji ali prodajalci so zanesljivi in vam s storitvami olajšajo nakup, dostavo in sestavljanje. Vedno zahtevajte predračun, in sicer s specifikacijo prav vseh želenih elementov, saj se boste tako izognili morebitnim poznejšim mešetarjenjem zaradi nedorečenosti.

Deli s prijatelji