OKUSI SLOVENIJE

Kratochwill, Ljubljana

Objavljeno 24. marec 2013 19.00 | Posodobljeno 24. marec 2013 19.00 | Piše: Jože Splichal

V Kratochwillovi restavraciji v ljubljanskem BTC smo si privoščili degustacijski meni z njegovimi pivi: ne le, da smo pilsner in porter pili ob hrani, tudi jedi, ki so jih pripravili, so bile s tema dvema pivoma.

Foto: Dean Dubokovič.

Kratochwillovo pivo porter je na zadnjem ocenjevanju v Taboru pri Pragi med 105 vzorci (presenetljivo) osvojilo kar tretje mesto med pivi z vsega sveta. »Vsa naša piva so iz samo štirih sestavin: vode, ječmena, hmelja in kvasa,« ne brez ponosa v glasu pove Marko Kratochwill, ki praktično ves čas razmišlja o tem napitku (in tudi hrani, ki pa jo zvečine delajo prav s pivom). Zato obstojnost Kratochwillovega piva ni prav dolga, če je v hladilniku na manj kot desetih stopinjah, zdrži tri mesece, saj je narejeno brez kakršnih koli dodatkov. Po osmih do desetih dneh prve fermentacije ga pretočijo v steklenice, kjer fermentira še tri tedne, preden gre v prodajo. Medtem ko je šlo poznavanje vina v Sloveniji zadnja desetletja strmo navzgor, smo Slovenci pri pitju piva še v tistih časih, če jih primerjamo z vinom, ko smo naročali le belo ali rdeče, pravzaprav celo črno.

Torej smo se pri Kratochwillu v ljubljanskem BTC zmenili za degustacijski meni s pivom

Še več, tudi jedi so bile narejene tako. Najprej domač kruh – v katerem je, kajpak, pivo. Za namaz pa domača pašteta, v kateri je tudi pivo. Zraven pa Kratochwillovo klasično pivo spodnjega vretja: svetlo kvasno s 4,8 odstotka alkohola. Z istim pivom smo poskusili še dva krožnika. Najprej ričota, ješprenj z radičem in kraškim pršutom, ki so ga med kuhanjem zalili s pivom. Potem pa piščanec v paketu: bedrca izkoščičijo ter jih napolnijo s slanim sirom in pehtranom ter zavijejo v testo, ki je vzhajalo z dodatkom piva; piščanca v testu so potem spekli v pečici, zraven pa ponudili še janež in korenček. Za glavno jed na dan, ko je morda zadnjič letos v Ljubljani snežilo, smo si privoščili svinjsko pečenko z ajdovimi žganci z ocvirki, praženim krompirjem in kislim zeljem. Pečenko tri ure in pol pečejo na nizki temperaturi in občasno zalivajo s pivom. Zraven pa nagrajeno temno pivo porter.

Za konec pa presenečenje: sladica s temnim pivom

Na krožniku sta bila kolač, narejen s temnim pivom in rozinami (iz polnozrnate moke, piva in kvasa), ter sladoled s Kratochwillovim temnim pivom porter. Če je Shakespeare zapisal, da je bokal piva hrana kraljev, potem res ni razloga, da ne bi vrhunskega piva združili v harmonične okuse tudi z vrhunsko hrano.

Dobro je vedeti

Restavracija Kratochwill


družina Kratochwill

Šmartinska 152 (BTC)

1000 Ljubljana

tel.: 00386(0)1 585 27 56

e-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

urnik: med tednom od 9. do 23., ob sobotah od 9. do 24., ob nedeljah od 12. do 17.

sedeži: 350

degustacijski meni: po dogovoru; opisani s petimi krožniki 18 evrov, brez piva

vinska klet: sicer tudi vino, predvsem pa pivo, ki ga varijo sami

kreditne kartice: vse

Deli s prijatelji