KOSTANJ

Ko zadiši po sladki domačnosti

Objavljeno 01. oktober 2014 19.10 | Posodobljeno 01. oktober 2014 19.12 | Piše: Klavdija Miko

Vonj vročega pečenega kostanja jeseni prebudi čute.

Kostanj sodi med ogljikohidratni živež, zaradi precejšnje vsebnosti ogljikovih hidratov, predvsem škroba in enostavnih sladkorjev, je hranljiv, sladek okus pa je še najbolj všeč otrokom. Domači kostanj raste samoniklo v sredozemskih državah, razširjen (in priljubljen) je tudi na naših tleh. Bržkone so ga prinesli že Rimljani. Dozori oktobra in novembra, pri nas v mešanih gozdovih, njegov ploščati plod, shranjen v bodičastem ovoju, je rjave barve. Znana je tudi sorta maronov.

Zdravilne učinkovine

Kostanj ima nekoliko višjo energijsko vrednost; kuhani manj kot pečeni. Njegova glavna sestavina je škrob, v povprečju ga je v svežem surovem plodu okoli 45 odstotkov. Vsebuje tudi nekaj odstotkov beljakovin in zelo malo maščob – približno dva odstotka. Omeniti je treba pomembne vitamine skupine B, predvsem B6, in nekaj vitaminov A in C, ter rudninske snovi, zlasti fosfor in kalij. Zanemariti ne gre niti folne kisline.

Shranjevanje

Nekateri narodi ga sušijo in meljejo v moko, ki jo uporabljajo za peko peciva in kruha. Nabran kostanj lahko nekaj tednov stoji na zraku, najbolje v papirnati embalaži, tako postane slajši. Kdor pa ga namerava jesti pozneje čez zimo, je najbolje, da ga shrani v zamrzovalniku, denimo skuhanega, olupljenega in pretlačenega v pire. Če ga želimo v kosih, ga pet minut blanširamo v vreli osoljeni vodi in olupimo.

Priprava

Domači kostanj je najbolj priljubljen pečen. Če ga pripravljamo sami in nimamo možnosti žerjavice, si omislimo posebno ponev. Preden se lotimo peke, lupino plodu počez zarežemo, da zaradi pare ne poči. Pečemo ga približno dvajset minut in vmes večkrat premešamo. Preden ga začnemo jesti, ga za minuto ali dve zavijemo v navlaženo krpo ali papir. Če kostanj kuhamo, ga prej preberemo. Ko posodo pristavimo na ogenj, naj bo soljene vode toliko, da je povsem prekrit. Kuhamo ga približno 45 minut. Ko ga lupimo, odstranimo tudi kožico. Dobro je vedeti, da se ga, posebno če si ga privoščimo zvečer, ne najemo preveč in poleg ne pijemo sladkih pijač.

Kostanjeva rulada

Za testo

  • 500 g kostanjevega pireja
  • 150 g masla
  • 100 g sladkorja v prahu

Krema

  • 3 jajca
  • 100 g sladkorja
  • 150 g masla
  • 150 g čokolade v prahu

Kostanj skuhamo, olupimo in pretlačimo. Zgnetemo skupaj s sladkorjem in zmehčanim maslom ter razvaljamo med dvema plastema peki papirja.

Jajca in sladkor stepamo nad soparo. Ko se masa dobro speni, dodamo maslo in čokolado v prahu. Dobro premešamo in kremo namažemo na razvaljano testo. Potem zavijemo in damo v zamrzovalnik. Ko se strdi, povaljamo v naribane kostanje in narežemo na rezine.

(Alenka Kodele, Najboljši piškoti, sladki grižljaji in slano pecivo, Založba Kmečki glas

Deli s prijatelji