SUPERHRANA

Klinčki: prastara začimba

Objavljeno 06. januar 2012 16.55 | Posodobljeno 05. januar 2012 22.02 | Piše: Andrej Predin

Gre za zimzeleno drevo z Moluških otokov, ki lahko doseže 12 metrov višine in nima nobene zveze z okrasnimi nageljni.

Za kuhanje so najbolj primerni cvetni popki.

Zdravilno moč te karizmatične začimbe poznajo različne medicine po svetu, od tradicionalne kitajske, ajurvede do zahodnjaškega zeliščarstva. Plodovi imajo izrazit, oster in žgoč okus, saj vsebujejo veliko eteričnega olja, predvsem fenola evgenola. Najdemo ga tudi v listih in stebelcih, vendar v manjših količinah. Klinčki so odličen vir kalcija, kalija, magnezija, vitaminov C in K ter dietetičnih vlaken. Eterično olje uporabljamo predvsem kot učinkovito sredstvo proti zobobolu, prav tako pa spodbuja peristaltiko in dviguje želodčno kislino.

V zobne paste in ustne vodice

Ne preseneča, da učinkovine nageljnovih žbic dodajajo zobnim pastam in ustnim vodicam, v zobozdravstvu so sestavni del izpolnjevalnih mas in zdravila za zobne korenine. Eterično olje ima aseptični učinek na ustno votlino – torej odpravlja zadah, ogreva telo, se spopada s kašljem in uravnava prebavo. Priporočajo ga tudi tistim, ki imajo težave z izločali, saj krepi ledvice. Klinčki pomagajo nosečnicam pri spopadanju z jutranjo slabostjo, mladostnikom pa priskočijo na pomoč v boju z mozolji, pa tudi sicer delujejo blagodejno na kožo, manjšajo njeno občutljivost in spodbujajo celjenje opeklin.

Za odganjanje komarjev

Po tibetanskem izročilu naj bi zavirali napredovanje multiple skleroze, priporočajo jih tudi za zdravljenje herpesa, nižanje vročine in kot anastetik. V gospodinjstvu jih lahko uporabljamo v kuhinji in tudi za odganjanje komarjev; v kulinariki z njimi začinimo kekse, medenjake, kompot, vloženo sadja in seveda kuhano vino. Pogosto so tudi v pečenkah, ragujih in juhah.

Spolnost in tobak

Klinčke so predvsem v ljudskem zdravstvu predpisovali pri najrazličnejših posteljnih nevšečnostih in bolezenskih stanjih spolovil; moškim naj bi pomagali pri impotenci, tistim preveč zagretim pa so priskočili na pomoč pri prehitri ejakulaciji. Ne preseneča, da so bili v srednjem veku nepogrešljiva sestavina najrazličnejših ljubezenskih napojev. Ženskam so jih predpisovali predvsem za zdravljenje vaginalnih izcedkov. Še danes so neizogibni sestavni del različnih tobačnih mešanic v Aziji, na Javi jih denimo dodajajo tobaku v razmerju dva proti ena, nato pa iz mešanice ročno zvijejo aromatične cigarete, imenovane kretek.

Deli s prijatelji