VRHUNSKA KAPLJICA

Kakovost za stresalca šampanjcev 
ni uganka

Objavljeno 19. maj 2016 19.00 | Posodobljeno 19. maj 2016 19.00 | Piše: S. I.
Ključne besede: šampanjec

Pri vodilnih šampanjskih hišah steklenice najboljših polnitev še vedno stresajo ročno. Za remueurja oziroma stresalca potrebuješ najmanj deset let izkušenj.

Kljub starosti naj bi bil šampanjec izvrstnega okusa (slika je simbolična).

V vlažni in temni kleti francoske šampanjske hiše Ruinart Cyril Guisant ročno obrača okoli 60 navzdol nagnjenih steklenic. Cyril je eden od remueurjev ali stresalcev, ki še vedno ročno obračajo in narahlo stresajo steklenice s šampanjcem, da usedline kvasovk, ki nastanejo med vrenjem, spravijo do zamaška. »Pridemo dva- ali trikrat na dan in pretresamo steklenice,« pojasnjuje Guisant. »Stojala s steklenicami prebiramo kot knjigo: od leve proti desni, od zgoraj navzdol.«

Dom Pérignon, Moët et Chandon, Krug, Veuve Clicquot in Ruinart so slovite blagovne znamke v lasti luksuzne korporacije LVMH, ki se za posebne serije šampanjca še vedno zanašajo na ročno pretresanje, nekaj, kar zdaj večinoma počno stroji. Pri Ruinartu, najstarejši šampanjski hiši, ustanovljeni leta 1729 v Reimsu na severu Francije, je tradicionalno stresanje steklenic rezervirano le za najprestižnejše polnitve, ki po več let dozorevajo v hladnih kleteh.

»Za remueurja potrebuješ kakih deset let izkušenj, da veš, ali steklenico obrniti za četrtino, osmino ali šestnajstino obrata, v levo ali desno smer,« Guisant opisuje postopek, ki pri posamezni steklenici traja približno dva meseca. »Steklenico vzamemo v roke in pogledamo, ali se usedline držijo stekla ali ne,« pravi Raphael Joyon, remueur pri Krugu.

Po njegovih ocenah v Šampanji za velike hiše dela le še kakih osem remueurjev. Tudi pri Krugu večino dela opravijo stroji – ročno se pregleda le petina steklenic. »A naše delo pripomore tudi k temu, da se stroje sprogramira čim natančneje tudi za preostale polnitve,« dodaja Joyon, stoječ pod kamnitimi oboki Krugove kleti iz leta 1843.

Po večtedenski obdelavi izpod rok remueurja gredo steklenice v degorgeur, napravo, ki potopi vrh steklenice v ledeno raztopino, nakar izvleče zamašek skupaj z zamrznjeno usedlino. Po končnem mašenju gredo steklenice nazaj v klet. Naslednji konec tedna bodo šampanjske hiše Dom Pérignon, Moët et Chandon, Krug, Veuve Clicquot in Ruinart, ki so lani po svetu prodale 62 milijonov steklenic šampanjca, odprle svoja vrata, tako da bodo tudi navadni smrtniki lahko videli, kaj počno remueurji. 

Deli s prijatelji